Objavljen identitet članova Koobface bande
Sajber hronika, 18.01.2012, 08:05 AM
Osobe odgovorne za terorisanje miliona internet korisnika i izazivanje haosa na Facebook-u ozloglašenim crvom Koobface od 2008. godine pa sve do danas žive u izobilju, razmetljivim životnim stilom koji im je omogućila dobit stečena uz pomoć Koobafce bot mreže, bez preduzimanja bilo kakvih mera predostrožnosti kako bi prikrili svoje tragove.
Prema pisanju Njujork Tajmsa, Facebook već godinama zna identitet osoba koji su članovi bande kojaa sebe naziva “Ali Baba & 4” a kompanija sada namerava da objavi njihova imena. Identitet članova “Koobface bande” poznat je ne samo Facebook-u, nego i pojedinim istraživačima, ekspertima za kompjutersku bezbednost koji su pokrenuli svoju istragu pokušavajući da razotrkriju grupu koja stoji iza crva Koobface i bot mreže koja je uz pomoć ovog malvera formirana.
Proizvođač antivirusnog softvera, kompanija Sophos i Njujork Tajms objavili su imena članova ove ozlogašene grupe. Reč je o Antonu Korotčenku (čiji je nadimak KrotReal), Stanislavu Avdejku (leDed), Svjatoslavu E. Poličuku (PsViat ili PsycoMan), Romanu P Koturbaču (PoMuc) i Aeksandru Koltiševu (Floppy) koji žive u Sankt Petersburgu u Rusiji gde iznajmljuju poslovni poslovni prostor.
Činjenica da su članovi bande ne samo na slobodi već i da žive veoma komforno i zajedno u društvu svojih porodica putuju svetom odraz je sumorne realnosti da je veoma teško dokazati krivicu učesnika ovakvih protivzakonitih aktivnosti.
Facebook je svoju istragu započeo ubrzo pošto je Koobface počeo da se širi ovom društvenom mrežom 2008. godine a kompaniji je bilo potrebno svega nekoliko nedelja da odgovorne dovede u vezu sa napadima na društvenu mrežu.
Nezavisni istraživač Jan Dromer pokrenuo je sopstvenu istragu 2009. godine. Njegova polazna tačka bili su podaci dobijeni sa jednog od C&C servera Koobface-a i traganje za podacima kao što su IP adrese, podaci o registraciji domena, objave na forumima kako onim koji su pod kontrolom podzemlja tako i onim regularnim forumima, ali i potraga za nalozima na društvenim mrežama koji su bili najkraći put za otkrivanje identiteta članova grupe.
Uspeh grupe koja stoji iza Koobface-a Dromer objašnjava sledećim činjenicoma: grupa je koristila moćne online servise za širenje crva, bot mreža koju je oformio Koobface nije bila prevelika, cilj grupe nije bio stvaranje savršenog malvera već investicija koja je dovoljna za ostvarivanje profita, i na kraju, grupa je operisala u državama čije institucije zadužene za sprovođenje zakona nemaju dobru saradnju sa američkim i evropskim institucijama.
Nijedan od petorice članova bande koji se smatraju odgovornim za aktivnosti u vezi Koobface-a nije optužen niti pod istragom.
Izdvojeno
Trojica Rusa optužena za pranje novca stečenog od sajber kriminala
Trojica ruskih državljana optužena su u SAD za rukovođenje mikserima kriptovaluta Blender.io i Sinbad.io, koji se koriste za pranje novca stečenog... Dalje
Još jedan haker iz zloglasne ransomware grupe NetWalker osuđen na 20 godina zatvora
Jedan od članova ransomware grupe NetWalker osuđen je na 20 godina zatvora nakon što se izjasnio krivim po optužbama u vezi sa izvođenjem sajber ... Dalje
Uhapšen glavni programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu''
Američko ministarstvo pravde objavilo je hapšenje Rostislava Paneva, državljanina Rusije i Izraela, optuženog da je glavni programer operacije ran... Dalje
Ugašeno 27 sajtova za plaćene DDoS napade, uhapšeni administratori sajtova
Policije 15 zemalja zaplenile su 27 veb sajtova koji su korišćeni za prodaju usluga DDoS (Distributed Denial-of-Service) napada. Akcija je bila deo ... Dalje
Policija zatvorila Manson Market, onlajn platformu za prodaju ukradenih podataka, uhapšene dve osobe
Evropol je saopštio da su policijske snage nekoliko evropskih zemalja razbile kriminalnu mrežu koja je rukovodila platformom Manson Market, koja je ... Dalje
Pratite nas
Nagrade