Ko je osnivač WikiLeaksa Džulijan Asanž
Sajber hronika, 08.12.2010, 03:57 AM

Haker bez stalnog mesta boravka, osnivač WikiLeaksa, čovek koga opisuju kao veoma inteligentnog, odlučnog i ponekad paranoičnog.
Australijanac, star 39 godina, uspeo je da stekne mnogo neprijatelja, od vlada zemalja čije je poverljive podatke objavljivao, do svojih bivših kolega od kojih se u međuvremenu udaljio.
U utorak ga je uhapsila britanska policija po crvenoj poternici koju je na zahtev švedskog suda raspisao Interpol, zbog sumnje da je počinio zločin sekusalne prirode. Švedski istražni organi žele da Asanžu postave pitanja u vezi ove optužbe, tako da se osnivač WikiLeaksa suočava sa mogućnošću da bude izručen.
Asanž je porekao navode optužbe, za koje njegovi sledbenici tvrde da su isključivo politički motivisani.
I američke vlasti traže način da optuže Džulijana Asanža za njegovu ulogu u objavljivanju poverljivih dokumenata, mada stručnjaci kažu da to neće ići tako lako jer nije uopšte jasno da li je prekršio zakon.
Mišljenja o Asanžu, kao vlasniku WikiLeaksa, su podeljena. Neki ga smatraju herojem koji se suprotstavlja cenzuri najavljujući novo doba otvorenosti. Ima i onih koji na Asanža gledaju kao na opasnog radikala, koji ruši diplomatska pravila objavljujući ono što ne bi trebalo da bude objavljeno.
Asanž živi veoma tajanstvenim životom, noseći stalno nekoliko mobilnih telefona i ranac i seleći se od kuće do kuće prijatelja od Islanda do Kenije. Rođen 1971. godine u Taunsvilu u Australiji, u porodici pozorišnih radnika, Asanž je čitav život proveo putujući.
Već kao tinejdžer, Asanž je stekao reputaciju programera ali je 1995. godine uhapšen i tada je priznao da je kriv za hakovanje. Priznanjem je izbegao zatvorsku kaznu, pa je osuđen uslovno, i u svojim kasnim dvadesetim odlazi u Melburn na studije matematike i fizike.
Osnovao je WikiLeaks 2006. godine, ali nikada nije želeo da postane čovek iz prvog plana u WikiLeaksu. On je izjavio da je njegov prvobitni plan bio da WikiLeaks nema takvog predstavnika, jer nije želeo da bilo čiji ego igra ikakvu ulogu u aktivnostima vezanim za WikiLeaks.
Međutim, ovakav pristup je ubrzo postajao problematičan, jer su različiti pojedinici istupali u ime sajta, tvrdeći da predstavljaju grupu.
Pre najnovijeg talasa objavljivanih dokumenata, za sajt je radilo petoro stalno zaposlenih sa punim radnim vremenom, nekoliko desetina aktivnih volontera i 800 honorarnih saradnika. Asanž je bio izdavač i urednik, ali je i dalje sprovodio vlastita istraživanja.
Međutim, neko je morao da preuzme teret odgovornosti na sebe i ta uloga je pripala Asanžu. “Postao sam gromobran. Svaki aspekt mog života je napadnut, ali sam takođe dobio i ogromno poverenje...”, rekao je Asanž.

Izdvojeno
Policija zaplenila platforme za naručene DDoS napade, uhapšene četiri osobe

Europol je objavio da su uhapšene 4 osobe koje su pružale usluge DDoS napada po narudžbini i koje su odgovorne za pokretanje na hiljade napada šir... Dalje
Haker koji je hakovao i ucenjivao Dizni priznao krivicu
.jpg)
Muškarac iz Kalifornije izjasnio se krivim za hakovanje kompanije Dizni pomoću lažnog AI alata koji je predstavljan kao generator AI slika. Napad k... Dalje
Nastavljena operacija Endgame: uhapšeni korisnici malvera Smokeloader

U nastavku operacije Endgame, koja je započeta u maju prošle godine, uhapšeno je pet osoba za koje se sumnja da su bili korisnici botneta Smokeload... Dalje
Ugašena pedofilska platforma Kidflix

Višegodišnja policijska operacija protiv pedofilske platforme Kidflix dovela je do desetina hapšenja i zaplene desetina hiljada ilegalnih video sni... Dalje
Programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu'' izručen Sjedinjenim Državama
.jpg)
Programer LockBit-a, nekada „najaktivnije i najdestruktivnije ransomware grupe na svetu“, izručen je iz Izraela, gde je uhapšen prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade