EU priprema zakon o ''pravu na popravku'' koje treba da produži rok trajanja uređaja
Ostale vesti, 13.07.2017, 09:30 AM

U cilju borbe protiv elektronskog otpada i prakse proizvođača koji legalno sprečavaju korisnike da popravljaju svoje uređaje, Evropska unija priprema zakon kojim će ozakoniti pravo korisnika na popravku i prinuditi proizvođače da dizajniraju proizvode koji će duže trajati i koji će se lakše održavati.
Novi zakon je još u fazi javne rasprave, ali već je dobio podršku nekoliko članica Evropskog parlamenta, kao i podršku organizacija kao što je Greenpeace, koja već dugo protestvuje protiv aktuelnih poslovnih praksi.
Jedna od njih je "planirana zastarelost", termin koji se koristi da bi se opisali proizvodi koji su namerno dizajnirani tako da se pokvare ubrzo posle isteka garancije, zbog čega su kupci prisiljeni da kupuju nove.
Greenpeace kaže da je ova praksa, koja se primenjuje decenijama, rezultirala ogromnom količinom elektronskog otpada kojim se ne može upravljati na način bezbedan za okolinu.
Novim zakonom EU planira da uvede nova pravila za proizvođače koji žele da prodaju uređaje u Evropi, kao što je bolji dizajn proizvoda koji mora da obezbedi dugovečnost i mogućnost popravki.
Novi zakon će korisnicima omogućiti pravo da poprave proizvode u bilo kom servisu po izboru korisnika. Trenutno, proizvođači sprečavaju kupce da sami popravljaju svoje uređaje ili da popravljaju proizvode u neovlašćenim servisima.
Velike kompanije kao što su one koje proizvode telefone, štampače i drugu tehničku robu, koriste legalne ugovore ili softversko zaključavanje da bi dodatno zaradile od popravki i servisiranja.
Pored omogućavanja prava svim građanima EU da popravljaju svoje uređaje gde žele bez rizika da će izgubiti garanciju, Evropski parlament želi da kompanije dizajniraju proizvode imajući na umu mogućnost njihove popravke.
EU želi da tehnička roba bude "repair-friendly", što znači da se uređaji mogu rastaviti na delove koji se, ako je to potrebno, mogu zameniti.
Primera radi, mnogi današnji uređaji imaju LED diode ili baterije koje ne mogu biti zamenjene, pa su korisnici prinuđeni da kupe nove uređaje.
EU smatra da bi mogućnost zamene delova uređaja smanjila količinu elektronskog otpada, kao i da će pravom na popravku oživeti tržište servisa na kome su mnogi ostali bez posla kada su proizvođači počeli da ograničavaju popravke na ovlašćene servise ili na samo svoje prodavnice.
Ova sporna praksa dobro je poznata i kupcima u EU i kupcima u SAD. Samo 11 američkih država imaju ovakve zakone koji su usvojeni posle višegodišnje javne rasprave, i samo za određena tržišta i to ne za sve vrste proizvoda.
Nejasno je kako će EU prisiliti proizvođače da proizvode proizvode dužeg veka. Nema sumnje da će se velike kompanije verovatno boriti protiv ovakvog zakona, s obzirom da bi on u velikoj meri smanjio njihovu prodaju i prihode.

Izdvojeno
Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama
.jpg)
Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje
Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od... Dalje
Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google je najavio da će početkom sledeće godine započeti uvođenje Privacy Sandbox sistema za ograničeni broj Android 13 uređaja. Privacy Sandbo... Dalje
Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Internet gigant Gugl pristao je da plati rekordnih 391,5 miliona dolara za rešavanje spora po tužbi koju su zajedno podneli državni tužioci 40 ame... Dalje
Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija je kaznila TikTok jer nije izbrisao sadržaj koji krši ruske zakone o „LGBT propagandi“ i Twitch zbog video intervjua sa Aleksijem... Dalje
Pratite nas
Nagrade