U do sada najvećoj akciji Interpola, zatvoreno na hiljade lažnih online apoteka
Sajber hronika, 10.06.2021, 11:30 AM
Rekordni broj lažnih online apoteka zatvoren je u okviru akcije Pangea XIV, saopštio je Interpol koji je rukovodio akcijom u kojoj su učestvovale policije, carine i nadležne zdravstvene regulatorne agencije iz 92 zemlje. Rezultat akcije je zatvaranje ili uklanjanje 113.020 veb linkova, veb sajtova i online prodavnica, što je najveći broj od prve operacije Pangea koja je izvedena 2008. godine.
U Venecueli je uhapšen muškarac koji je razvio platformu za e-trgovinu na WhatsAppu za prodaju nedozvoljenih lekova.
U Velikoj Britaniji, pored zaplene oko tri miliona lažnih lekova i uređaja vrednih više od 13 miliona dolara, vlasti su uklonile i više od 3.100 reklamnih linkova za ilegalnu prodaju i snabdevanje nelicenciranim lekovima i zatvorile 43 veb sajta.
Operacija Pangea XIV takođe je pokazala da kriminalci nastavljaju da unovčavaju veliku potražnju za proizvodima za ličnu zaštitu i higijenu koju je stvorila pandemija COVID-19.
Lažni i nesertifikovani kompleti za testiranje na COVID-19 čine više od polovine svih medicinskih sredstava zaplenjenih tokom akcije koja je trajala od 18. do 25. maja. Tokom akcije uhapšeno je 277 ljudi širom sveta i zaplenjeni su potencijalno opasni lekovi vredni više od 23 miliona dolara.
U Italiji su vlasti pronašle više od 500.000 lažnih hirurških maski, kao i 35 mašina koje se koriste za proizvodnju i pakovanje.
Generalni sekretar Interpola Jirgen Štok je rekao da je pandemija primorala ljude da svoj život prebace na internet, i da su kriminalci to iskoristili da nađu nove kupce.
„Dok su neki svesno kupovali nedozvoljene lekove, hiljade žrtava su nehotice rizikovale svoje zdravlje i potencijalno svoje živote”, rekao je on.
„Internet prodaja ilegalnih lekova i dalje predstavlja pretnju javnoj bezbednosti, zbog čega operacije poput Pangee ostaju važne u borbi protiv ove globalne zdravstvene pošasti“, dodao je generalni sekretar Interpola.
Provere oko 710.000 paketa dovele su do otkrića lažnih i ilegalnih lekova sakrivenih među legitimnim proizvodima, uključujući odeću, nakit, igračke, hranu i dečje proizvode. Tako su u Kataru carinici otkrili 2.805 tableta protiv bolova sakrivenih u limenkama pečenog pasulja.
Uz podršku Instituta za farmaceutsku bezbednost, Kancelarije Ujedinjenih nacija za lekove, Programa kontrole kontejnera Svetske carinske organizacije i Europola, operacija je rezultirala zaplenom oko 9 miliona medicinskih sredstava i ilegalnih farmaceutskih proizvoda, uključujući hipnotike i sedative, tablete za erektilnu disfunkciju, medicinska sredstva (Covid test paketi, maske, špricevi, kateteri, hirurški uređaji itd.), analgetike, anaboličke steroide, antiseptike i germicide, lekove protiv raka, protiv malarije i vitamine.
Neprovereni lekovi mogu biti opasni iz više razloga. Mogu da sadrže pogrešnu količinu aktivnog sastojka (premalo, previše ili da ga uopšte nema), da su van rokova upotrebe ili da su loše uskladišteni. To znači da mogu biti neefikasni ili kontaminirani.
Podizanje svesti javnosti o potencijalnim opasnostima kupovine lekova putem interneta takođe je bilo deo operacije Pangea XIV. Zemlje članice koje su učestvovale sprovodile su kampanje na društvenim mrežama, koje su uključivale i video vodiče o tome kako bezbedno kupiti lekove na internetu.
Foto: Interpol
Izdvojeno
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge
U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje
Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu
Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje
Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora
Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje
Pratite nas
Nagrade