Google planira da ponovo pokrene cenzurisani pretraživač u Kini
Ostale vesti, 02.08.2018, 12:30 PM

Google navodno planira da ponovo pokrene svoj pretraživač u Kini, sa cenzurisanim rezultatima pretrage, kako bi zadovoljio zahteve kineske vlade. Kompanija je prvobitno ukinula svoj kineski pretraživač 2010. godine, navodeći kao razlog pokušaje kineske vlade da "ograniči slobodan govor na internetu". Ali, prema izveštaju Intercepta, američki tehnološki gigant sada želi da se vrati na najveće jedinstveno tržište na svetu za internet korisnike.
Prema internim dokumentima koje je objavio Intercept, Google od početka 2017. godine razvija cenzurisanu verziju svog pretraživača pod imenom "Dragonfly". Pretraživač se razvija kao Android mobilna aplikacija i navodno će osetljive upite stavljati na crnu listu i filtrirati sve web sajtove blokirane od strane kineskih cenzora (uključujući i Wikipediju i BBC News). Cenzura će se proširiti na Googleovu pretragu slika, proveru pravopisa i predložene funkcije pretraživanja.
Internet je u velikoj meri cenzurisan u Kini, jer takozvani Veliki zaštitni zid zemlje sprečava građane da pristupaju mnogim sajtovima. Informacije o temama poput religije, brutalnosti policije, slobode govora i demokratije su veoma filtrirane, dok su određene teme, poput protesta na Tjenanmenu iz 1989. i nezavisnosti Tajvana, potpuno cenzurisane. Organizacije koje zastupaju slobodu govora izveštavaju da se cenzura u zemlji povećala pod predsednikom Si Đinpingom, proširujući se izvan weba na društvene medije i aplikacije za ćaskanje.
Uzbunjivač koji je razgovarao sa Interceptom rekao je da je on "protiv velikih kompanija i vlada koje sarađuju u ugnjetavanju naroda" i da će ono što bude urađeno u Kini postati obrazac za mnoge druge države.
Patrik Pun, istraživač Amnesty Internationala, složio se sa ovom ocenom. Pun je rekao Interceptu da ako Google pokrene cenzurisanu verziju svog pretraživača u Kini, to će "postaviti strašan presedan" za druge kompanije, te da će ako najveći pretraživač na svetu pristane na cenzuru u Kini, to biti pobeda kineske vlade i jasan signal za druge.
U izjavi za sajt The Verge portparol Googlea je rekao: "Pružamo brojne mobilne aplikacije u Kini, kao što su Google Translate i Files Go, koje pomažu kineskim programerima, a imali smo i značajna ulaganja u kineske kompanije kao što je JD.com. Ali ne komentarišemo spekulacije o budućim planovima. "
Prema Interceptu Google će se suočiti sa velikim brojem značajnih prepreka pre nego što bude mogao da pokrene svoju novu pretraživač aplikaciju u Kini, uključujući i odobrenje koje mora da dobije od zvaničnika u Pekingu, ali i "poverenje u Google" da će njegova aplikacija biti bolja od glavnog rivala u Kini, a to je Baidu.
Od 2006. do 2010. godine Google je nudio cenzurisanu verziju svog pretraživača u Kini, pre nego što je napustio ovu zemlju nakon što se kompanija suočila sa kritikama u SAD. Političari su govorili da je kompanija delovala kao "funkcioner kineske vlade". Ali, u poslednjih nekoliko meseci kompanija pokušava da se ponovo uključi na kinesko komercijalno tržište. Google je otvorio AI (veštačka inteligencija) istraživačku laboratoriju u Pekingu u decembru prošle godine, pokrenuo mobilnu aplikaciju za upravljanje fajlovima u januaru i AI igru prošlog meseca.
Iako ovo ukazuje na to da je Google željan da dobije deo ogromnog kineskog tržišta sa nekih 750 miliona korisnika interneta, ambicije za ponovno pokretanje pretraživača možda će ostati samo ambicije. Izveštaji iz prošlih godina o planovima da se Google Play prodavnica dovede u Kinu, na primer, do sada se nisu ostvarili, a Google i inače stalno planira projekte koje na kraju odbacuje.
Odnosi između Kine i SAD su se pogoršali poslednjih nedelja. Intercept izveštava da je uprkos tome Googleovim zaposlenima rečeno da budu spremni za pokretanje aplikacije u kratkom roku. Direktor pretraživača kompanije Ben Goms je navodno rekao zaposlenima prošlog meseca da moraju biti spremni za slučaj "da se svet odjednom izmeni ili da Tramp odluči da je njegov novi najbolji prijatelj Si Đinping."

Izdvojeno
Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama
.jpg)
Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje
Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od... Dalje
Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google je najavio da će početkom sledeće godine započeti uvođenje Privacy Sandbox sistema za ograničeni broj Android 13 uređaja. Privacy Sandbo... Dalje
Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Internet gigant Gugl pristao je da plati rekordnih 391,5 miliona dolara za rešavanje spora po tužbi koju su zajedno podneli državni tužioci 40 ame... Dalje
Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija je kaznila TikTok jer nije izbrisao sadržaj koji krši ruske zakone o „LGBT propagandi“ i Twitch zbog video intervjua sa Aleksijem... Dalje
Pratite nas
Nagrade