Zbog baga u iOS, iPhone može biti blokiran ako vam je napadač dovoljno blizu
Mobilni telefoni, 16.12.2019, 03:00 AM
Bag u starijim verzijama iOS-a omogućava napadaču da učini bilo koji iPhone i iPad u blizini potpuno beskorisnim samo spamovanjem sa AirDrop iskačućim prozorima za deljenje.
Bag je otrkio istraživač Kišan Bagaria u avgustu ove godine i nazvao ga AirDoS. On u suštini blokira iOS uređaje jer se iskačući prozor neprestano prikazuje na ekranu bez obzira na to što korisnik preduzima povodom toga.
Zaključavanje i otključavanje uređaja ne pravi nikakvu razliku, jer će se iskačući prozor prikazati ponovo kada korisnik dođe na početni ekran.
Ako je AirDrop konfigurisan da dozvoljava fajlove od „Svih“, skoro svako ko je oko vas mogao bi biti napadač, objasnio je Bagaria kako funkcioniše ovaj bag. Ako je podešano na „Samo kontakti“, postoji šansa da je neko sa vaše liste kontakata pokrenuo napad.
Rešenje problema je prilično jednostavno, jer morate samo da se odmaknete od napadača i izađete iz dometa gde AirDrop prenos podataka radi.
„Osim udaljavanja od napadača koji je neidentifikovan, napad možete zaustaviti isključivanjem AirDrop/WiFi/Bluetooth. To se može učiniti ako možete da pristupite Kontrolnom centru sa zaključanog ekrana, ali ne i ako ste ga isključili. U svakom slučaju, možete tražiti od Siri da isključi WiFi ili Bluetooth. Ponovno pokretanje uređaja takođe vam može dati vremena da isključite AirDrop pre nego što se napad ponovo dogodi“, objašnjava istraživač.
Slična greška postoji i na macOS-u, ali u ovom slučaju uređaj nije zaključan jer korisnici i dalje mogu komunicirati sa operativnim sistemom, čak i ako je iskačući prozor na ekranu.
Apple je ispravio grešku izdanjem iOS 13.3 i uvođenjem novog mehanizma koji tehnički blokira slanje zahteva sa određenog uređaja nakon tri odbijena pokušaja. Zakrpe su takođe objavljene za macOS Catalina 10.15.2, Security Update 2019-002 Mojave i Security Update 2019-007 High Sierra.
Izdvojeno
Google zakrpio zero-day ranjivost u Qualcomm komponenti korišćenu u ciljanim napadima
Google je objavio martovsko bezbednosno ažuriranje za Android, kojim je zakrpljeno ukupno 129 ranjivosti, uključujući zero-day propust CVE-2026-213... Dalje
Oblivion: novi Android malver se širi kroz lažno sistemsko ažuriranje
Istraživači iz kompanije Certo otkrili su Android trojanca pod nazivom Oblivion, koji se javno prodaje sajber kriminalcima za mesečnu pretplatu od ... Dalje
ZeroDayRAT: novi malver za špijuniranje i krađu kriptovaluta na Android i iOS uređajima
Nova mobilna špijunska platforma pod nazivom ZeroDayRAT promoviše se na Telegram kanalima kao pretplatnička Malware-as-a-Service (MaaS) usluga koja... Dalje
PromptSpy: novi Android malver koristi Gemini AI
Istraživači iz kompanije ESET identifikovali su novi Android malver pod nazivom PromptSpy, unapređenu verziju ranije otkrivenog VNCSpy malvera, koj... Dalje
ZeroDayRAT: novi mobilni špijunski malver cilja Android i iOS
Nova mobilna špijunska operacija pod nazivom ZeroDayRAT je pretnja koja cilja i Android i iOS uređaje, omogućavajući napadačima trajni pristup ko... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





