Oprema za 5G mrežu kineskih kompanija Huawei i ZTE zabranjena u Australiji

Ostale vesti, 24.08.2018, 07:00 AM

Oprema za 5G mrežu kineskih kompanija Huawei i ZTE zabranjena u Australiji

Australijska vlada zabranila je kineskim kompanijama Huawei i ZTE isporuku opreme za 5G mrežu u zemlji, objavio je portparol kompanije Huawei.

Saopštenje kineske kompanije objavljeno je istog dana kada je australijska vlada objavila saopštenje za medije o naporima koji se ulažu kako bi se poboljšala sigurnosti nove 5G komunikacione mreže koja bi uskoro trebalo da bude izgrađena.

Ovi napori uključuju i reforme na polju bezbednosti sektora telekomunikacija, koje je omogućio novi zakon koji omogućava austrlijskoj vladi da interveniše u slučajevima kada postoji značajna zabrinutost za nacionalnu sigurnost.

Izgleda da je australijska vlada iskoristila ovaj novi zakon i uvela zabrana australijskim telekomunikacijskim kompanijama, zabranjujući im kupovinu i korišćenje Huawei i ZTE opreme za izgradnju nacionalne 5G mreže.

Sa 5G obećavaju se brže preuzimanje i brzina prenošenja podataka, što je sledeća faza mobilne internet konekcije. Široka pokrivenost i stabilnije veze od trenutne 4G tehnologije takođe su istaknute kao prednosti. Nekoliko zemalja se priprema za pokretanje 5G mobilnih mreža, mada analitičari kažu da će tek nekoliko njih pokrenuti 5G pre 2020. godine.

"5G će biti sledeći značajan talas mobilne infrastrukture", ocenjuju stručnjaci. "Ako su postojeći dobavljači zabranjeni, to će biti veliki udarac za njih."

U saopštenju za medije, koje je potpisao ministar komunikacija i vršilac dužnosti ministra za unutrašnje poslove, kineske kompanije nisu spomenute po imenu, ali je Huawei sada otkrio zabranu na Twitteru.

"Ovo je izuzetno razočaravajući rezultat za potrošače", rekla je kompanija na Twitteru.

ZTE je ranije zabranjen u SAD, gde je Ministarstvo trgovine zabranilo američkim kompanijama da prodaju kineskoj kompaniji hardver i softver, navodeći kao razlog kršenje američkih sankcija prodajom opreme zabranjenim kompanijama.

Huawei nije zabranjen u SAD, ali zakonodavci rade na dva odvojena zakona koji bi blokirali američke vladine agencije da kupuju i koriste kinesku telekomunikacionu opremu ili usluge. Dva zakona posebno navode Huawei kao primer sumnjivog kineskog proizvođača. Huawei je najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme. Takođe se nalazi na drugom mestu u globalnoj prodaji smart telefona, iza Samsunga i ispred Appleaa.

Prema kineskom zakonu, kompanije moraju sarađivati sa obavještajnim službama. Prema tome, analitičari upozoravaju da bi oprema mogla biti kompromitovana.

Australijska štampa je u proteklih nekoliko godina izveštavala o mnogim hakerskim napadima koje su zvaničnici zemlje pripisivali kineskim hakerima. Antikinesko raspoloženje je prilično veliko u svim zemljama Alijanse Five Eyes u kojoj je i Australija, gde se Kina smatra jednom od četiri velike sajber-pretnje, pored Rusije, Irana i Severne Koreje.

Portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Lu Kang izjavio je da Australija ne bi trebalo "da koristi različite izgovore za veštačko podizanje barijera". Kina je pozvala je Australiju da "napusti ideološke predrasude i obezbedi fer konkurentno okruženje za kineske kompanije."

Huawei je branio sigurnost svojih proizvoda.

"Huawei je svetski lider u 5G", navodi se u saopštenju kompanije, uz podsećanje je da Huawei isporčuje bežičnu tehnologiju u Australiji skoro 15 godina.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Xiaomi u Kini blokira Telegram kao opasnu aplikaciju

Kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi smatra Telegram opasnim zbog čega je kompanija blokirala instalaciju aplikacije za svoje korisnike u Ki... Dalje

Sud odbio Googleov zahtev da prekine spor o obmanjivanju korisnika u vezi privatnog pretraživanja

Sud odbio Googleov zahtev da prekine spor o obmanjivanju korisnika u vezi privatnog pretraživanja

Sud u Kaliforniji odbio je Googleov zahtev za presudu po skraćenom postupku u tužbi vrednoj 5 milijarde dolara koju su pokrenuli korisnici u kojoj ... Dalje

YouTube počeo da blokira gledanje videa korisnicima koji koriste programe za blokiranje oglasa

YouTube počeo da blokira gledanje videa korisnicima koji koriste programe za blokiranje oglasa

YouTube je započeo „mali eksperiment na globalnom nivou“, pozivajući korisnike da isključe svoje blokatore oglasa i dozvole oglase na Y... Dalje

Rusija planira da ''zapadne telefone'' državnih službenika zameni telefonima sa domaćim operativnim sistemom

Rusija planira da ''zapadne telefone'' državnih službenika zameni telefonima sa domaćim operativnim sistemom

Ruska telekomunikaciona kompanija Rostelekom planira da vladinim zvaničnicima obezbedi mobilne telefone koji rade na operativnom sistemu Aurora, doma... Dalje

Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama

Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama

Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje