Google i Bing potpisali sporazum o uklanjanju linkova za torrent sajtove iz rezultata pretrage
Ostale vesti, 22.02.2017, 00:30 AM

Uz koordinaciju vlade Velike Britanije, nosioci autorskih prava i dva trenutno najveća pretraživača postigli su dogovor i potpisali sporazum koji obavezuje kompanije Google i Microsoft na niže rangiranje linkova povezanih sa piraterijom u rezultatima pretrage.
Strane koje su potpisale ovaj sporazum su Google, Microsoft, MPA (Motion Picture Association) i Britanska pornografska industrija (BPI).
Pretraživači su se saglasili da u rezultatima pretrage niže rangiraju ili uklone linkove koji vode do sajtova na kojima se krše autorska prava. Ovo uključuje linkove za preuzimanje torrenta, ilegalne filmove i muzičke streaming servise.
Nosioci autorskih prava će morati da označe linkove koji bi trebalo da budu sankicionisani.
Oni već imaju mogućnost da prijave sajtove na kojima se krše autorska prava, ali se to do sada dešavalo bez formalno potpisanog ugovora, a pretraživači su bili ti koji su odlučivali o tome da li će linkovi za takve sajtove biti niže rangirani ili uklonjeni iz rezultata pretrage.
Samo BPI je poslala 450 miliona prijava, 183 Bingu i više od 274 miliona linkova Googleu.
Nosioci prava i pretraživači će takođe sarađivati i po pitanju unapređivanja rezultata pretrage promovisanjem sajtova na kojima korisnici mogu kupiti legitimnu verziju sadržaja, kao i na poboljšavanju automatskog dovršavanja kako bi se uklonili predlozi za upite koji mogu voditi do nelegalnog sadržaja.
Ono što je dovelo sve strane za pregovarački sto je i povećanje broja malvera i drugih pretnji bezbednosti koje su poslednjih godina širene preko piratskog sadržaja. Prema nekim podacima, na svakom trećem piratskom sajtu nalazi se neki opasan malver.
Britanska vlada posredovala je preko Zavoda za intelektualnu svojinu, i Ministarstva za kulturu, medije i sport, kao i Kancelarije za komunikacije.
Sporazum važi jedino u Velikoj Britaniji, ali očekuje se da će on narednih godina postati validan i u drugim državama.
Slično se dogodilo i sa odlukom o blokiranju torrent sajtova pomoću sudskih odluka i pravljenja nacionalnih blok listi, koja je postojala najpre samo u Velikoj Britaniji da bi se zatim ovo proširilo i na Australiju, Portugaliju, Tajland, Angolu, Maleziju i Rusiju.

Izdvojeno
Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka

Evropski opšti sud kaznio je Evropsku komisiju, izvršno telo Evropske unije odgovorno za predlaganje i sprovođenje zakona u uniji, zbog kršenja so... Dalje
OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT

Italijanska uprava za zaštitu podataka ( Garante) kaznila je OpenAI sa 15 miliona evra zbog načina na koji aplikacija ChatGPT rukuje ličnim podacim... Dalje
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika

Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber

Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade

Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Pratite nas
Nagrade