FBI dodao još pet hakera na listu najtraženijih sajber kriminalaca

Sajber hronika, 06.11.2013, 07:42 AM

FBI dodao još pet hakera na listu najtraženijih sajber kriminalaca

FBI je dodao pet novih imena svojoj listi najtraženijih sajber kriminalaca, čime je ukupan broj begunaca za kojima se traga zbog sumnje da su počinili krivična dela iz oblasti kompjuterskog kriminala porastao na 17.

Na listi se sada nalazi Rus Aleksej Belan za kojim FBI traga zbog sumnje da je hakovao mreže tri američke kompanije koje se bave elektronskom trgovinom i od kojih je ukrao podatke njihovih korisnika, između ostalih, i šifrovane lozinke miliona korisničkih naloga.

Listi je dodat i Andrej Nabilevič Tame, Sirijac koji je osumnjičen za učešće u operaciji „Ghost Click“. On je jedan od odgovornih za infekciju 4 miliona računara u 100 zemalja širom sveta, i najmanje pola miliona računara u SAD. Malver DNSChanger je menjao DNS podešavanja zaraženih računara tako da su se računari povezivali sa serverima koji su bili pod kontrolom ovog kriminalca i njegovih saradnika. Tako su zaraženi računari preusmeravani na web sajtove koje korisnici zaraženih računara nisu nameravali da posete. Zahvaljujući malveru, Tame i njegovi saradnici su preusmeravali internet saobraćaj na web sajtove koji su kriminalcima plaćali za posete korisnika zaraženih računara i na taj način uskraćivali prihod legitimnim oglašivačima. Malver je takođe onemogućavao ažuriranje antivirusnog softvera na zaraženim računarima, što je računare činilo podložnim infekciji drugim malverima.

Još jedan „novitet“ na listi najtraženijih sajber kriminalaca je ime Karlos Perez-Melara, koji je optužen za razvoj i distribuciju spyware-a koji je korišćen za presretanje komunikacije stotina ako ne i hiljada žrtava. Perez-Melara je imao web sajt na kojem je korisnicima koji sumnjaju u vernost partnera nudio pomoć u hvatanju preljubnika slanjem spyware-a maskiranog u elektronsku čestitku. Kada bi žrtve otvorile čestitku program čiji je prvobitni naziv bio "Email PI" i koji je kasnije preimenovan u "Lover Spy" bi se instalirao i potom počeo da prikuplja podatke o komunikaciji korisnika zaraženog računara. Informacije o tome prosleđivane su pretplatnicima servisa, kao i lozinke žrtava, liste posećivanih sajtova, emailove i beleške otkucaja na tastaturi.

Na listi su sada i dvojica Pakistanaca Farhan Aršad i Noor Aziz Udin, koji se traže zbog prevare zbog koje su pojedinci, kompanije i institucije vlasti, ali pre svih velike telekomunikacijske kompanije pretrpeli štetu koja je procenjena na preko 50 miliona dolara. Oni su optuženi za hakovanje kompjuterskih sistema a poznato je da je njihova kriminalna organizacija imala saradnike i izvan Pakistana, na Filipinima, u Saudijskoj Arabiji, u Švajcarskoj, Španiji, Singapuru, Italiji, Maleziji i drugim zemljama.

„Tokom svoje istorije, FBI se oslanjao na pomoć i podršku javnosti da bi kriminalci bili privedeni pravdi. Tako je bilo u vreme gangstera tako je i sada u sajber eri“, rekao je predstavik FBI Ričard Mekfili dodajući da je birou ponovo potrebna pomoć javnosti da bi ovi kriminalci bili uhvaćeni i procesuirani.

Oni koji dostave birou vredne informacije u vezi kriminalaca sa ove liste biće novčano nagrađeni, a maksimalna nagrada predviđena za informacije od značaja iznosi 100000 dolara.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Uhapšena dva člana ransomware bande LockBit, žrtvama dostupan besplatni alat za dešifrovanje

Američko tužilaštvo podiglo je optužnice protiv dvojice članova ransomware grupe LockBit , a dva člana bande uhapšena su u Francuskoj i Ukrajin... Dalje