Facebook pod istragom američke Federalne trgovinske i Evropske komisije

Ostale vesti, 27.03.2018, 09:30 AM

Facebook pod istragom američke Federalne trgovinske i Evropske komisije

Američka Federalna trgovinska komisija (FTC) je najavila da će istražiti kako su privatni podaci miliona korisnika Facebooka završili u rukama kompanije Cambridge Analytica. Poslednje dve nedelje Facebook potresa skandal koji je izbio kada je otkriveno da je kompanija omogućila jednoj analitičkoj firmi preuzimanje informacija o 50 miliona korisnika.

Veruje se da su ove informacije korišćene kako bi se pomoglo kampanji Donalda Trampa tokom predsedničkih izbora u SAD 2016. godine.

FTC je pojasnila da njena istraga treba da utvrdi da li je Facebook "propustio" da zaštiti privatnost korisnika.

Vest o tome da će se FTC baviti ovim slučajem i da bi kompanija mogla, ako se utvrdi njen propust i krivica, da plati ogromnu novčanu kaznu, uticala je na vrednost akcija koja je juče poslepodne na berzi u Njujorku pala za 6,5%, mada je kasnije ponovo porasla.

Tom Pal, vršilac dužnosti direktora FTC-ovog Biroa za zaštitu potrošača, rekao je da izveštaje o zloupotrebi korisničkih podataka shvataju "veoma ozbiljno". On je rekao da FTC i inače preduzima korake protiv kompanija za koje se utvrdi da su odgovorne za značajne povrede prava potrošača i kršenje zakona kojima se uređuju čuvanje i sigurnost ličnih podataka.

Facebook je zakonski obavezan da obaveštava korisnike i dobije njihovu dozvolu pre nego što njihovi podaci budu podeljeni izvan njihovih odabranih postavki privatnosti.

Dejvid Vladek, bivši direktor FTC-ovog Biroa za zaštitu potrošača, rekao je da je kazna za svako kršenje odredbe o saglasnosti 40000 dolara. Nije onda teško zamisliti kolika bi mogla biti kazna za Facebook ako se utvrdi da su podaci 50 miliona korisnika društvene mreže zaista bili ugroženi.

Iz Facebooka su rekli da "cene priliku da odgovore na pitanja FTC-a".

Do pomenutih podataka došlo se preko aplikacije koja je funkcionisala kao kviz ličnosti. Iako je samo 270000 ljudi završilo kviz, aplikacija je mogla da iskoristi način na koji je Facebook čuvao podatke da bi dobio informacije o milionima korisnika.

Facebook kaže da je promenio svoja pravila o saglasnosti korisnika kako bi sprečio treće strane da prikupljaju podatke na isti način.

I poverenica Evropske komisije za pravosuđe Vera Jurova najavila je da će službeno tražiti od Facebooka izveštaj o tome da li je Cambridge Analytica imala pristup podacima građana Evropske unije, i ako je imala, u kojoj meri je mogla da nezakonito prikupi te podatke.

Jurova je rekla da je ovaj skandal poziv na buđenje za sve nas, kako loše upravljanje podacima može imati ozbiljne posledice.

Jurova je rekla da će Facebook morati da razmisli kako će se odnositi prema podacima građana EU kada u maju stupi na snagu nova opšta regulativa o zaštiti podataka. U slučaju nepoštovanja regulative, Facebook bi se mogao suočiti sa kaznom u visini od 4% ukupnog godišnjeg prihoda na svetskom nivou, što iznosi oko 1,6 milijardi dolara.

Ove najave dolaze pošto je Facebook objavio oglase u američkim i britanskim novinama, izvinjavajući se zbog gubitka kontrole nad podacima.

U oglasima, direktor Facebooka Mark Zakerberg je izjavio da je kompanija mogla da učini više da zaustavi prikupljanje podataka o milionima korisnika.

Kompanija je rekla da preduzima korake kako se ovakav gubitak podataka ne bi ponovio.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka

Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka

Evropski opšti sud kaznio je Evropsku komisiju, izvršno telo Evropske unije odgovorno za predlaganje i sprovođenje zakona u uniji, zbog kršenja so... Dalje

OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT

OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT

Italijanska uprava za zaštitu podataka ( Garante) kaznila je OpenAI sa 15 miliona evra zbog načina na koji aplikacija ChatGPT rukuje ličnim podacim... Dalje

Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika

Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika

Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje

Rusija zabranila Viber

Rusija zabranila Viber

Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje

Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade

Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade

Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje