Dečak koji je hakovao naloge direktora CIA i FBI osuđen na dve godine zatvora
Sajber hronika, 25.04.2018, 10:30 AM

Britanski tinejdžer koji je hakovao online naloge nekoliko visokih američkih vladinih službenika osuđen je u petak na dve godine zatvora.
Kejn Gembl, sada osamnaestogodišnjak, hakovao je iz kuće svojih roditelja u Lesterširu, u Velikoj Britaniji, online naloge bivšeg direktora CIA Džona Brenana, bivšeg direktora američke Nacionalne obaveštajne službe Džejmsa Klapera, bivšeg zamenika direktora FBI Marka Džulijana i drugih visokih američkih zvaničnika.
Gembl, koji je na internetu bio poznat kao "Cracka", imao je samo 15 u vreme kada su izvršeni ovi napadi. On je navodno bio osnivač hakerske grupe koja je sebe nazvala "Crackas With Attitude" (CWA).
Ova ozloglašena pro-palestinska hakerska grupa izvršila je 2015. godine niz neprijatnih napada na američke obaveštajce i otkrila lične podatke 20000 agenata FBI, 9000 zaposlenih u Ministarstvu za unutrašnju bezbednost i jednog broja zaposlenih u Ministarstvu pravde.
Gembl je uhapšen u februaru 2016. godine u svom domu u Koalvilu. On se prošlog oktobra izjasnio krivim po 8 tački optužbe.
On je u petak posle podne u Centralnom krivičnom sudu u Londonu proglašen krivim i osuđen na dve godine zatvora koje će provesti u zatvoru za mlade. Presuda Gemblu trebalo je da bude izrečena još u januaru ali je ročište odloženo.
Iako je Gemblova odbrana tokom sudskog postupka rekla da je on bio "naivan" i da nikada nije hteo da "povredi" bilo kog pojedinca, sudija je rekao da je mladi Gembl izveo "izuzetno neprijatnu kampanju politički motivisanog sajber terorizma".
U periodu između juna 2015. i februara 2016. godine, Gembl je predstavljući se kao tadašnji šef CIA prevario call centar i podršku kompanije Verizon od koje je dobio informacije zahvaljujući kojima je pristupio privatnom AOL email nalogu Džona Brenana. Njegova grupa je zahvaljujući tome dobila pristup izuzetno osetljivim dokumentima o obaveštajnim operacijama u Avganistanu i Iranu.
Pored hakovanja njihovih mreža, Gembl je progonio svoje žrtve i njihove porodice, bombardovao ih pozivima i uznemirujućim porukama koje bi se iznenada pojavljivale na televizoru, objavljivao njihove lične podatke, preuzimao i instalirao pornografiju na njihove računare i preuzeo kontrolu nad drugim njihovim uređajima.
Gembl je izjavio da je njegov cilj bila američka vlada protiv koje je on "morao nešto da preduzme" jer je postajao "sve više i više uznemiren" zbog njene "korumpiranosti i hladnokrvnosti".
Gembl pati od jednog poremećaja iz autističnog spektra, a u vreme svog kada se sve ovo događalo on je mentalno bio na nivou deteta od 12 do 13 godina.
Gemblova odbrana je predložila sudu da mu ukine kaznu kako bi mogao da pohađa nastavu na studijama informatike i tako napravi karijeru od koje bi društvo imalo korist.
Druga dva člana grupe Crackas With Attitude, Endru Oto Bogs i Džastin Grej Liverman, uhapsili su agenti FBI u septembru 2016. godine i oni su već osuđeni na dve i pet godina zatvora.

Izdvojeno
Uhapšen vlasnik jednog od najpopularnijih hakerskih foruma
.jpg)
Američki Federalni istražni biro (FBI) uhapsio je prošle nedelje u Njujorku osobu za koju se veruje da je „Pompompurin“, vlasnik poznat... Dalje
Zatvoren jedan od najvećih servisa za pranje kriptovaluta

Europol je zatvorio servis za pranje kriptovaluta dobro poznat u sajber podzemlju tokom akcije koja je dovela do zaplene bitkoina vrednih više od 44 ... Dalje
Zaplenjen veb sajt na kome se prodavao opasni trojanac, u Hrvatskoj uhapšen administrator sajta

Međunarodna operacija u kojoj su učestvovali Uprava kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, Kantonalna policija Ciriha... Dalje
Uhapšeni glavni članovi zloglasne ransomware bande DoppelPaymer

28. februara 2023., nemačka i ukrajinska policija, uz podršku Europola, holandske policije i američkog FBI uhapsile su ljude za koje se veruje da s... Dalje
Ruski haker, optužen za hakovanje 35000 računara, izručen SAD
.jpg)
Darij Pankov, 28-godišnji ruski državljanin optužen za razvoj hakerske alatke NLBruce, izručen je SAD, gde bi mogao da provede više od četiri de... Dalje
Pratite nas
Nagrade