Hakeri optuženi za razvoj Trojanca Gozi i krađu 50 miliona dolara sa računa bankarskih korisnika
Sajber hronika, 24.01.2013, 07:59 AM

Trojica stranih državljana optuženi su za razvoj i širenje „jednog od finansijski najdestruktivnijih kompjuterskih virusa“ zahvaljujući kome je sa računa banaka širom sveta ukradeno na desetine miliona dolara, saopštilo je juče američko tužilaštvo.
Trojica hakera, Nikita Kuzmin (25), Mihai Paunesku (28) i Denis Kalovskis (27), optuženi su za razvoj Trojanca Gozi koji je zarazio više od milion računara širom sveta i 40000 računara u Sjedinjenim Američkim Državama, uključujući i računare koji pripadaju američkoj svemirskoj agenciji NASA, kao i brojnim poslovnim korisnicima.
Trojanac Gozi dolazio je prerušen u naizgled bezazleni PDF dokument u emailovima. Međutim, kada bi žrtva otvorila dokument, Trojanac bi se krišom instalirao na računaru sa kojeg je izvlačio podatke kao što su korisnička imena, lozinke i druge koji su kasnije korišćeni za preotimanje kontrole nad online bankovinim nalozima, navelo je tužilaštvo. Podaci do kojih su uz pomoć Trojanca Gozi dolazili optuženi omogućili su im da sa računa žrtava ukradu na desetine miliona dolara. Procena tužilaštva je da su Kuzmin i dvojica njegovih saradnika zahvaljujući virusu zaradili najmanje 50 miliona dolara.
Priča o Trojancu Gozi započela je daleke 2005. godine, kada je Kuzmin, koji je po nacionalnosti Rus, unajmio programera da napiše kod virusa. Virus se već tada pokazao profitabilnim jer ga je Kuzmin rentirao hakerima na internet forumima koji su plaćali nedeljnu nadoknadu da bi ga na kraju, pre tri godine, prodao svojim saučesnicima. Kuzmin je uhapšen 2010. godine. On je priznao krivicu i pristao da sarađuje sa vlastima. Maksimalna zatvorska kazna na koju bi mogao da bude osuđen je 95 godina.
Kalovskis, programer iz Letonije, prema navodima tužilaštva, pomogao je u razvoju virusa, dok je Rumun Paunesku obezbeđivao „neprobojan hosting“ za distribuciju Trojanca Gozi, koji je pomogao hakerima da sakriju svoje identitete. Kalovskis je prošlog meseca uhapšen u Letoniji i ako bude osuđen, mogao bi da provede u zatvoru narednih 67 godina. Paunesku, koji je uhapšen u novembru, u Rumuniji, gde još uvek čeka da bude izručen SAD, suočava se sa maksimalnom kaznom zatvora u trajanju od 60 godina.
„Ovaj slučaj trebalo bi da posluži kao poziv za buđenje bankama ali i klijentima, jer sajber kriminal ostaje jedna od najvećih pretnji sa kojima se suočavamo, koja neće uskoro nestati“, kaže američki tužilac Prit Barara.
Istragu koju je FBI započeo 2010. godine, pomogle su vlasti i obaveštajne službe Letonije, Rumunije, Moldavije, Holandije, Nemačke, Švajcarske i Velike Britanije.
Prilikom hapšenja trojice optuženih, vlasti su zaplenile više od 50 servera, laptopove, desktop računare i ekterne hard diskove.

Izdvojeno
Ruski haker optužen za razvoj zloglasnog malvera TrickBot
.jpg)
Državljanin Rusije Vladimir Dunajev (40) proglašen je krivim zbog svoje uloge u razvoju i širenju malvera TrickBot, saopštilo je Ministarstvo prav... Dalje
Uhapšeni članovi ransomware grupe odgovorne za napade na kompanije u više od 70 zemalja

U saradnji sa Evropolom i Evrodžastom i policijama sedam zemalja, u Ukrajini su uhapšeni ključni članovi ransomware grupe povezane sa napadima na ... Dalje
Demontirana bot mreža IPStorm, malver i dalje na zaraženim uređajima
.jpg)
Državljanin Rusije i Moldavije Sergej Makinin izjasnio se krivim za hakovanje na hiljade elektronskih uređaja širom sveta i kasniju prodaju pristup... Dalje
Policija ugasila platformu mračnog veba za trgovinu narkoticima, u toku identifikacija prodavaca i korisnika

Finske vlasti su zajedno sa Evropolom i kompanijom za sajber bezbednost Bitdefender zatvorile tržište mračnog veba pod nazivom PIILOPUOTI. Platform... Dalje
Ruski haker koji je napravio malver NLBrute priznao krivicu

Ruski državljanin, 28-godišnji Darij Pankov, zvani dpxaker, mogao bi provesti narednih pet godina iza rešetaka nakon što se izjasnio krivim za raz... Dalje
Pratite nas
Nagrade