LinkedIn se povlači iz Kine
Ostale vesti, 15.10.2021, 11:00 AM

LinkedIn, jedina velika američka društvena mreža kojoj je dozvoljeno da radi u Kini, objavila je da će platforma u Kini prestati sa radom.
Kompanija, koja je u vlasništvu Microsofta, rekla je da iza ove odluke stoje znatno izazovniji uslovi rada i veći zahtevi vlasti Pekinga.
Druge društvene mreže, poput Twittera i Facebooka, godinama su blokirane u Kini. Nemogućnost da kontrolišu ono što se objavljuje na njihovim veb stranicama učinila je ove mreže neprihvatljivim za rukovodstvo Kine. LinkedIn je uspeo da ostane u Kini samo zato što je cenzurirao mnoge postove korisnika.
„Iako smo postigli uspeh u pomaganju kineskim članovima u pronalaženju posla i ekonomskih mogućnosti, nismo postigli isti nivo uspeha u društvenim aspektima deljenja i informisanosti“, rekla je kompanija.
LinkedIn se u martu sukobio sa kineskim regulatorima. Tada je kineska Uprava za sajber prostor (CAC), upozorila LinkedIn da ne uspeva da kontroliše ono što CAC smatra neprikladnim političkim sadržajem. Uprava je rekla LinkedInu da mora biti bolji. Kao odgovor, kompanija je napisala neku vrstu samokritike i podnela je CAC-u. Otprilike u isto vreme, kompanija je javno objavila da će „privremeno“ obustaviti nove registracije.
U saopštenju koje je objavljeno juče, LinkedIn je jasno stavio do znanja da su pokušali da se pridržavaju lokalnih propisa, ali da je na kraju to bilo previše.
LinkedIn ne napušta u potpunosti Kinu. Kompanija je rekla da će svojim kineskim članova, kojih ima oko 50 miliona, ponuditi "lajt" verziju platforme: aplikaciju fokusiranu samo na oglase za posao. Kineski korisnici neće moći da dele ili komentarišu postove što je ključna karakteristika LinkedIn platforme u ostatku sveta.
Kada je 2014. godine LinkedIn počeo sa radom u Kini, kompanija se predstavila kao globalna platforma „sa obavezom da poštuje zakone koji se na nju primenjuju, uključujući i pridržavanje propisa kineske vlade za lokalizovanu verziju LinkedIna u Kini“.
Kompanija je čak prodala deo svog kineskog poslovanja lokalnim partnerima i rekla da će se pridržavati lokalnih propisa pomoću softverskih algoritama i recenzenata kako bi bili sigurni da postovi ne vređaju Peking. Očigledno da ni to nije bilo dovoljno.

Izdvojeno
Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama
.jpg)
Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje
Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od... Dalje
Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google je najavio da će početkom sledeće godine započeti uvođenje Privacy Sandbox sistema za ograničeni broj Android 13 uređaja. Privacy Sandbo... Dalje
Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Internet gigant Gugl pristao je da plati rekordnih 391,5 miliona dolara za rešavanje spora po tužbi koju su zajedno podneli državni tužioci 40 ame... Dalje
Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija je kaznila TikTok jer nije izbrisao sadržaj koji krši ruske zakone o „LGBT propagandi“ i Twitch zbog video intervjua sa Aleksijem... Dalje
Pratite nas
Nagrade