Ruski haker, autor bankarskog trojanca NeverQuest, osuđen u SAD na 4 godine zatvora
Sajber hronika, 25.11.2019, 03:30 AM
Okružni sud Južnog okruga Njujorka osudio je na četiri godine zatvora ruskog hakera Stanislava Vitalijeviča Lisova (34), tvorca bankarskog trojanca NeverQuest.
Lisova su španske vlasti uhapsile na aerodromu Barselona - El Prat, u januaru 2017., i po zahtevu FBI izručile ga Sjedinjenim Državama 2018. godine.
Ranije ove godine, Lisov se izjasnio krivim za hakovanje računara i pokušaj krađe najmanje 4,4 miliona dolara od stotina žrtava, pomoću bankarskog trojanca NeverQuest.
Kao i svaki drugi sofisticirani bankarski trojanac, i NeverQuest, koji je poznat i po nazivima Vawtrak i Snifula, omogućava napadačima daljinsku kontrolu zaraženih računara i krađu poverljivih informacija.
NeverQuest je postao toliko popularan među hakerima da je 2015. bio drugi najpopularniji bankarki trojanac u svetu, da bi 2016. godine preuzeo titulu najpopularnijeg malvera ove vrste.
Prema saopštenju za medije američkog Ministarstva pravde, Lisov i njegovi saučesnici distribuirali su NeverQuest širom sveta od juna 2012. do januara 2015. i to preko društvenih mreža, fišing emailova i servisa za slanje fajlova, a koristili su exploit komplete i drive-by downloads kao inicijalne vektore infekcije.
Ukradeni podaci za prijavu su se zatim koristili za krađu novca sa bankovnih računa žrtava na različite načine: prebacivanjem novca sa računa žrtve, podizanjem sa bankomata i trošenjem na kupovinu skupih stvari na internetu.
"Lisov i njegovi saučesnici pokušali su da ukradu najmanje oko 4,4 miliona dolara koristeći NeverQuest, a ukrali su najmanje 855000 dolara sa računa svojih žrtava", tvrdi se u optužnici.
Osim što je napravio i koristio NeverQuest za svoje lično bogaćenje, Lisov je odgovoran i za održavanje i iznajmljivanje botnet servera koji su sadržali listu od skoro 1,7 miliona ukradenih podataka za prijavu, uključujući korisnička imena, lozinke i sigurnosna pitanja i odgovore.
Za krivično delo zavere sa ciljem hakovanja računara propisana je maksimalna kazna do pet godina zatvora. Lisov je u februaru ove godine potpisao sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivice.
Kada bude pušten na slobodu, što bi trebalo da se dogodi za 4 ili 5 meseci, s obzirom da je vreme koje je proveo u pritvoru uračunato u kaznu, Lisov će još 3 godine biti pod nadzorom. Njegov advokat Arkadij Buk je izjavio da će Lisov na proleće verovatno biti izručen Rusiji.
Izdvojeno
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge
U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje
Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu
Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje
Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora
Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje
Pratite nas
Nagrade