Zbog zabrane američke vlade Google uklonio Kaspersky aplikacije sa Google Play, oglasio se Kaspersky
Mobilni telefoni, 07.10.2024, 13:30 PM
.jpg)
Google je tokom vikenda uklonio Kaspersky aplikacije za Android iz Google Play prodavnice i ugasio nalog programera ruske kompanije.
Korisnici su tokom prošle nedelje prijavljivali da Kaspersky proizvodi (Kaspersky Endpoint Security i VPN & Antivirus) više nisu dostupni na Google Play u Sjedinjenim Državama i drugim regionima sveta.
Kaspersky je juče potvrdio problem na zvaničnim forumima kompanije i rekao da se istražuje zašto softver kompanije više nije dostupan u Googleovoj prodavnici aplikacija.
Danas se kompanija oglasila saopštenjem na svom blogu u kome se navodi da je Google Play prodavnica obavestila kompaniju da je nalog programera ugašen a aplikacije uklonjene iz prodavnice.
Kompanija je rekla da je Googleova odluka povezana sa nedavnom odlukom američke vlade da ograniči distribuciju i prodaju Kaspersky proizvoda u Sjedinjenim Državama nakon 29. septembra. „Iako ova ograničenja nemaju pravno dejstvo van SAD, Google je jednostrano odlučio da ukloni naše proizvode sa Google Play pre 29. septembra uskraćujući korisnicima širom sveta pristup vodećoj zaštiti sajber bezbednosti,“ navodi se u saopštenju.
„Verujemo da je Googleova odluka zasnovana na preteranom tumačenju ograničenja SAD, što nije potkrepljeno potvrdom Ministarstva trgovine SAD. Restriktivne mere SAD ne zabranjuju prodaju i distribuciju proizvoda i usluga kompanije Kaspersky van Sjedinjenih Država. Ovo smo preneli Ministarstvu trgovine SAD i nadamo se da ćemo uskoro dobiti dodatne smernice od ministarstva.“
Kompanija je objasnila da će aplikacije koje su instalirane sa Google Play nastaviti da rade normalno i dobijaće ažuriranja baze podataka preko infrastrukture u oblaku. Sve funkcije plaćenih aplikacija će takođe nastaviti da rade.
„Nažalost, nećete moći da ažurirate ili ponovo instalirate aplikaciju direktno sa Google Play“, rekla je kompanija.
Kaspersky je savetovao korisnike da aplikacije instaliraju iz alternativnih prodavnica aplikacija, kao što su Galaxy Store, Huawei AppGallery, Xiaomi GetApps i druge ili direktno sa sajta kompanije. Na stranici za podršku možete naći više informacija o tome kako da instalirate i aktivirate Kasperski-jev softver na Android uređajima.
Kaspersky je u julu najavio da će prekinuti sa radom u Sjedinjenim Državama nakon što je američka vlada u junu sankcionisala kompaniju i 12 rukovodilaca i zabranila Kaspersky antivirusni softver navodeći kao razlog zabrinutost za nacionalnu bezbednost.
Google je potvrdio da je ova zabrana američke vlade dovela do odluke da blokira Kaspersky i njihove proizvode u Google Play prodavnici.
Foto: Pathum Danthanarayana | Unsplash

Izdvojeno
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Novi Android malver Crocodilus se širi u sve više zemalja

Sve je više sajber napada u kojima se koristi novi Android bankarski trojanac pod nazivom Crocodilus, a mete napada su pre svega korisnici u Evropi i... Dalje
Pratite nas
Nagrade