FBI nudi ukupno 4,2 miliona dolara za informacije o petorici najtraženijih hakera

Sajber hronika, 03.07.2015, 00:30 AM

FBI nudi ukupno 4,2 miliona dolara za informacije o petorici najtraženijih hakera

Nisu ubice, ni trgovci narkoticima niti silovatelji, koji se obično nalaze na FBI listama najtraženijih kriminalca. Oni su sajber kriminalci, ali se ipak nalaze među najtraženijima zbog čega su američki Stejt department i FBI voljni da plate ukupno 4,2 miliona dolara za informacije koje bi dovele do njihovog hapšenja i/ili osuđivanja zbog štete za koju su odgovorni a koja se meri stotinama miliona dolara.

Jevgenij Bogačev (30), Nikolaj Popesku (34), Aleksej Belan (28), Peteris Sahurovs (26) i Šaileš Kumar Džejn (45) nalaze se na FBI listi pet najtraženijih hakera.

Za Jevgenija Mihailkoviča Bogačeva, koji je poznat je i po nadimcima “lucky12345”, “Slavik” i “Pollingsoon” se veruje da je glavni krivac za nastanak malvera GameOver Zeus, koji je zarazio više od milion računara a šteta koju je naneo ovaj malver procenjena je na više od 100 miliona dolara.

Osim GameOver Zeusa, Bogačev je optužen i za razvoj ranosmwarea CryptoLocker, koji je iznuđivao novac od korisnika računara ucenjujući ih da plate kako bi im fajlovi koje je malver držao kao taoce bili vraćeni.

Bogačev je najtraženiji među najtraženijim, a FBI za informacije o njemu nudi 3 miliona dolara.

Za informacije o Nikolaju Popesku, koji je na internetu koristio pseudonime Niculae Popescu, Nae Popescu, Nikolae Petrache, “Nae” i “Stoichitoiu” FBI nudi nagradu od milion dolara. Tridesetčetvorogodišnji Rumun je optužen da je varao Amerikance na lažnim licitacijama objavljenim na nekoliko web sajtova, uključujući i eBay, Cars.com i AutoTrader.com, na kojima je prodavao automobile koji uopšte ne postoje.

Popesku i njegovi saučesnici zaradili su od aukcija 3 miliona dolara, prevarivši skoro 800 ljudi koji su im dali novac za nepostojeće automobile, Rolex satove, jahte, privatne avione i drugu luksuznu robu.

Vlasti su krajem 2012. uhapsile šest članova ove kriminalne grupe, ali su Popesku i njegov partner uspeli da pobegnu.

Za informacije o Rusu Alekseju Belanu FBI nudi 100000 dolara. On se traži zbog sumnje da je ukrao podatke korisnika kompomitujući sisteme tri neimenovana velika američka sajta za e-trgovinu, u Nevadi i Kaliforniji, u periodu između 2012. i 2013.

Belan je nakon krađe pregovarao o prodaji ukradenih baza podataka.

Peteris Sahurovs iz Letonije je optužen za razvoj i prodaju kompjuterskog virusa preko reklama na web sajtovima koji objavljuju vesti. On je to radio od februara do septembra 2010. godine.

Lažne reklame koje su se prikazivale na web stranicama primoravale su korisnike na kupovinu lažnog antivirusnog softvera. Ako bi korisnik odbio da kupi softver, njegov računar bi bio preplavljen lažnim antivirusom. Na ovaj način je Sahurovs zaradio 2 miliona dolara.

Šaileš Kumar Džejn je jedini američki državljanin na FBI listi najtraženijih hakera.

Džejn je u periodu između decembra 2006. i oktobra 2008., zaradio 100 miliona dolara. On je koristio pop-up reklame i emailove da bi ubedio korisnike da su im računari zaraženi virusom, da bi im zatim prodavao lažne antivirusne pakete po ceni od 30 do 70 dolara.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja

Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja

Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje

Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton

Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton

Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje

Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge

Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge

U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje