Evropski sud pravde podržao ''pravo na zaboravljanje'', Google nezadovoljan odlukom suda

Ostale vesti, 14.05.2014, 07:39 AM

Evropski sud pravde podržao ''pravo na zaboravljanje'', Google nezadovoljan odlukom suda

Evropski sud pravde juče je doneo odluku prema kojoj će Google i drugi pretraživači ubuduće morati da uklone rezultate pretrage na zahtev onih na koje se sporne informacije odnose, čime je sud podržao takozvano “pravo na zaboravljanje”.

Evropski sud pravde je doneo ovakvu presudu u postupku pokrenutom na zahtev Googlea koji je uložio žalbu na odluku nadležne agencije za zaštitu podataka u Španiji iz 2010. godine u slučaju Maria Gonzalesa . Gonzales je tražio od Googlea da ukloni rezultate pretrage koji su vodili do novinskog članka objavljenog pre 16 godina kada je Gonzales, pošto se našao u lošoj finansijskoj situaciji, morao da proda svoju imovinu da bi vratio dugove. Sporni članak iz 1998. godine je sadržao najavu aukcije na kojoj je prodata Gonzalesova imovina. Gonzales, koji je kasnije povratio svoju imovinu, obratio se španskoj agenciji za zaštitu podataka sa zahtevom da ili naloži novinama da uklone ili izmene sporne stranice ili da blokiraju pretraživačima indeksiranje tih stranica. On je takođe tražio od agencije da naloži Googlu da ukloni rezultate pretrage koji njegovo ime povezuju sa novinskim člankom od pre 16 godina.

Španska agencija za zaštitu podataka odbila je Gonzalesovu žalbu protiv novina, ali je naložila Googleu da ukloni podatke iz pretrage. Google je o ovome zatražio mišljenje španskog Vrhovnog suda koji je kompaniju uputio na Evropski sud pravde.

Evropski sud je sada saopštio da pretraživači moraju ukloniti linkove za nevažne i zastarele informacije na zahtev osoba na koje se te informacije odnose. Kompanija koja dobije takav zahtev u obavezi je da ispita da li su informacije čije se uklanjanje traži još uvek važeće. Ukoliko se ustanovi da nisu, linkovi za web stranice koje sadrže zastarele informacije moraju biti uklonjeni iz pretrage, osim u slučajevima kada postoje razlozi da se to ne uradi, kao na primer ako je reč o informacijama o javnim ličnostima koje su od značaja za javnost.

Sud je obrazlažući svoju odluku istakao da se informacije koje se nalaze u rezultatima pretrage potencijalno odnose na različite aspekte privatnog života pojedinca i da bi te informacije bilo inače veoma teško pronaći bez pretraživača.

Činjenica da pretraživači prikupljaju podatke automatski i da ih indeksiraju bez razlike u pogledu privatnih podataka, nije od značaja za ovu odluku, rekao je sud.

Iz Googlea kažu da su veoma iznenađeni ovom odlukom i da je ova presuda razočaravajuća za pretraživače i online izdavače uopšteno.

Povodom odluke Evropskog suda pravde oglasila se i organizacija Index on Censorship koja se zalaže za slobodu izražavanja u celom svetu. Iz ove organizacije procenjuju da se ovom odlukom suda krše fundamentalni principi slobode izražavanja, i da presuda suda znači da će ubuduće iz pretrage na zahtev pojedinaca morati da se uklone i informacije koje su istinite, što prema mišljenju Index on Censorship, otvara vrata svima koji žele da “operu” vlastitu istoriju.

Sa druge strane, nemački poverenik za zaštitu podataka je pozdravio ovu odluku, istakavši da je odluka suda na veoma impresivan način osnažila zaštitu podataka u Evropi.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole

Edge krade kartice i druge podatke iz Google Chromea bez dozvole

Microsoftov pretraživač Edge uvozi otvorene Chrome kartice i druge podatke iz Googleovog pretraživača bez dozvole, čak i ako je opcija koja omogu... Dalje

Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google najavio postepeno ukidanje kolačića trećih strana

Google je najavio značajan korak u pravcu poboljšanja privatnosti korisnika: postepeno eliminisanje kolačića trećih strana. Ovaj potez koji je ... Dalje

Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji

Sud u Moskvi kaznio Google zbog odbijanja kompanije da čuva podatke ruskih korisnika na serverima u Rusiji

Sud u Rusiji kaznio je Google sa 15 miliona rubalja (164.000 dolara) zbog ponovljenog odbijanja kompanije da podatke ruskih korisnika čuva na serveri... Dalje

Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Rusija planira da blokira VPN-ove koji omogućavaju pristup Facebooku, Instagramu i WhatsAppu

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor planira da blokira virtueln... Dalje

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi smatra Telegram opasnim zbog čega je kompanija blokirala instalaciju aplikacije za svoje korisnike u Ki... Dalje