SAD optužile dvojicu kineskih hakera za krađu informacija o istraživanjima o COVID-19
Sajber hronika, 22.07.2020, 10:00 AM

Američko ministarstvo pravde optužilo je dvojicu kineskih hakera za krađu trgovinskih tajni i drugih dragocenih podataka od tehnoloških i biotehnoloških kompanija širom sveta, uključujući firme koje rade na lekovima i vakcini za COVID-19. Američki tužioci tvrde da su neki napadi izvršeni u ime kineskog Ministarstva državne bezbednosti, a drugi radi lične dobiti optuženih.
Li Ksiaoju (“Oro01ki”) i Dong Jiazi navodno su aktivni od 2009. godine. U optužnici se navodi 25 neimenovanih kompanija iz SAD, Evrope, Australije i Južne Koreje koje su bile mete njihovih napada. Većina je napadnuta između 2015. i 2019. godine, pre početka pandemije korona virusa.
Ministarstvo pravde kaže da je ovaj dvojac poslednjih meseci “tražio slabosti” kompanija koje rade na lekovima, vakcini i testovima za COVID-19. U maju FBI je upozorio na hakere povezane sa kineskom vladom “koji pokušavaju da identifikuju i nezakonito pribave” podatke o istraživanjima o COVID-19. Prošle nedelje je i britanski Nacionalni centar za sajber-bezbednost upozorio da su hakeri povezani sa ruskim obaveštajnim službama napali farmaceutske kompanije, akademske istraživačke centre i druge organizacije koje su uključene u razvoj vakcine protiv korona virusa.
Pomoćnik američkog generalnog tužioca Sektora za nacionalnu sigurnost Džon Demers rekao je u utorak na konferenciji za novinare Ministarstva pravde da su sajber-napadi primer kineske „nakaradne spremnosti da se uključi u krađu“ intelektualnog vlasništva kako bi unapredila svoju konkurentsku prednost u ključnim tehnološkim sektorima.
Višegodišnji sajber-napadi iz Kine rezultirali su terabajtima ukradenih podataka, rekao je Demers podsećajući da su hakeri napadali firme u osam od 10 tehnoloških sektora, uključujući robotiku, pomorsku opremu, čistu energiju, biotehnologiju i modernu železnicu. Od nedavno su hakeri počeli da napadaju biotehnološke i druge firme za koje se zna da razvijaju lekove za COVID-19.
U optužnici koja ima 11 tačaka navodi se da su hakeri radili i za sebe i u korist kineskog Ministarstva državne bezbednosti.
„Kina je sada zauzela svoje mesto, zajedno sa Rusijom, Iranom i Severnom Korejom, u sramotnom klubu nacija koje pružaju sigurno utočište za sajber-kriminalce koji „na poziv“ rade u korist države, kako bi se utolila nezasita glad kineske Komunističke partije za teško stečenim intelektualnim vlasništvom američkih i drugih nekineskih kompanija, uključujući i istraživanja o COVID-19“, rekao je Demers.
Prema optužnici, hakeri su uspeli da dobiju pristup korporativnim mrežama iskorišćavanjem javno poznatih softverskih ranjivosti koje u nekim slučajevima još nisu zakrpljene, a zatim su taj pristup iskoristili za instaliranje zlonamernih programa za krađu lozinki. Posle toga su mogli da daljinski izvršavaju komande na računarima zaposlenih.
Li i Dong optuženi su za kompjuterske prevare, krađu trgovinskih tajni, neovlašćeni pristup računarima i teške krađe identiteta. Ukoliko bi bili proglašeni krivim, mogli bi da budu osuđeni na maksimalnu kaznu dužu od 40 godina, mada je malo verovatno da će ikada biti uhapšeni i da će im biti suđeno u SAD.

Izdvojeno
Policija zaplenila platforme za naručene DDoS napade, uhapšene četiri osobe

Europol je objavio da su uhapšene 4 osobe koje su pružale usluge DDoS napada po narudžbini i koje su odgovorne za pokretanje na hiljade napada šir... Dalje
Haker koji je hakovao i ucenjivao Dizni priznao krivicu
.jpg)
Muškarac iz Kalifornije izjasnio se krivim za hakovanje kompanije Dizni pomoću lažnog AI alata koji je predstavljan kao generator AI slika. Napad k... Dalje
Nastavljena operacija Endgame: uhapšeni korisnici malvera Smokeloader

U nastavku operacije Endgame, koja je započeta u maju prošle godine, uhapšeno je pet osoba za koje se sumnja da su bili korisnici botneta Smokeload... Dalje
Ugašena pedofilska platforma Kidflix

Višegodišnja policijska operacija protiv pedofilske platforme Kidflix dovela je do desetina hapšenja i zaplene desetina hiljada ilegalnih video sni... Dalje
Programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu'' izručen Sjedinjenim Državama
.jpg)
Programer LockBit-a, nekada „najaktivnije i najdestruktivnije ransomware grupe na svetu“, izručen je iz Izraela, gde je uhapšen prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade