Američko tužilaštvo podiglo optužnicu protiv petorice hakera zbog krađe 160 miliona kreditnih kartica

Sajber hronika, 26.07.2013, 07:04 AM

Američko tužilaštvo podiglo optužnicu protiv petorice hakera zbog krađe 160 miliona kreditnih kartica

Američke vlasti optužile su petoricu Rusa i Ukrajinaca za učešće u globalnoj hakerskoj operaciji i krađu brojeva kreditnih i debitnih kartica više od 160 miliona klijenata banaka širom sveta, kao i krađu više od 300 miliona dolara od najmanje tri velike kompanije.

Prema navodima optužnice, četvorica Rusa i jedan Ukrajinac odgovorni su za napade na velike platne procesore, trgovine i finansijske institucije širom sveta i učešće u globalnoj hakerskoj operaciji koja je trajala više od sedam godina, kao i za milionske gubitke koje su pretrpeli oštećeni.

Optuženima se stavljaju na teret napadi na Nasdaq, 7-Eleven, JCP, JetBlue Airways, Visa Jordan, belgijsku banku Dexia, Diners Singapur i druge kompanije i institucije.

Petorica optuženih koji će se braniti pred američkim Okružnim sudom u Nju Džerziju su Vladimir Drinkman (32), Aleksandar Kalinin (26), Roman Kotov (32), Mihail Ritikov (26) i Dmitri Smilianets (29). Međutim, samo dvojica optuženih su u pritvoru, dok su trojica još uvek u bekstvu. Američko tužilaštvo još četiri osobe tereti za saučesništvo.

Drinkman i Kalinin su prema navodima optužnice bili zaduženi za upad u sisteme kompanija, dok je Kotov bio specijalizovan za krađu podataka iz kompromitovanih mreža. Optuženi su prikrivali svoje aktivnosti koristeći anonimne web hosting servise koje im je obezbeđivao Ritikov, dok je Smilianets navodno prodavao ukradene podatke saučesnicima i bio zadužen za raspodelu prihoda učesnicima operacije.

Petorica optuženih započeli su svoje aktivnosti 2005. godine, a prema navodima tužilaštva, grupa je bila aktivna do leta prošle godine.

Hakeri su u korporativne mreže upadali SQL napadima, prethodno otkivajući ranjivosti u SQL bazama podataka koje bi zatim koristili za infiltraciju u kompjuterske mreže. Potom bi postavili malver koji im je omogućavao dalji pristup i ulaz u sisteme. Ponekad su im bili potrebni meseci strpljivog čekanja da savladaju zaštitu sistema, a kada bi im to uspelo optuženi su krali brojeve kreditnih kartica i identifikacione podatke žrtava koje su prodavali preprodavcima širom sveta. Kupci ukradenih podataka su ih preprodavali na internet forumima ili direktno pojedincima i organizacijama. Svaka američka kreditna kartica, odnosno broj kreditne kartice i drugi podaci koji su u vezi sa tim, prodavana je po ceni od 10 dolara, dok su evropske kartice prodavane za 50 dolara a kanadske za 15 dolara.

Ako budu osuđeni, maksimalne kazne pedviđene za svaku od tačaka optužnice iznose 5 godina za neovlašćeni pristup računarima i 30 godina za prevara.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Policija zaplenila platforme za naručene DDoS napade, uhapšene četiri osobe

Policija zaplenila platforme za naručene DDoS napade, uhapšene četiri osobe

Europol je objavio da su uhapšene 4 osobe koje su pružale usluge DDoS napada po narudžbini i koje su odgovorne za pokretanje na hiljade napada šir... Dalje

Haker koji je hakovao i ucenjivao Dizni priznao krivicu

Haker koji je hakovao i ucenjivao Dizni priznao krivicu

Muškarac iz Kalifornije izjasnio se krivim za hakovanje kompanije Dizni pomoću lažnog AI alata koji je predstavljan kao generator AI slika. Napad k... Dalje

Nastavljena operacija Endgame: uhapšeni korisnici malvera Smokeloader

Nastavljena operacija Endgame: uhapšeni korisnici malvera Smokeloader

U nastavku operacije Endgame, koja je započeta u maju prošle godine, uhapšeno je pet osoba za koje se sumnja da su bili korisnici botneta Smokeload... Dalje

Ugašena pedofilska platforma Kidflix

Ugašena pedofilska platforma Kidflix

Višegodišnja policijska operacija protiv pedofilske platforme Kidflix dovela je do desetina hapšenja i zaplene desetina hiljada ilegalnih video sni... Dalje

Programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu'' izručen Sjedinjenim Državama

Programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu'' izručen Sjedinjenim Državama

Programer LockBit-a, nekada „najaktivnije i najdestruktivnije ransomware grupe na svetu“, izručen je iz Izraela, gde je uhapšen prošle ... Dalje