Google otkrio da su ruski agenti kupovali oglase na Gmailu, YouTubeu i drugim servisima

Ostale vesti, 10.10.2017, 09:00 AM

Google otkrio da su ruski agenti kupovali oglase na Gmailu, YouTubeu i drugim servisima

Google je pronašao dokaze da su ruski agenti potrošili na desetine hiljada dolara na reklame pokušavajući da utiču na prošlogodišnje američke predsedničke izbore.

Izvori koje je citirao Washington Post kaži da su reklame imale za cilj širenje dezinformacija preko Googleovih servisa, uključujući i YouTube i Gmail. Oni kažu da te reklame izgleda ne potiču od istog izvora koji je kupovao oglase na Facebooku a koji je povezan sa Kremljem.

Iz Googlea kažu da istražuju pokušaje zloupotrebe njihovih sistema.

Američke obaveštajne agencije zaključile su ranije ove godine da je Rusija pokušala da utiče na predsedničke izbore u korist Donalda Trampa. Ruska vlada je odbacila ove optužbe, a i predsednik Tramp je negirao bilo kakav dogovor sa Kremljem.

Istu stvar istražuju i odbori američkog Kongresa i Ministarstvo pravosuđa.

Izvori za koje se kaže da su upoznati sa detaljima istrage koju vodi Google kažu da kompanija razmatra oglase koji su ukupno plaćeni 100000 dolara.

"Mi imamo niz striktnih pravila o oglasima, uključujući i ograničenja za politički ciljane oglase i zabrane targetiranja na osnovu rase i religije. Razmatramo pokušaje zloupotrebe naših sistema, sarađujući sa istraživačima i drugim kompanijama, i pružićemo pomoć istragama koje su u toku", kažu iz Googlea.

I Microsoft je objavio juče da istražuje da li su Rusi kupovali oglase u vezi predsedničkih izbora u SAD za pretraživač Bing ili druge servise i proizvode kompanije. Portparol kompanije je rekao Rojtersu da u ovom trenutku nema više informacija o tome.

Facebook je prošlog meseca saopštio da je otkrio kampanju finansiranu iz Rusije vođenu takođe sa ciljem uticanja na izbore. Kompanija je objavila da je utrošeno 100000 dolara za 30000 oglasa tokom dve godine, i da je kampanja okončana u maju ove godine. Direktor kompanije je izjavio kasnije da će Facebook dostaviti američkim istražiteljima informacije do kojih je došao.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama

Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje

Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od... Dalje

Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google je najavio da će početkom sledeće godine započeti uvođenje Privacy Sandbox sistema za ograničeni broj Android 13 uređaja. Privacy Sandbo... Dalje

Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Internet gigant Gugl pristao je da plati rekordnih 391,5 miliona dolara za rešavanje spora po tužbi koju su zajedno podneli državni tužioci 40 ame... Dalje

Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija je kaznila TikTok jer nije izbrisao sadržaj koji krši ruske zakone o „LGBT propagandi“ i Twitch zbog video intervjua sa Aleksijem... Dalje