Uzaludan trud: FBI nije pronašao ništa važno na iPhoneu teroriste iz San Bernardina
Ostale vesti, 19.04.2016, 00:30 AM

iPhone Faruka Sajeda umešanog u prošlogodišnji teroristički napad u San Bernardinu, koji je bio predmet višemesečnog spora Federalnog istražnog biroa (FBI) i kompanije Apple, agentima FBI nije otkrio nikakve korisnike informacije.
CBS News je pozivajući se na izvore bliske istrazi izvestio da FBI na uređaju koji je pripadao teroristi nije pronašao bilo šta značajno, ali i da agenti i dalje analiziraju podatke sa uređaja u nadi da će pronaći nešto što bi Faruka Sajeda dovelo u vezu sa drugim teroristima.
Iako se Apple još uvek nije oglasio ovim povodom, ova vest potvrđuje ranije iznete pretpostavke kompanije da je hakovanje uređaja teroriste gubljenje vremena jer je on verovatno koristio drugi uređaj za planiranje napada.
iPhone Faruka Sajeda bio je razlog zbog čega je pokrenut sudski spor između Applea i američkog Ministarstva pravde koje je uz pomoć suda pokušalo da primora kompaniju da pomogne Federalnom istražnom birou da dođe do podataka sa zaključanog iPhonea teroriste.
FBI je očajnički želeo da pristupi podacima na uređaju teroriste ne zbog toga što su agenti oečkivali da pronađu neke odlučujuće dokaze, već zbog toga što su želeli da prikupe sve informacije koje je bilo moguće prikupiti.
Na kraju, ispostavilo se da je iPhone koji je bio predmet sudskog spora i višemesečnih javnih polemika, potpuno beskoristan.
To i nije iznenađenje jer je taj iPhone jedan od tri telefona koje su koristili Faruk i njegova žena. FBI je ranije priznao da su njih dvoje uništili svoje telefone koji su pronađeni u njihovoj kući razbijeni i bačeni u kantu za otpatke.
Jedini preostali telefon je bio Farukov poslovni telefon koji je pronađen netaknut, što je ukazivalo na to da verovatno ne sadrži bilo kakve vredne informacije. Da je na tom uređaju bilo nečega važnog, teroristi bi verovatno uništili i taj telefon.
Ne samo da su napori FBI da otključa Farukov iPhone bili uzaludni, već bi mogli da pričine veliku štetu birou.
Kada je Apple dobio sudski nalog da otključa iPhone teroriste, kompanija je navodno počela da radi na poptpunoj enkripciji iCloud backupa da bi otežala policiji da pristupa podacima sačuvanim na njenim serverima. Apple je čak zaposlio Frederika Džejkobsa, jednog od glavnih programera najbezbednije open source aplikacije za slanje poruka Signal.
Tehnološki giganti kao što su Google, WhatsApp i Facebook stali su na stranu Applea u odbrani privatnosti i digitalnih prava korisnika.

Izdvojeno
Rusija zabranila strane mesindžere u državnim institucijama
.jpg)
Ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija Roskomnadzor upozorila je da je ove nede... Dalje
Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od... Dalje
Google najavio uvođenje Privacy Sandboxa na Android 13 početkom sledeće godine

Google je najavio da će početkom sledeće godine započeti uvođenje Privacy Sandbox sistema za ograničeni broj Android 13 uređaja. Privacy Sandbo... Dalje
Gugl kažnjen sa 391,5 miliona dolara zbog tajnog praćenja korisnika

Internet gigant Gugl pristao je da plati rekordnih 391,5 miliona dolara za rešavanje spora po tužbi koju su zajedno podneli državni tužioci 40 ame... Dalje
Rusija kaznila TikTok zbog ''LGBT propagande'' i Twitch zbog ''ukrajinskih laži''

Rusija je kaznila TikTok jer nije izbrisao sadržaj koji krši ruske zakone o „LGBT propagandi“ i Twitch zbog video intervjua sa Aleksijem... Dalje
Pratite nas
Nagrade