Austrijski sud doneo presudu koja može da promeni YouTube
Ostale vesti, 08.06.2018, 09:30 AM

YouTube bi mogao biti delimično odgovoran za kršenje autorskih prava zbog video snimaka koje su postavili njegovi korisnici, odlučio je austrijski sud.
U odluci koja može imati dalekosežne posledice, trgovinski sud u Beču je rekao da YouTube igra aktivnu ulogu u širenju takvog sadržaja i da zbog toga ne može imati status "neutralnog posrednika".
Televiziju Puls 4 zastupa advokatska kancelarija Ploil-Boesch koja je 2014. godine pokrenula tužbu protiv YouTubea zbog neovlašćenog objavljivanja sadržaja ove televizije na YouTubeu. Puls 4 i njegovi advokati kažu da imaju dokaze o saučesništvu YouTubea u širenju sadržaja zaštićenog autorskim pravima, do kojih su došli pošto su sate i sate proveli analizirajući kako funkcioniše sajt.
Sud je utvrdio da YouTubeovi linkovi, mehanizmi za sortiranje i filtriranje, generisanje lista pojedinih kategorija, analiza navika pretraživanja korisnika i prilagođene sugestije sadržaja korisnicima YouTubea, govore u prilog tome da YouTube ne može da tvrdi da je neutralni posrednik.
"YouTube u budućnosti mora, preko naprednih kontrola, osigurati da se ne postavlja bilo kakav sadržaj koji krši autorsko pravo."
Ukoliko se sudska odluka prihvati u žalbenom postupku, to bi mogao biti važan znak u definisanju odgovornosti sajtova kao što je YouTube u oblasti zaštite autorskih prava.
"Medijske kompanije koje sebe nazivaju društvenim mrežama moraće da priznaju da i one moraju preuzeti odgovornost za sadržaj sa kojim zarađuju milione", kaže direktor kanala Puls 4 Markus Brajeneker.
Austrijski mediji citiraju YouTube koji tvrdi da zaštitu autorskih prava shvata "vrlo ozbiljno" i da će pažljivo proučiti presudu, ali da ne isključuje mogućnost žalbe.
Presuda dolazi u trenutku kada Evropska unija raspravlja o mogućim reformama zakona o autorskim pravima kako bi se osiguralo da izdavači vesti i umetnici budu bolje nagrađeni za svoj rad kada se on pojavljuje na online platformama.
Među merama koje se razmatraju u Briselu je prisiljavanje sajtova za deljenje video snimaka poput YouTubea ili Dailymotiona da uvedu tehnologiju za identifikaciju i brisanje pesama i audio-vizuelnih dela koje su označili vlasnici autorskih prava.

Izdvojeno
Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google je najavio značajan korak u pravcu poboljšanja privatnosti korisnika: postepeno eliminisanje kolačića trećih strana. Ovaj potez koji je ... Dalje
Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji
.jpg)
Sud u Rusiji kaznio je Google sa 15 miliona rubalja (164.000 dolara) zbog ponovljenog odbijanja kompanije da podatke ruskih korisnika čuva na serveri... Dalje
Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor planira da blokira virtueln... Dalje
Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi smatra Telegram opasnim zbog čega je kompanija blokirala instalaciju aplikacije za svoje korisnike u Ki... Dalje
Sud odbio Googleov zahtev da prekine spor o obmanjivanju korisnika u vezi privatnog pretraživanja
Sud u Kaliforniji odbio je Googleov zahtev za presudu po skraćenom postupku u tužbi vrednoj 5 milijarde dolara koju su pokrenuli korisnici u kojoj ... Dalje
Pratite nas
Nagrade