Austrijski sud doneo presudu koja može da promeni YouTube
Ostale vesti, 08.06.2018, 09:30 AM

YouTube bi mogao biti delimično odgovoran za kršenje autorskih prava zbog video snimaka koje su postavili njegovi korisnici, odlučio je austrijski sud.
U odluci koja može imati dalekosežne posledice, trgovinski sud u Beču je rekao da YouTube igra aktivnu ulogu u širenju takvog sadržaja i da zbog toga ne može imati status "neutralnog posrednika".
Televiziju Puls 4 zastupa advokatska kancelarija Ploil-Boesch koja je 2014. godine pokrenula tužbu protiv YouTubea zbog neovlašćenog objavljivanja sadržaja ove televizije na YouTubeu. Puls 4 i njegovi advokati kažu da imaju dokaze o saučesništvu YouTubea u širenju sadržaja zaštićenog autorskim pravima, do kojih su došli pošto su sate i sate proveli analizirajući kako funkcioniše sajt.
Sud je utvrdio da YouTubeovi linkovi, mehanizmi za sortiranje i filtriranje, generisanje lista pojedinih kategorija, analiza navika pretraživanja korisnika i prilagođene sugestije sadržaja korisnicima YouTubea, govore u prilog tome da YouTube ne može da tvrdi da je neutralni posrednik.
"YouTube u budućnosti mora, preko naprednih kontrola, osigurati da se ne postavlja bilo kakav sadržaj koji krši autorsko pravo."
Ukoliko se sudska odluka prihvati u žalbenom postupku, to bi mogao biti važan znak u definisanju odgovornosti sajtova kao što je YouTube u oblasti zaštite autorskih prava.
"Medijske kompanije koje sebe nazivaju društvenim mrežama moraće da priznaju da i one moraju preuzeti odgovornost za sadržaj sa kojim zarađuju milione", kaže direktor kanala Puls 4 Markus Brajeneker.
Austrijski mediji citiraju YouTube koji tvrdi da zaštitu autorskih prava shvata "vrlo ozbiljno" i da će pažljivo proučiti presudu, ali da ne isključuje mogućnost žalbe.
Presuda dolazi u trenutku kada Evropska unija raspravlja o mogućim reformama zakona o autorskim pravima kako bi se osiguralo da izdavači vesti i umetnici budu bolje nagrađeni za svoj rad kada se on pojavljuje na online platformama.
Među merama koje se razmatraju u Briselu je prisiljavanje sajtova za deljenje video snimaka poput YouTubea ili Dailymotiona da uvedu tehnologiju za identifikaciju i brisanje pesama i audio-vizuelnih dela koje su označili vlasnici autorskih prava.

Izdvojeno
Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama
.jpg)
Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje
Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od... Dalje
Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google je najavio da će početkom sledeće godine započeti uvođenje Privacy Sandbox sistema za ograničeni broj Android 13 uređaja. Privacy Sandbo... Dalje
Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Internet gigant Gugl pristao je da plati rekordnih 391,5 miliona dolara za rešavanje spora po tužbi koju su zajedno podneli državni tužioci 40 ame... Dalje
Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija je kaznila TikTok jer nije izbrisao sadržaj koji krši ruske zakone o „LGBT propagandi“ i Twitch zbog video intervjua sa Aleksijem... Dalje
Pratite nas
Nagrade