Autor Net Seala i trojanca NanoCor osuđen na 33 meseca zatvora

Sajber hronika, 27.02.2018, 01:00 AM

Autor Net Seala i trojanca NanoCor osuđen na 33 meseca zatvora

Američke vlasti su osudile dvadesetsedmogodišnjeg Tejlora Hadlstona iz Hot Springsa u Arkanzasu na 33 meseca zatvora i dve godine uslovne kazne za pomaganje i podržavanje hakera stvaranjem i prodajom malvera.

FBI je uhapsio Hadlstona početkom prošle godine, a on se u julu izjasnio krivim. Do Hadlstona su agenti FBI došli tokom istrage protiv Zaharija Šejmsa, autora keyloggera Limitless.

Hadlstonov slučaj je jedinstven zato što je to prvi slučaj u kome je uhapšen autor malvera, iako on nije optužen da ga je sam koristio.

Optuženi je na suđenju rekao da je kao tinejdžer živeo u lošim uslovima, da nikad nije upoznao svog biološkog oca i selio se bezbroj puta.

Prva velika aplikacija Hadlstona nije bila zlonamerna. Aplikacija Net Seal koju je napravio Hadlston se mogla koristiti za zaštitu programa od softverske piraterije. Net Seal je korišćen u mnogim vrstama programa, ali je postao i veoma popularan među hakerima, koji su ga koristili za zaštitu malvera koje su prodavali i pokušavali da zaštite od prevaranata i lopova.

Zbog uspeha koji je doživeo sa svojim programima, a posebno zbog popularnosti Net Seala na hakerskom forumu HackForums, Hadlston je reklamirao Net Seal na tom forumu u nadi da će povećati prihode.

Njegove veze sa svetom sajber kriminala su vremenom bile sve dublje i jače. Dve godine nakon što je objavio Net Seal na HackForumsu, Hadlston je stvorio Nanocore RAT, koji je na istom forumu opisivao i reklamirao kao "alat za daljinski pristup dizajniran da omogući hakeru da preuzme potpunu kontrolu nad računarom žrtve u cilju obavljanja daljinskih operacija".

Hadlston je reklamirao i prodavao Nanocore RAT na HackForums koristeći nadimak Aeonhack od januara 2014. do februara 2016. godine, kada je prodao Net Seal i Nanocore neidentifikovanom kupcu.

Hadlston je priznao da je znao da su neki od njegovih kupaca koristili Nanocore za zlonamerne svrhe. Pre nego što se izjasnio o krivici, Hadlstonov advokat je pokušao da dokaže da u mnogim prijavljenim Nanocore infekcijama, njegov klijent nije bio upoznat sa napadima i da su neki distributeri malvera koristili krekovane verzije njegovog programa.

Hadlston je izjavio da razume i prihvata da je prekršio zakon reklamirajući Net Seal i NanoCore na web sajtu čiji su korisnici verovatno koristili ove programe u zlonamerne svrhe. On je rekao da zna da nema drugih krivaca osim njega, i da je spreman da izdržava kaznu koju sud smatra prikladnom. Hadlston je izrazio iskreno kajanje i izjavio da će svoje talente koristiti u korist društva i izmeniti svoje ponašanje.

Njegovi advokati su pred sudom istakli da on sada radi kao stolar, kao i da je rado sarađivao sa vlastima.

Odbrana je tražila maksimalnu kaznu zatvora u trajanju od šest meseci. Inače, maksimalna zatvorska kazna koja je zaprećena za dela za koja je optužen je deset godina, ali je sud odlučio da ga kazni sa samo 33 meseca zatvorske kazne.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje

Haker povezan sa zloglasnom ransomware grupom uhapšen u Bugarskoj

Haker povezan sa zloglasnom ransomware grupom uhapšen u Bugarskoj

U susednoj Bugarskoj je uhapšen haker Teodor Iliev zbog hakovanja više državnih institucija. Stručnjaci za sajber bezbednost su ranije povezali Il... Dalje

Zbog internet prevara širom sveta uhapšeno 3950 ljudi

Zbog internet prevara širom sveta uhapšeno 3950 ljudi

Interpol je saopštio da je tokom globalne policijske operacije pod nazivom „First Light” uhapšeno 3950 osumnjičenih i identifikovano jo... Dalje

Uhapšen haker koji je pomagao zloglasnim ransomware kartelima LockBit i Conti

Uhapšen haker koji je pomagao zloglasnim ransomware kartelima LockBit i Conti

Ukrajinska policija je objavila da je uhapsila 28-godišnjeg muškarca iz Kijeva za koga se sumnja da je pomagao zloglasnim ruskim ransomware grupama ... Dalje