Ruski samozvani ''kralj prevare'' osuđen na 10 godina zatvora zbog botneta Methbot
Sajber hronika, 15.11.2021, 09:30 AM
Američki sud osudio je ruskog državljanina Aleksandra Žukova na 10 godina zatvora zbog Methbota, džinovske bot mreže pomoću koje je ukrao više od 7 miliona dolara od izdavača oglasa i oglasnih mreža u periodu od 2014. do 2018. godine.
Presudom je okončan kontroverzni slučaj tokom kojeg je 41-godišnji Žukov do poslednjeg trenutka tvrdio da je nevin.
Žukov je uhapšen u novembru 2018. dok je putovao u Bugarsku po nalogu za hapšenje koji je izdao FBI.
Zvanično je optužen nedelju dana kasnije kada je FBI, zajedno sa Googleom i 20 tehnoloških i bezbednosnih firmi, demontirao Žukovljev džinovski botnet.
Veruje se da je Žukov, koji je praćen pod imenima 3ve, Methbot, Boaxxe i Miuref, odgovoran za jednu od najvećih prevara sa reklamama, a kolike su razmere toga bile govori podatak da je u jednom trenutku 2016. Methbot zarađivao između 3 i 5 miliona dolara dnevno.
Prema sudskim dokumentima, Žukov je angažovao programere da mu pomognu da izgradi i upravlja botnetom koji je bio maskiran u legitimnu reklamnu mrežu po imenu Media Methane.
Tužioci su rekli da je Žukov zadržavao 75% profita i da je sebe nazvao „kraljem prevare“, a svoje zaposlene „svojim programerima“.
Ali umesto stvarne reklamne kompanije, Žukov je napravio hiljade lažnih veb sajtoba na koje je učitavao oglase legitimnih izdavača. Ovi veb sajtovi nisu imali prave posetioce. Umesto toga, Žukovljev tim je koristio automatizovane alate za simulaciju stvarnih posetilaca.
U izveštaju objavljenom nakon uklanjanja botneta, Google je rekao da je na svom vrhuncu Methbot upravljao sa preko 10.000 lažnih veb sajtova za prikazivanje oglasa, imao preko 1.000 servera i kontrolisao preko milion IP adresa za skrivanje 3ve botova. Najčešće su ciljevi bili video oglasi, koji su donosili veći profit kada su ih gledali lažni gledaoci.
Žukov je od početka 2019. godine do kraja suđenja ostao pri svojoj tvrdnji da je nevin a tokom čitavog suđenja, tvrdio je da je on samo razvio alate veštačke inteligencije za vođenje „apsolutno legalnog“ posla.
Porota ga je proglasila krivim u maju ove godine, a sud mu je prošle nedelje izrekao kaznu od 10 godina zatvora i naloženo mu je da plati 3.827.493 dolara na ime odštete.
Izdvojeno
Operacija PowerOFF: 75.000 korisnika DDoS servisa dobilo upozorenje policije
Više od 75.000 osoba koje su koristile DDoS-for-hire platforme za pokretanje napada upozoreno je putem imejlova i pisama u okviru najnovije faze međ... Dalje
Policija identifikovala vođe GandCrab i REvil ransomware grupa
Nemačka savezna kriminalistička policija (BKA) identifikovala je dvojicu ruskih državljana kao vođe ransomware operacija GandCrab i REvil u period... Dalje
Operacija Alice razotkrila mrežu od 373.000 dark web sajtova: korisnici sada pod istragom
Vlasti iz 23 zemlje ugasile su jednu od najvećih mreža veb sajtova na dark vebu, u okviru međunarodne operacije pod nazivom Operacija Alice. Akcijo... Dalje
Administrator Phobos ransomware-a priznao krivicu, malver korišćen i u napadu na katastar Srbije
Četrdesettrogodišnji ruski državljanin Jevgenij Pticin priznao je krivicu u Sjedinjenim Državama za učešće u zaveri radi izvršenja internet pr... Dalje
Policija ugasila veliku phishing platformu odgovornu za napade na bolnice i škole
Međunarodne policijske agencije ugasile su veliku phishing-as-a-service platformu Tycoon 2FA, koja je korišćena za napade na stotine hiljada naloga... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





