Kardiolog optužen da je napravio i prodavao ransomware Jigsaw i Thanos

Sajber hronika, 17.05.2022, 08:30 AM

Kardiolog optužen da je napravio i prodavao ransomware Jigsaw i Thanos

Venecuelanski lekar koji je sam učio kompjutersko programiranje prodavao je softver koji je koristila iranska hakerska grupa za napad na izraelske kompanije, saopštilo je u ponedeljak američko tužilaštvo koje je podnelo krivičnu prijavu protiv njega.

Mojzes Luis Zagala Gonzales, 55-godišnji kardiolog, napravio je i iznajmljivao sajber kriminalcima ransomware Jigsaw i Thanos.

Zagala koji je na internetu koristio pseudonime Nosophoros, Aesculapius i Nebuchadnezzar, iznajmljivao je svoj softver sajber kriminalcima koji su ga koristili da iznude novac od žrtava, navodi se u tužbi podnetoj federalnom sudu u Bruklinu u Njujorku.

Tužilaštvo je reklo da je doktor koji je profitirao od globalnog ransomware ekosistema, prodavao svoj ransomware i obučavao kupce kako da iznude novac od žrtava.

Zagala je reklamirao Jigsaw za koji je tražio 500 dolara i nudio izvorni kod ransomwarea za 3.000 dolara. Jigsaw ima brojač “Sudnji dan” i svakog sata briše određeni broj fajlova sa sistema žrtava dok ne plate otkupninu.

Jigsaw je korišćen u napadima do prošle jeseni, a dekripter za ovaj ransomware objavili su Emsisoft i Avast.

Thanos je Ransomware-as-a-Service (RaaS) koja se reklamira na ruskim hakerskim forumima. Kupci mogu da prilagode ransomware svojim potrebama pomoću programa koji im nudi Zagala.

Zagala se javno hvalio uspešnim napadima svojih „klijenata“, a objavio je na jednom sajtu i linkove ka novinskim člancima na ruskom o iranskoj hakerskoj grupi MuddyWater koju podržava vlada Irana i koja je koristila Thanos za napade na izraelske organizacije. Američke vlasti su u februaru opisale MuddyWater kao grupu hakera povezanih sa vladom Irana i rekle da grupa stoji iza niza napada na vladine i privatne organizacije širom Azije, Afrike, Evrope i Severne Amerike. Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama nazvala je optužbe „neosnovanim“.

U maju 2022. godine, agenti FBI povezali su Zagalu sa ransomwareom Thanos nakon što su razgovarali sa jednim od njegovih rođaka preko čijeg je PayPal naloga Zagala primao uplate.

Ova osoba im je takođe pokazala kontakt informacije sačuvane u njegovom telefonu koje je optuženi koristio da registruje delove infrastrukture Thanos ransomwarea.

Ako bude proglašen krivim, Zagali preti kazna do pet godina zatvora zbog pokušaja upada u računare i pet godina zatvora zbog zavere radi vršenja upada u računare.

Doktor Zagala živi u Sijudad Bolivaru u Venecueli i još uvek je na slobodi.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Uhapšeni autor i prodavac poznatog trojanca Hive RAT

Dve osobe za koje se sumnja da su umešane u razvoj i distribuciju trojanca „Firebird“ koji je sada poznat pod nazivom „Hive RAT&ldq... Dalje

Zatvoren popularni hakerski sajt

Zatvoren popularni hakerski sajt

Nemačka policija je saopštila da je zaplenila infrastrukturu popularnog ilegalnog darknet marketa Nemesis i uklonila veb sajt. Posetioce sajta doče... Dalje

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Uhapšena trojica hakera zbog hakovanja više od 100 miliona email i Instagram naloga

Vlasti u Ukrajini uhapsile su tri osobe pod sumnjom da su hakovale više od 100 miliona email i Instagram naloga korisnika širom sveta. Osumnjičeni,... Dalje

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware kartela LockBit osuđen na 4 godine zatvora

Administrator ransomware grupe LockBit osuđen je na četiri godine zatvora nakon što je prošlog meseca pred sudom u Kanadi priznao krivicu po osam ... Dalje

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

I u Rusiji hapšenja sajber kriminalaca, stručnjaci kažu da to nije slučajno

Ruske vlasti su identifikovale i uhapsile tri člana ransomware bande SugarLocker. Grupa posluje pod maskom legitimne tehnološke kompanije pod nazivo... Dalje