Američki kongres traži zabranu za Huawei i ZTE zbog špijunaže

Ostale vesti, 09.10.2012, 11:49 AM

Američki kongres traži zabranu za Huawei i ZTE zbog špijunaže

Obaveštajni komitet američkog kongresa zatražiće zabranu prodaje proizvoda kineskih kompanija Huawei i ZTE na američkom tržištu zbog toga što oni mogu ugroziti bezbednost SAD.

U izveštaju komiteta rukovodioci obe kompanije optuženi su da su ometali istragu poslovne prakse kompanija i sakrivali informacije.

Huawei je prema navodima iz izveštaja kršio američke zakone o trgovini, zbog čega je komitet preporučio vladi SAD da iskoristi svoj autoritet u Odboru za strane investicije u SAD i blokira dalje poslovanje kineskih kompanija na američkom tržištu.

Pored toga, preporuka komiteta je i da vlasti SAD kao i obaveštajne agencije zabrane dalju upotrebu tehnologije kompanije Huawei i ZTE kao i da razmotre dugoročne rizike poslovanja obe kompanije u SAD.

Izveštaj komiteta je rezultat jednogodišnje istrage koja je pod lupu stavila poslovanje kineskih kompanija koje istvoremeno sa ekspanzijom na američkom tržištu održavaju bliske veze sa kineskom komunističkom partijom i Narodnooslobodilačkom vojskom Kine. Istraga se pored toga bavila i prijavama kršenja autorskih prava i prava intelektualne svojine američkih kompanijan od strane kineskih kompanija.

Kompanija Huawei, čije je sedište u Šenženu, u provinciji Guandong, je najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme koji zapošljava 140000 ljudi širom sveta. Huawei je i glavni konkurent američkih kompanija kao što je Cisco Systems, kome Huawei uzima značajni deo kolača na američkom tržištu.

ZTE je peti najveć proizvođač telekomunikacione opreme u svetu, takođe sa sedištem u Šenženu, i jedan od najvećih proizvođača mobilnih telefona, opreme za mobilne telefone i softvera.

ZTE se već ranije našao na udaru regulatornih tela SAD nakon što su se pojavili izveštaji da je ZTE pomogao iranskim vlastima 2010. godine u izgradnji nacionalnog sistema za nadzor. Time je kompanija prekršila američki embargo koji zabranjuje prodaju tehnologije Iranu.

Ipak, istražitelji su priznali da nisu pronašli dokaze za svoje sumnje da se kineske kompanije bave špijunažom u SAD, ali se u izveštaju navodi da su kompanije širom SAD imale iskustva sa čudnim i upozoravajućim incidentima prilikom koriščenja opreme dva kineska proizvođača.

Ukoliko vlasti poslušaju preporuke komiteta, SAD neće biti prva država u svetu koja je zabranila kompanijama da uvoze telekomunikacionu opremu iz Kine zbog sumnje da se kineske kompanije bave špijuniranjem. U maju je Indija zabranila uvoz kineske opreme, a nedavno je i Australija oduzela kompaniji Huawei pravo učešća u snabdevanju opremom za nacionalnu širokopojasnu mrežu, takođe zbog straha da bi ta oprema mogla biti od pomoći sajber napadima iza kojih stoji kineska vlada.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama

Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje

Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od... Dalje

Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google je najavio da će početkom sledeće godine započeti uvođenje Privacy Sandbox sistema za ograničeni broj Android 13 uređaja. Privacy Sandbo... Dalje

Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Internet gigant Gugl pristao je da plati rekordnih 391,5 miliona dolara za rešavanje spora po tužbi koju su zajedno podneli državni tužioci 40 ame... Dalje

Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija je kaznila TikTok jer nije izbrisao sadržaj koji krši ruske zakone o „LGBT propagandi“ i Twitch zbog video intervjua sa Aleksijem... Dalje