Izručen Sjedinjenim Američkim Državama zbog distribucije scarewarea

Sajber hronika, 14.06.2017, 00:30 AM

Izručen Sjedinjenim Američkim Državama zbog distribucije scarewarea

Sajber kriminalac iz Letonije Peteris Sahurovs, poznat po nadimku Sagade, izručen je Sjedinjenim Američkim Državama posle čega se pojavio pred sudom u Mineapolisu gde je optužen za učešće u operaciji distribucije scarewarea koja je njemu i njegovim partnerima donela zaradu od više od 2 miliona dolara.

Njegova karijera sajber kriminalca navodno je počela 2010. godine, kada je sa Marinom Maslobojevom koja je koristila nadimak Aminasah, kupio oglasni prostor na različitim web sajtovima. Njih dvoje su se predstavljali kao predstavnici marketing firme RevolTech.

Maslobojeva i Sahurovs su u početku prikazivali legitimne reklame, ali posle određenog vremena zamenjivali su ih malicioznim reklamama koje su preusmeravale korisnike na server u Holandiji, a zatim na drugi server u Letoniji, posle čega bi počelo preuzimanje malvera na računare žrtava.

Prema tvrdnjama FBI, koji je vodio istragu u ovom slučaju, ovaj malver bi "zamrzavao" ili usporavao računar i prikazivao popup prozore sa upozorenjem da je računar inficiran.

Kao i u slučaju svih prevara ove vrste, popup upozorenja su sugerisala žrtvama da treba da kupe "Antivirus Soft" kako bi uklonili infekciju. Oni koji su bili voljni da plate ovaj proizvod bili bi preusmereni na domen avgroupwebsite.com, gde bi im bio ispostavljen račun od 49,95 dolara.

Softver "Antivirus Soft" korisnici bi dobili posle plaćanja a on je trebalo da deaktivira malver i "odmrzne" računar.

Američke vlasti započele su istragu protiv Sahurovsa pošto je on kupio maliciozne oglase na web sajtu lokalnog dnevnog lista Minneapolis Star Tribune.

Posle ovog incidenta, Star Tribune je bio primoran da se izvini i u svom papirnom i u online izdanju, što je dovelo do toga da je novinska kuća podnela žalbu koja je alarmirala istražitelje FBI.

Letonske vlasti su uhapsile Sahurovsa u junu 2011., ali je on pobegao iz zemlje pošto je pušten na slobodu do saslušanja u vezi ekstradicije.

Poljske vlasti uhapsile su Sahurovsa u novembru prošle godine, da bi SAD bio izručen januara ove godine.

U jednom trenutku Sahurovs je bio među top 5 najtraženjih hakera FBI, koji je za informacije o kretanju ponudio nagradu od 50000 dolara.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Dve osobe za koje se sumnja da su umešane u razvoj i distribuciju trojanca „Firebird“ koji je sada poznat pod nazivom „Hive RAT&ldq... Dalje

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje