Da li će se Kina svetiti američkim tehnološkim kompanijama zbog odnosa SAD prema kompaniji Huawei
Ostale vesti, 13.12.2018, 09:38 AM
Naslovi o hapšenju finansijske direktorke kineske kompanije Huawei, Meng Wanzhou, kineskog državnog dnevnog lista Global Times, “Potez Vašingtona da uguši Huawei će se sam od sebe urušiti” i “Zabrana kineskih kompanija kao što je Huawei izolovaće SAD od digitalne ekonomije budućnosti”, dovoljno govore kako Kina tumači ovo hapšenje.
Kako piše BBC, hapšenje direktorke kompanije Huawei, koja je više od deset dana u kanadskom zatvoru, sigurno će značiti, u najmanju ruku, još problema za nekoliko američkih tehnoloških giganata za koje je kinesko tržište izvor ogromne zarade.
Konkretno, američki tehnološki gigant Apple 20% svojih prihoda iz prošle godine duguje Kini.
"Neke zapadne zemlje pribegavaju političkim sredstvima da se odupru pokušajima Huawei da uđe na njihova tržišta”, piše Global Times. "Nepostojanje recipročnog otvaranja znači da njihove kompanije neće dobiti nikakvu korist od kineske digitalne ekonomije."
Kina već dugo smatra da su SAD nepravedne prema njihovim velikim tehnološkim kompanijama, naročito prema kompaniji Huawei, koja je nešto najsličnije Appleu što Kina ima. Iako očekivani godišnji prihod kompanije Huawei od oko 100 milijardi dolara nije ni blizu Appleovom od 266 milijardi dolara, kineska kompanija je uspela da prestigne Apple u globalnoj prodaji smart telefona ranije ove godine, pa je Huawei sada drugi proizvođač pametnih telefona u svetu, a ispred njega je samo Samsung.
Kineski sud je u utorak zabranio prodaju starijih modela iPhonea što je rezultat tužbe u vezi kršenja patenta koju je proizvođač čipova Qualcomm podneo protiv Applea. To je bilo neočekivano. Ipak, ne postoji direktna veza između ove odluke suda i onoga što je događa kompaniji Huawei i njenoj direktorki.
Ali priča o uspehu Huawei nije priča o pametnim telefonima, već o opremi koja Huawei pozicionira kao proizvođača izbora kada je reč o 5G tehnologiji.
Zato ako Kina smatra da SAD nepravedno ometaju Huawei da postane glavni igrač na polju 5G tehnologije, osveta nije nemoguća opcija i Apple bi mogao da oseti to “na svojoj koži”.
Naravno, Apple ne samo što prodaje svoje proizvode u Kini, već ih i proizvodi. Apple je 2017. godine procenio da je zaslužan za 4,8 miliona radnih mesta u Kini, uključujući proizvodnju, maloprodaju, distribuciju i razvoj softvera. Pored toga, kompanija je otvorila istraživačke centre u Kini za najbolje diplomce ove zemlje.
Zbog masovnog zapošljavanja, Apple ima veze sa kineskom vladom, što znači da bi mogućnosti Pekinga u smislu preduzimanja koraka protiv Applea u znak odmazde zbog tretmana koji ima Huawei u SAD, možda bile ograničene.
Izdvojeno
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Zbog ''bezbednosnih razloga'' Apple morao da ukloni WhatsApp i Threads iz kineske prodavnice aplikacija
Po nalogu kineske vlade, Apple je uklonio Metine aplikacije WhatsApp i Threads iz kineske verzije svoje prodavnice aplikacija, App Store. Kineska vlad... Dalje
Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole
Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje
Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana
Google je najavio značajan korak u pravcu poboljšanja privatnosti korisnika: postepeno eliminisanje kolačića trećih strana. Ovaj potez koji je ... Dalje
Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji
Sud u Rusiji kaznio je Google sa 15 miliona rubalja (164.000 dolara) zbog ponovljenog odbijanja kompanije da podatke ruskih korisnika čuva na serveri... Dalje
Pratite nas
Nagrade