Slovenija odbila da izruči SAD rumunskog hakera koji je hakovao sisteme NASA
Sajber hronika, 23.01.2014, 07:29 AM

Sud u Sloveniji odbio je izručenje rumunskog državljanina Viktora Faura, koji je u SAD optužen za hakovanje sistema NASA. Umesto izručenja, sud u Marboru oslobodio je Faura.
SAD su 2007. optužile Faura za upad u kompjuterske sisteme NASA, američkog ministarstva za energetiku i američke mornarice tokom 2005. i 2006. godine. On je kasnije uhapšen u Rumuniji ali u to vreme SAD nisu mogle da traže izručenje jer nisu sa Rumunijom imale sporazum o izručenju za krivično delo upada u kompjuterske sisteme. Fauru je 2008. suđeno u Rumuniji gde je osuđen na 16 meseci uslovne kazne i novčanu kaznu u iznosu od 176000 evra.
U oktrobru prošle godine, tridesetčetvorogodišnji Faur je uhapšen u Sloveniji, na putu za Italiju, prilikom rutinske provere na osnovu međunarodne poternice koju su raspisale SAD.
Slovenački sud je odbacio zahtev američkih vlasti za izručenje, uz obrazloženje da Fauru ne može biti ponovo suđeno za isto krivično delo zbog koga ga je rumunski sud već osudio.
Rumunski haker se zahvalio slovenačkim vlastima zbog toga što nisu popustile pod pritiskom Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, odluka suda u Mariboru mora biti potvrđena od višeg suda pre nego što Faur bude pušten na slobodu.

Izdvojeno
Uhapšen vlasnik jednog od najpopularnijih hakerskih foruma
.jpg)
Američki Federalni istražni biro (FBI) uhapsio je prošle nedelje u Njujorku osobu za koju se veruje da je „Pompompurin“, vlasnik poznat... Dalje
Zatvoren jedan od najvećih servisa za pranje kriptovaluta

Europol je zatvorio servis za pranje kriptovaluta dobro poznat u sajber podzemlju tokom akcije koja je dovela do zaplene bitkoina vrednih više od 44 ... Dalje
Zaplenjen veb sajt na kome se prodavao opasni trojanac, u Hrvatskoj uhapšen administrator sajta

Međunarodna operacija u kojoj su učestvovali Uprava kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, Kantonalna policija Ciriha... Dalje
Uhapšeni glavni članovi zloglasne ransomware bande DoppelPaymer

28. februara 2023., nemačka i ukrajinska policija, uz podršku Europola, holandske policije i američkog FBI uhapsile su ljude za koje se veruje da s... Dalje
Ruski haker, optužen za hakovanje 35000 računara, izručen SAD
.jpg)
Darij Pankov, 28-godišnji ruski državljanin optužen za razvoj hakerske alatke NLBruce, izručen je SAD, gde bi mogao da provede više od četiri de... Dalje
Pratite nas
Nagrade