Ruski haker, autor bankarskog trojanca NeverQuest, osuđen u SAD na 4 godine zatvora
Sajber hronika, 25.11.2019, 03:30 AM

Okružni sud Južnog okruga Njujorka osudio je na četiri godine zatvora ruskog hakera Stanislava Vitalijeviča Lisova (34), tvorca bankarskog trojanca NeverQuest.
Lisova su španske vlasti uhapsile na aerodromu Barselona - El Prat, u januaru 2017., i po zahtevu FBI izručile ga Sjedinjenim Državama 2018. godine.
Ranije ove godine, Lisov se izjasnio krivim za hakovanje računara i pokušaj krađe najmanje 4,4 miliona dolara od stotina žrtava, pomoću bankarskog trojanca NeverQuest.
Kao i svaki drugi sofisticirani bankarski trojanac, i NeverQuest, koji je poznat i po nazivima Vawtrak i Snifula, omogućava napadačima daljinsku kontrolu zaraženih računara i krađu poverljivih informacija.
NeverQuest je postao toliko popularan među hakerima da je 2015. bio drugi najpopularniji bankarki trojanac u svetu, da bi 2016. godine preuzeo titulu najpopularnijeg malvera ove vrste.
Prema saopštenju za medije američkog Ministarstva pravde, Lisov i njegovi saučesnici distribuirali su NeverQuest širom sveta od juna 2012. do januara 2015. i to preko društvenih mreža, fišing emailova i servisa za slanje fajlova, a koristili su exploit komplete i drive-by downloads kao inicijalne vektore infekcije.
Ukradeni podaci za prijavu su se zatim koristili za krađu novca sa bankovnih računa žrtava na različite načine: prebacivanjem novca sa računa žrtve, podizanjem sa bankomata i trošenjem na kupovinu skupih stvari na internetu.
"Lisov i njegovi saučesnici pokušali su da ukradu najmanje oko 4,4 miliona dolara koristeći NeverQuest, a ukrali su najmanje 855000 dolara sa računa svojih žrtava", tvrdi se u optužnici.
Osim što je napravio i koristio NeverQuest za svoje lično bogaćenje, Lisov je odgovoran i za održavanje i iznajmljivanje botnet servera koji su sadržali listu od skoro 1,7 miliona ukradenih podataka za prijavu, uključujući korisnička imena, lozinke i sigurnosna pitanja i odgovore.
Za krivično delo zavere sa ciljem hakovanja računara propisana je maksimalna kazna do pet godina zatvora. Lisov je u februaru ove godine potpisao sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivice.
Kada bude pušten na slobodu, što bi trebalo da se dogodi za 4 ili 5 meseci, s obzirom da je vreme koje je proveo u pritvoru uračunato u kaznu, Lisov će još 3 godine biti pod nadzorom. Njegov advokat Arkadij Buk je izjavio da će Lisov na proleće verovatno biti izručen Rusiji.

Izdvojeno
Zloglasni BreachForums ponovo ugašen, uhapšeni administratori foruma

Francuske vlasti uhapsile su nekoliko osoba osumnjičenih da su administratori BreachForums-a, jednog od najvećih svetskih onlajn tržišta za trgovi... Dalje
Članovi ozloglašene ransomware bande REvil osuđeni pa istog dana pušteni na slobodu

Ruski sud osudio je četvoricu članova ozloglašene ransomware bande REvil na pet godina zatvora zbog trgovine ukradenim podacima sa platnih kartica ... Dalje
Evropol zatvorio najstariji sajt za onlajn prodaju droge

Policije nekoliko evropskih zemalja, predvođene Evropolom, zatvorile su jednu od najstarijih platformi za prodaju narkotika na dark vebu, Archetyp Ma... Dalje
Identifikovano više od stotinu korisnika sada ugašenog foruma za sajber kriminal, najmlađi ima samo 11 godina
.png)
Holandska policija pozvala je na informativni razgovor najmanje 20 korisnika hakerskog foruma Cracked.io, ozloglašenog ilegalnog tržišta koje je za... Dalje
SAD nude nagradu od 10 miliona dolara za informacije o tvorcu malvera RedLine

Američka vlada ponudila je nagradu do 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do identifikacije ili lociranja Maksima Aleksandrovića Rudome... Dalje
Pratite nas
Nagrade