Posle velike policijske akcije hakerski forum Darkode prestao sa radom

Sajber hronika, 17.07.2015, 01:00 AM

Posle velike policijske akcije hakerski forum Darkode prestao sa radom

Hakerski forum Darkode koji je okupljao sajber kriminalce prestao je sa radom posle zajedničke akcije policija iz 20 zemalja.

Darkode je bio mesto okupljanja vrhunskih hakera, poznato po procesu registracije kojim je odobravan pristup samo korisnicima koji su mogli da dokažu da su profesionalci u svom poslu, da znaju trikove i da imaju softver koji mogu podeliti ili prodati drugima na forumu.

Među hakerskim alatima koji su se razmenjivali na forumu bili su malveri, 0-day exploiti, bot mreže za iznajmljivanje i pristup kompromitovanim serverima.

Darkode je bio i mesto na kom je formirana hakerska grupa Lizard Squad, poznata po napadima na Tor, PlayStation i Xbox mreže koji su se dogodili u decembru prošle godine.

S obzirom da je forum imao između 250 i 300 članova Interpol ga je rangirao u jedan od pet najznačajnijih hakerskih foruma.

U operaciji kojom je koordinirao FBI iz svog sedišta u Pitsburgu zajedno sa Evropolovim Evropskim centrom za sajber kriminal (EC3), učestvovale su policije iz 20 zemalja.

Tokom policijske akcije, uhapšeno je 28 ljudi, od kojih su protiv 12 podignute optužnice, obavljeno je 37 pretresa i zaplenjeni su računari i različita oprema koja je pronađena u stanovima uhapšenih.

U operaciji su učestvovale policije iz SAD, Australije, Bosne i Hercegovine, Brazila, Kanade, Hrvatske, Kolumbije, Kipra, Danske, Finske, Makedonije, Nemačke, Izraela, Litvanije, Nigerije, Rumunije, Srbije, Švedske i Velike Britanije.

Reporteri TribLIVE-a bili su pozvani da prate policijsku akciju u prostorijama FBI kada su im agenti rekli da je jedan od njih bio ubačen na forum kao sajber kriminalac. Još neki detalji koje je objavio TribLIVE otkrivaju kako je bilo lako i jeftino kupiti personalne informacije na forumu, što je i privuklo pažnju vlasti. Tako je jedan od hakera nudio 3,7 miliona podataka sa kompromitovanog sajta za upoznavanje za samo 110 dolara, a jedan spamer je nudio slanje milion emailova za 500 dolara, i popust za redovne kupce.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

INTERPOL: Uhapšeno 260 internet prevaranata zbog romantičnih prevara i seksualne ucene

INTERPOL: Uhapšeno 260 internet prevaranata zbog romantičnih prevara i seksualne ucene

INTERPOL je saopštio da je u međunarodnoj operaciji pod nazivom „Contender 3.0“ uhapšeno 260 osoba osumnjičenih za romantične prevare... Dalje

Uhapšen haker koji je izazvao haos na aerodromima širom Evrope

Uhapšen haker koji je izazvao haos na aerodromima širom Evrope

Britanska policija uhapsila je četrdesetogodišnjeg muškarca u Zapadnom Saseksu zbog sajber napada koji je onesposobio sisteme za prijavu na nekolik... Dalje

Osnivač hakerskog foruma BreachForums ponovo osuđen na tri godine zatvora

Osnivač hakerskog foruma BreachForums ponovo osuđen na tri godine zatvora

Konor Brajan Ficpatrik, osnivač hakerskog foruma BreachForums, ponovo je osuđen na tri godine zatvora nakon što je američki savezni apelacioni sud... Dalje

Kako su jutjuberi razotkrili globalnu mrežu prevaranata koji su godinama varali starije ljude

Kako su jutjuberi razotkrili globalnu mrežu prevaranata koji su godinama varali starije ljude

Trojica jutjubera pomogla su razbijanju međunarodne mreže prevaranata koji su od 2019. godine oštetili na hiljade starijih ljudi od kojih su ukrali... Dalje

Uhapšena banda odgovorna za seriju napada na bankomate u Evropi

Uhapšena banda odgovorna za seriju napada na bankomate u Evropi

Austrijske vlasti zatražile su pomoć od kolega iz Nemačke i Holandije, kao i od Europola, nakon talasa napada na bankomate početkom godine. Istrag... Dalje