Bivši zaposleni u Facebooku i Googleu pokrenuli kampanju za zaštitu od tehnologija koje izazivaju zavisnost

Ostale vesti, 07.02.2018, 10:00 AM

Bivši zaposleni u Facebooku i Googleu pokrenuli kampanju za zaštitu od tehnologija koje izazivaju zavisnost

Grupa bivših zaposlenih u kompanijama Facebook, Google i Apple pokrenula je kampanju za zaštitu ljudi od tehnologija koje izazivaju zavisnost. Oni su se udružili da bi izvršili pritisak na tehnološke kompanije kako bi ih naterali da svoje proizvode učine "manje napadnim i manje zavisničkim".

Njihova ideja je da upozore ljude o opasnostima tehnologije i pomognu inženjerima da naprave proizvode koji imaju manje potencijala da nanesu štetu korisnicima.

Nekoliko istaknutih tehnoloških stručnjaka je proteklih meseci govorilo protiv tehnoloških giganta, optužujući ih da nanose štetu ljudskim umovima i društvu u celini, zarad sopstvene dobiti.

Kampanja "Istina o tehnologiji" ima za cilj da edukuje ljude o metodama koje kompanije koriste kako bi privukle korisnike i učinile ih zavisnim od njihovih proizvoda.

"Najmoćnije tehnološke kompanije na svetu namerno donose odluke koje nanose veliku štetu", kaže Tristan Haris, koji je bio zaposlen u Googleu, a sada je deo ove kampanje. "Oni su stvorili ekonomiju pažnje", kaže Haris koji tvrdi da se kompanije sada utrkuju da privuku i zadrže pažnju ljudi, uključujući i decu. Programeri, inženjeri i dizajneri imaju moć i odgovornost da naprave proizvode koji će stvoriti bolji svet.

"Mnogo pametnih inženjera i dizajnera u industriji želi da napravi aplikacije koje nam pružaju informacije koje nam trebaju kako bi što brže poboljšali naše živote, umesto da nas samo isisavaju što je duže moguće".

U novembru je Harris upozorio da kompanije poput Facebooka "upravljaju" mislima korisnika, a da čak i ako tačno znate kako ove tehnologije funkcionišu, one i dalje mogu imati ogromnu moć nad vama.

U isto vreme, čovek koji je izmislio dugme Like, Džastin Rozenštajn, prvi predsednik Facebooka Šon Parker i bivši izvršni direktor za društvenu mrežu, Čamat Palihaptia, takođe su žestoko kritikovali kompaniju.

Kampanju "Istina o tehnologiji" pokrenula je organizacija Zdrav razum i Centar za humane tehnologije.

"Tehnološke kompanije sprovode masovni eksperiment u realnom vremenu na našoj deci, i trenutno ih niko ne smatra odgovornim", rekao je Džejms Stejer, direktor organizacije Zdrav razum. "Njihovi poslovni modeli često ih podstiču da rade sve što mogu da privuku pažnju i dođu do podataka, a tek onda da brinu o posledicama, iako te iste posledice mogu ugroziti socijalni, emocionalni i kognitivni razvoj dece".

Facebook je nedavno priznao da društvene mreže mogu biti loše za ljude, ali je kompanija istakla da se sve svodi na to kako ih koristite.

"Prema istraživanju, zaista se svodi na to kako koristite tehnologiju", rekli su iz kompanije. "Na primer, na društvenim medijima, možete pasivno prolaziti kroz postove, slično gledanju televizije ili aktivno komunicirati s prijateljima - slati poruke i komentirisati jedni drugima objave."

"Interakcija sa ljudima do kojih vam je stalo može biti korisna, dok ako samo gledate druge sa strane možete se osećati lošije."

Haris i Stejer će na skupu koji će se održati u Vašingtonu ove nedelje kategorisati različite tehnike tehnološke industrije koje se mogu koristiti za izazivanje zavisnosti i ometanje umova mladih ljudi. Na tom događaju će se takođe razgovarati o potencijalno štetnim uticajima koji mogu imati pomenute tehnike, koji se mogu mainfestovati kao poremećaji pažnje i kognitivnosti, depresija, usamljenost, stres, anksioznost, suicidalne misli, gubitak produktivnosti, smetnje u razvoju dece, nedostatak veštine kritičnog razmišljanja i pogrešno razumevanje kulture.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole

Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole

Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje

Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google je najavio značajan korak u pravcu poboljšanja privatnosti korisnika: postepeno eliminisanje kolačića trećih strana. Ovaj potez koji je ... Dalje

Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji

Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji

Sud u Rusiji kaznio je Google sa 15 miliona rubalja (164.000 dolara) zbog ponovljenog odbijanja kompanije da podatke ruskih korisnika čuva na serveri... Dalje

Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor planira da blokira virtueln... Dalje

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi smatra Telegram opasnim zbog čega je kompanija blokirala instalaciju aplikacije za svoje korisnike u Ki... Dalje