Kako je američka vlada primorala Yahoo da preda informacije o korisnicima
Ostale vesti, 15.09.2014, 08:57 AM

Američka vlada pretila je kompaniji Yahoo kaznama u iznosu od 250000 dolara po danu kada je Yahoo 2007. odbio da se povinuje zahtevima da preda američkim vlastima informacije o komunikacijama korisnika.
Yahoo je prošle nedelje najavio da će uskoro objaviti sudske dokumente iz 2008. godine sa kojih je skinuta oznaka “poverljivo”, koji bacaju novo svetlo na metode koje su američke federalne agencije koristile da bi primorale tehnološke kompanije da predaju informacije o svojim korisnicima.
Sudska dokumenta otkrivaju da je Yahoo pokušao da se izbori sa NSA i drugim federalnim agencijama odbijajući da udovolji zahtevima agencija koje su u kompaniji smatrali “protivustavnim”.
Međutim, Yahoo nije uspeo u nastojanjima da zaštiti informacije o svojim korisnicima jer sud nije uvažio argumente koje je kompanija iznela u svojoj žalbi, a kompaniji je naloženo da američkoj vladi preda tražene podatke.
Yahoo je ovim očigledno želeo da pokaže da kompanija nije dobrovoljno učestvovala u programu PRIZMA.
Otpečaćena sudska dokumenta na 1500 strana otkrivaju detalje o tome kako je izgledala neuspela pravna borba kroz koju je Yahoo prošao 2008., pokušavajući da se odupre zahtevima američkih vlasti. Yahoo je izgubio, što je za posledicu imalo to da je kompanija uvučena u program PRIZMA koji je dao NSA pristup evidenciji online komunikacija korisnika brojnih američkih tehnoloških kompanija.
Iz Yahooa ističu da su delovi dokumenata i dalje zapečaćeni i nose oznaku “poverljivo” čak i za Yahooov pravni tim. Ipak, ono što će biti dostupno javnosti dovoljno je da pokaže kako je kompanija morala da se bori na svakom koraku na putu osporavanja nadzora komunikacija korisnika od strane američlih vlasti. “U jednom trenutku, američka vlada je pretila kaznom od 250000 dolara po danu ukoliko odbijemo da se povinujemo (zahtevima)”, rekao je šef pravnog tima kompanije Ron Bel.
"Yahoou su korisnici najvažniji. Mi javnu bezbednost tretiramo sa najvećom ozbiljnošću, ali smo takođe posvećeni zaštiti podataka korisnika”, ističu iz kompanije u kojoj su očigledno zadovoljni što se pojavio javni dokaz napora kompanije da zaštiti te podatke.
Iz kompanije objašnjavaju da je koren problema zakon koji je usvojen 2007., koji je omogućio američkoj vladi da prikuplja podatke o ciljevima izvan SAD, koji uključuju ne samo strane državljane već i američke državljane koji se nalaze izvan SAD. Prema tom zakonu, sudski nalozi nisu neophodni u ovakvim slučajevima.

Izdvojeno
Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka

Evropski opšti sud kaznio je Evropsku komisiju, izvršno telo Evropske unije odgovorno za predlaganje i sprovođenje zakona u uniji, zbog kršenja so... Dalje
OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT

Italijanska uprava za zaštitu podataka ( Garante) kaznila je OpenAI sa 15 miliona evra zbog načina na koji aplikacija ChatGPT rukuje ličnim podacim... Dalje
Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika

Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje
Rusija zabranila Viber

Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje
Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade

Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje
Pratite nas
Nagrade