Haker povezan sa zloglasnom ransomware grupom uhapšen u Bugarskoj
Sajber hronika, 03.07.2024, 09:00 AM
U susednoj Bugarskoj je uhapšen haker Teodor Iliev zbog hakovanja više državnih institucija. Stručnjaci za sajber bezbednost su ranije povezali Ilieva sa bandom koja je tvrdila da je hakovala Sony, RansomedVC.
Bugarsko tužilaštvo je saopštilo da je 21-godišnji Iliev, koji je poznat i po pseudonimima „Emil Kulev“ i „MAGADANS“, uhapšen zbog hakovanja „na desetine državnih institucija, banaka, osiguravajućih društava i drugih pravnih lica“.
Vlasti Ilieva terete za dela počinjena od 2020. do 2024. godine, što bi značilo da je on imao samo 17 godina kada je počinio prva krivična dela.
Policija je saopštila da je pretražila 20 lokacija širom zemlje dok nije uhvatila Ilieva.
Iliev je dospeo na naslovne strane u Bugarskoj nakon što je objavio podatke lokalne osiguravajuće kompanije LEV INS, čiji je vlasnik ubijen mesec dana nakon što su podaci objavljeni na poznatom hakerskom sajtu BreachForums.
Krajem 2023. RansomedVC je tvrdio da je grupa izvela napade na nekoliko velikih kompanija, uključujući i Sony Corporation. Međutim, istraživači veruju da su neki od napada o kojima je govorio RansomedVC možda bili lažni ili samo pokušaji da se preprodaju ranije ukradeni podaci.
Ubrzo posle toga operacija RansomedVC je ugašena nakon što je vlasnik bezuspešno pokušao da je proda. Tokom svog postojanja grupa je sama prijavila napade na 41 organizaciju.
Foto: Kindel Media | Pexels
Izdvojeno
Operacija PowerOFF: 75.000 korisnika DDoS servisa dobilo upozorenje policije
Više od 75.000 osoba koje su koristile DDoS-for-hire platforme za pokretanje napada upozoreno je putem imejlova i pisama u okviru najnovije faze međ... Dalje
Policija identifikovala vođe GandCrab i REvil ransomware grupa
Nemačka savezna kriminalistička policija (BKA) identifikovala je dvojicu ruskih državljana kao vođe ransomware operacija GandCrab i REvil u period... Dalje
Operacija Alice razotkrila mrežu od 373.000 dark web sajtova: korisnici sada pod istragom
Vlasti iz 23 zemlje ugasile su jednu od najvećih mreža veb sajtova na dark vebu, u okviru međunarodne operacije pod nazivom Operacija Alice. Akcijo... Dalje
Administrator Phobos ransomware-a priznao krivicu, malver korišćen i u napadu na katastar Srbije
Četrdesettrogodišnji ruski državljanin Jevgenij Pticin priznao je krivicu u Sjedinjenim Državama za učešće u zaveri radi izvršenja internet pr... Dalje
Policija ugasila veliku phishing platformu odgovornu za napade na bolnice i škole
Međunarodne policijske agencije ugasile su veliku phishing-as-a-service platformu Tycoon 2FA, koja je korišćena za napade na stotine hiljada naloga... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





