Američki sud presudio: Microsoft mora predati vlastima emailove koji se čuvaju izvan SAD
Ostale vesti, 04.08.2014, 09:50 AM

Poslednji Microsoftov pokušaj da se odupre zahtevima američkih vlasti za pristup emailovima sačuvanim na serverima u Irskoj je propao odlukom federalnog suda u Njujorku.
Odlukom federalnog suda koja bi mogla imati široke implikacije na privatnost korisnika, Microsoftu je naloženo da se mora povinovati zahtevu američkih vlasti koji se odnosi na emailove korisnika servisa kompanije koji se čuvaju na serveru u Dablinu, u Irskoj. Sud u Njujorku je u četvrtak time potvdio raniju presudu suda u ovom slučaju koja je doneta u aprilu ove godine.
Obrazlažući svoju odluku, sudija Okružnog suda Loreta Preska odbacila je Microsoftov argument da se nalog za pretres američkih vlasti ne može primenjivati izvan granica SAD iznoseći stav da zahtev američkih vlasti za podacima korisnika koji se čuvaju u Irskoj nije ekstrateritorijalna primena američkog zakona.
Microsoftu je ipak dat rok za žalbu na ovu presudu.
Bred Smit, glavni pravni zastupnik kompanije Microsoft, najavio je istog dana kada je sudija Preska izrekla presudu da će se Microsoft odmah žaliti na nju, kao i da će kompanija nastaviti da se zalaže za jaku zaštitu privatnosti emailova korisnika, kako u SAD tako i širom sveta.
Presuda koju je federalni sud izrekao u četvrtak odnosi se na slučaj iz decembra prošle godine kada su američke vlasti zatražile od Microsofta da im preda emailove jednog klijenta, uz obrazloženje da su im potrebne te informacije zbog istrage u vezi trgovine narkoticima.
Microsoft je odbio da se povinuje zahtevu vlasti, tvrdeći da američka vlada ne može primoravati američke tehnološke kompanije da joj predaju podatke korisnika koji se čuvaju u centrima podataka izvan SAD. Kompanija je svoj stav branila argumentom da emailovi korisnika koji se čuvaju u oblaku imaju istu ustavnu zaštitu kao i tradicionalna neelektronska pošta.
Smit kaže da bi ovaj slučaj mogao da ima posledice i za američke korisnike i kompanije. Ako vlasti u SAD imaju pravo da dobiju podatke koji se čuvaju u centrima podataka u drugim državama, i vlade drugih država bi mogle da slede taj primer.
Britanska vlada je već usvojila zakon koji potvrđuje njeno pravo da traži od britanskih tehnoloških kompanija emailove korisnika, bez obzira na to gde se oni čuvaju. “Ovo će uključiti i emailove Amerikanaca sačuvane u SAD, koji nikada nisu bili u Britaniji”, kaže Smit.
Presuda suda u Njujorku dolazi u trenutku kada se američki provajderi cloud servisa bore da uvere korisnike u inostranstvu da su njihovi podaci bezbedni od američkih vlasti.

Izdvojeno
Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google je najavio značajan korak u pravcu poboljšanja privatnosti korisnika: postepeno eliminisanje kolačića trećih strana. Ovaj potez koji je ... Dalje
Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji
.jpg)
Sud u Rusiji kaznio je Google sa 15 miliona rubalja (164.000 dolara) zbog ponovljenog odbijanja kompanije da podatke ruskih korisnika čuva na serveri... Dalje
Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor planira da blokira virtueln... Dalje
Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi smatra Telegram opasnim zbog čega je kompanija blokirala instalaciju aplikacije za svoje korisnike u Ki... Dalje
Sud odbio Googleov zahtev da prekine spor o obmanjivanju korisnika u vezi privatnog pretraživanja
Sud u Kaliforniji odbio je Googleov zahtev za presudu po skraćenom postupku u tužbi vrednoj 5 milijarde dolara koju su pokrenuli korisnici u kojoj ... Dalje
Pratite nas
Nagrade