EU priprema zakon o ''pravu na popravku'' koje treba da produži rok trajanja uređaja
Ostale vesti, 13.07.2017, 09:30 AM
![EU priprema zakon o ''pravu na popravku'' koje treba da produži rok trajanja uređaja](/thumbs/v1_1718_EU.jpg)
U cilju borbe protiv elektronskog otpada i prakse proizvođača koji legalno sprečavaju korisnike da popravljaju svoje uređaje, Evropska unija priprema zakon kojim će ozakoniti pravo korisnika na popravku i prinuditi proizvođače da dizajniraju proizvode koji će duže trajati i koji će se lakše održavati.
Novi zakon je još u fazi javne rasprave, ali već je dobio podršku nekoliko članica Evropskog parlamenta, kao i podršku organizacija kao što je Greenpeace, koja već dugo protestvuje protiv aktuelnih poslovnih praksi.
Jedna od njih je "planirana zastarelost", termin koji se koristi da bi se opisali proizvodi koji su namerno dizajnirani tako da se pokvare ubrzo posle isteka garancije, zbog čega su kupci prisiljeni da kupuju nove.
Greenpeace kaže da je ova praksa, koja se primenjuje decenijama, rezultirala ogromnom količinom elektronskog otpada kojim se ne može upravljati na način bezbedan za okolinu.
Novim zakonom EU planira da uvede nova pravila za proizvođače koji žele da prodaju uređaje u Evropi, kao što je bolji dizajn proizvoda koji mora da obezbedi dugovečnost i mogućnost popravki.
Novi zakon će korisnicima omogućiti pravo da poprave proizvode u bilo kom servisu po izboru korisnika. Trenutno, proizvođači sprečavaju kupce da sami popravljaju svoje uređaje ili da popravljaju proizvode u neovlašćenim servisima.
Velike kompanije kao što su one koje proizvode telefone, štampače i drugu tehničku robu, koriste legalne ugovore ili softversko zaključavanje da bi dodatno zaradile od popravki i servisiranja.
Pored omogućavanja prava svim građanima EU da popravljaju svoje uređaje gde žele bez rizika da će izgubiti garanciju, Evropski parlament želi da kompanije dizajniraju proizvode imajući na umu mogućnost njihove popravke.
EU želi da tehnička roba bude "repair-friendly", što znači da se uređaji mogu rastaviti na delove koji se, ako je to potrebno, mogu zameniti.
Primera radi, mnogi današnji uređaji imaju LED diode ili baterije koje ne mogu biti zamenjene, pa su korisnici prinuđeni da kupe nove uređaje.
EU smatra da bi mogućnost zamene delova uređaja smanjila količinu elektronskog otpada, kao i da će pravom na popravku oživeti tržište servisa na kome su mnogi ostali bez posla kada su proizvođači počeli da ograničavaju popravke na ovlašćene servise ili na samo svoje prodavnice.
Ova sporna praksa dobro je poznata i kupcima u EU i kupcima u SAD. Samo 11 američkih država imaju ovakve zakone koji su usvojeni posle višegodišnje javne rasprave, i samo za određena tržišta i to ne za sve vrste proizvoda.
Nejasno je kako će EU prisiliti proizvođače da proizvode proizvode dužeg veka. Nema sumnje da će se velike kompanije verovatno boriti protiv ovakvog zakona, s obzirom da bi on u velikoj meri smanjio njihovu prodaju i prihode.
![Acronis](/s2.png)
Izdvojeno
Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka
![Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka](/thumbs/v2_2112_guillaume-perigois-0NRkVddA2fw-unsplash.jpg)
Evropski opšti sud kaznio je Evropsku komisiju, izvršno telo Evropske unije odgovorno za predlaganje i sprovođenje zakona u uniji, zbog kršenja so... Dalje
OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT
![OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT](/thumbs/v2_2181_emiliano-vittoriosi-qGGNt_oqs5M-unsplash.jpg)
Italijanska uprava za zaštitu podataka ( Garante) kaznila je OpenAI sa 15 miliona evra zbog načina na koji aplikacija ChatGPT rukuje ličnim podacim... Dalje
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika
![Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika](/thumbs/v2_8583_freestocks-11SgH7U6TmI-unsplash.jpg)
Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber
![Rusija zabranila Viber](/thumbs/v2_9879_viber_image_2024-12-16_23-42-55-838.jpg)
Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade
![Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade](/thumbs/v2_3510_engin-akyurt-KPQbGGIlOo4-unsplash.jpg)
Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Pratite nas
Nagrade