Operacija Endgame: Uhapšene četiri osobe osumnjičene za širenje poznatih malvera
Sajber hronika, 30.05.2024, 11:00 AM
Evropol je saopštio da je operacija Endgame, koja je koordinirana iz sedišta agencije, rezultirala hapšenjem nekoliko osoba, gašenjem stotina servera i zaplenom hiljada domena.
Operacija koja je trajala 3 dana, od 27. do 29. maja, ciljala je takozvane dropper malvere, uključujući IcedID, SystemBC, Pikabot, Smokeloader, Bumblebee i Trickbot. Ovo je najveća operacija koja je ikada izvedena protiv botneta koji igraju glavnu ulogu u distribuciji ransomwarea. Evropol smatra da je funkcionisanje ključnih platformi za distribuciju ransomwarea sada blokirano.
Operacija je rezultirala hapšenjem četiri osobe, pri čemu je jedan osumnjičeni priveden u Jermeniji a trojica u Ukrajini. Još osam osoba koje su u bekstvu i koje su povezane sa ovim kriminalnim aktivnostima, a koje traži Nemačka, biće danas dodato na listu najtraženijih u Evropi.
Policija je izvršila pretrese na 16 lokacija u nekoliko zemalja širom Evrope. Evropol se pohvalio da su vlasti uklonile više od 100 servera i zaplenile više od 2.000 domena.
U operaciji koju su pokrenule i vodile Francuska, Nemačka i Holandija, a koju je podržao i Evrodžast, učestovale su i Danska, Velika Britanija i Sjedinjene Države. Pored toga, Jermenija, Bugarska, Litvanija, Portugalija, Rumunija, Švajcarska i Ukrajina takođe su podržale operaciju različitim akcijama, kao što su hapšenja, intervjuisanje osumnjičenih, pretresi i zaplene ili uklanjanje servera i domena. Operaciju je takođe podržao veliki broj privatnih kompanija, uključujući Bitdefender, Cryptolaemus, Sekoia, Shadowserver, Team Cymru, Prodaft, Proofpoint, NFIR, Computest, Northwave, Fox-IT, HaveIBeenPwned, Spamhaus i DIVD.
Dosadašnja istraga je otkrila da je jedan od glavnih osumnjičenih zaradio najmanje 69 miliona evra u kriptovaluti dajući u zakup sajtove za postavljanje ransomwarea. Transakcije osumnjičenog se stalno prate i već je dobijen sudski nalog za oduzimanje ove imovine.
Šta su dropperi i kako funkcionišu? Dropper je vrsta malvera koji instalira drugi malver na ciljni sistem. Dropperi se koriste tokom prve faze napada, tokom koje omogućavaju kriminalcima da zaobiđu bezbednosne mere i instaliraju dodatne malvere, kao što su virusi, ransomware ili špijunski softver. Dropperi sami po sebi najčešće ne izazivaju direktnu štetu, ali su ključni za pristup i implementaciju malvera na pogođenim sistemima.
Evropol je rekao da je SystemBC korišćen za anonimnu komunikaciju između zaraženog sistema i servera za komandu i kontrolu. Bumblebee, koji je distribuiran putem phishing kampanja ili hakovanih veb sajtova, dizajniran je da omogući isporuku malvera na kompromitovane sisteme. SmokeLoader se prvenstveno koristio kao program za preuzimanje i instaliranje dodatnog malvera na sisteme koje je inficirao. IcedID, koji je prvobitno kategorisan kao bankarski trojanac, dodatno je razvijen da služi i u drugim sajber zločinima, pored krađe finansijskih podataka. Trojanac Pikabot je korišćen za dobijanje početnog pristupa zaraženim računarima. On omogućava instalaciju ransomwarea, daljinsko preuzimanje kontrole nad računarima i krađu podataka.
„Svi se oni sada koriste za instalaciju ransomwarea i smatraju se glavnom pretnjom u lancu infekcije“, rekao je Europol.
„Operacija Endgame se ne završava danas. Nove akcije biće objavljene na sajtu Operacija Endgame. Osim toga, osumnjičeni umešani u ove i druge botnete, koji još nisu uhapšeni, biće direktno pozvani na odgovornost za svoje postupke“, rekao je Evropol.
Izdvojeno
Haker priznao krivicu za infekciju miliona računara malverom Raccoon Infostealer
Ukrajinski državljanin Mark Sokolovski (28) priznao je u ponedeljak u američkom saveznom sudu krivicu za širenje malvera Raccoon Infostealer. On je... Dalje
Uhapšene četiri osobe za koje se sumnja da su članovi zloglasne ransomware bande LockBit
U seriji akcija policija 12 zemalja uhapšene su 4 osobe povezane sa ransomware bandom LockBit, uključujući programera, administratora bulletproof ... Dalje
Bivši oficir ruske obaveštajne službe ključni čovek i zaštitnik grupe za sajber kriminal Evil Corp
Eduard Benderski, bivši visoki zvaničnik ruskih obaveštajnih službi, označen je kao ključni čovek i zaštitnik zloglasne grupe za sajber krimin... Dalje
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Pratite nas
Nagrade