16-ogodišnjak hakovao Apple i ukrao 90 GB fajlova: Sanjao sam da radim u Appleu
Sajber hronika, 17.08.2018, 14:00 PM

Jedan tinejdžer iz Australije izjasnio se krivim za hakovanje Appleove mreže i krađu internih fajlova kompanije.
Kako piše list The Age, šesnaestogodišnjak iz Austalije čije ime nije moglo da bude objavljeno s obzirom da se radi o maloletnom licu, je iz doma svojih roditelja u predgrađu Melburna u više navrata tokom godinu dana upao u Appleove sisteme iz kojih je ukrao 90 gigabajta fajlova.
Ukradene fajlove čuvao je u folderu pod nazivom "hack hack hack".
Iako Apple tvrdi da podaci o kupcima nisu ugroženi, The Age izveštava da je dečak ipak pristupio korisničkim nalozima.
U izjavi za BBC, Apple je rekao: "Mi budno štitimo naše mreže i imamo namenske timove profesionalaca za informatičku sigurnost koji rade na otkrivanju i odgovoru na pretnje. U ovom slučaju, naši timovi su otkrili neovlašćeni pristup, zadržali ga i izvestili o incidentu policiju. Sigurnost podataka naših korisnika smatramo jednom od naših najvećih odgovornosti i želimo da uverimo naše kupce da ni u jednom trenutku tokom ovog incidenta njihovi lični podaci nisu bili ugroženi."
Prema izjavama koje su date pred sudom, kompanija je čim je otkrila upad kontaktirala FBI, a slučaj je zatim preuzela australijska federalna policija (AFP).
Prilikom pretresa doma mladog prestupnika, pronađena su i zaplenjena dva laptopa sa serijskim brojevima koji su odgovarali serijskim brojevima uređaja kojima je pristupano Appleovim sistemima. Policija je takođe zaplenila mobilni telefon i jedan hard disk.
Kako piše The Age, tinejdžer se hvalio onim što radi u WhatsApp porukama. On je govorio da je hakovao Apple jer je veliki obožavalac kompanije i da sanja da radi u njoj.
Njegov advokat je rekao da je dečak postao veoma poznat u međunarodnoj hakerskoj zajednici.
Izricanje presude zakazano je za 20. septembar.
Ovaj slučaj može da posluži kao upozorenje drugima: ako želite da radite za neku kompaniju, ideja da na ovaj način u njoj saznaju za vas uopšte nije dobra.
Što se tiče Applea, poznato je da je veoma osetljiv na ovakve i slične vesti - da su njegovi sistemi možda hakovani. Bez sumnje, ovo je velika neprijatnost za njih s obzirom da je otkriveno da je više od godinu dana jedan dečak od 16 godina uspešno kompromitovao njihove sisteme.

Izdvojeno
Zloglasni BreachForums ponovo ugašen, uhapšeni administratori foruma

Francuske vlasti uhapsile su nekoliko osoba osumnjičenih da su administratori BreachForums-a, jednog od najvećih svetskih onlajn tržišta za trgovi... Dalje
Članovi ozloglašene ransomware bande REvil osuđeni pa istog dana pušteni na slobodu

Ruski sud osudio je četvoricu članova ozloglašene ransomware bande REvil na pet godina zatvora zbog trgovine ukradenim podacima sa platnih kartica ... Dalje
Evropol zatvorio najstariji sajt za onlajn prodaju droge

Policije nekoliko evropskih zemalja, predvođene Evropolom, zatvorile su jednu od najstarijih platformi za prodaju narkotika na dark vebu, Archetyp Ma... Dalje
Identifikovano više od stotinu korisnika sada ugašenog foruma za sajber kriminal, najmlađi ima samo 11 godina
.png)
Holandska policija pozvala je na informativni razgovor najmanje 20 korisnika hakerskog foruma Cracked.io, ozloglašenog ilegalnog tržišta koje je za... Dalje
SAD nude nagradu od 10 miliona dolara za informacije o tvorcu malvera RedLine

Američka vlada ponudila je nagradu do 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do identifikacije ili lociranja Maksima Aleksandrovića Rudome... Dalje
Pratite nas
Nagrade