U velikoj međunarodnoj policijskoj akciji zbog sajber kriminala uhapšene dve osobe iz Srbije

Sajber hronika, 25.04.2018, 14:00 PM

U velikoj međunarodnoj policijskoj akciji zbog sajber kriminala uhapšene dve osobe iz Srbije

Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je da su članovi SBPOK-a, Odeljenja za borbu protiv visokotehnoloških kriminala, u koordinaciji sa Tužilaštvom za visokotehnološki kriminal, učestvovali u jednoj od najvažnijih međunarodnih policijskih akcija na suzbijanju visokotehnološkog kriminala pod nazivom "POWER OFF".

U saopštenju se navodi da su u okviru dvodnevne akcije koja je započeta u Srbiji, uhapšeni M. J. (1999) iz Prokuplja i D. V. (1997) iz Rume, zbog postojanja osnovane sumnje da su bili administratori servisa "WEBSTRESSER".

U akciji su učestvovale nacionalne policijske jedinice za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Holandije, Velike Britanije (NSA), Hrvatske, Kanade, SAD (FBI), Nemačke (BKA), Španije, Hongkonga, Škotske, Italije i Australije.

"WEBSTRESSER" je smatran za najveće svetsko kriminalno tržište za iznajmljivanje takozvanih DDoS napada, sa više od 136000 registrovanih korisnika i više od četiri miliona napada izvedenih do aprila 2018. godine na razne internet domene širom sveta.

Orkestrirani napadi ciljali su važne online servise koje nude banke, državne institucije i policijske snage, kao i industrija online igara na internetu.

U DDoS napadima koje je omogućavao ovaj kriminalni servis, "napadači" su daljinski preko interneta upravljali povezanim računarima, sa ciljem da usmere veliku količinu internet saobraćaja na ciljane web sajtove ili online platforme.

Krajnji rezultat DDoS napada bio je da web stranica žrtve bude ili usporena do tačke neupotrebljivosti, ili potpuno oborena, čime su korisnici bili lišavani osnovnih online usluga.

Ranijih godina, da bi se pokrenuo DDoS napad, "napadač" je morao biti upućen u internet tehnologiju, što više nije slučaj.

Sa kriminalnim servisom "WEBSTRESSER", bilo koji registrovani korisnik sa malo ili nimalo tehničkog znanja, mogao je da plati da bi napad na internet portal ili servis po njegovom izboru bio izveden. Plaćanje se vršilo putem interneta ili kripto valuta.

Suma koju je "napadač" morao da izdvoji za napad kretala se od samo 15 evra mesečno do 999 američkih dolara za tzv. VIP paket, koji je omogućavao pojedincima koji nemaju tehničko znanje da pokreću razarajuće DDoS napade na internet portale i servise koje su želeli da zaustave ili da im nanesu štetu iz različitih razloga.

Istraga u vezi ove međunarodne kriminalne grupe započeta je u oktobru 2017. godine od strane holandske Nacionalne kriminalističke jedinice za visokotehnološki kriminal, na osnovu operativnih informacija dobijenih od NSA iz Velike Britanije.

Štab za komandu i koordinaciju dvodnevne akcije bio je u sedištu Europola, a akcija je počela upravo u Srbiji hapšenjem M. J. i D. V.

Nakon toga, na većem broju lokacija širom sveta uhapšeni su i ostali administratori i članovi ovog kriminalnog servisa. Policija je zaplenila servere preko kojih su izvođeni napadi.

Pomenuti servis je oboren i ugašen a serversku infrastrukturu zaplenile su policije u Nemačkoj, SAD i Holandiji.

Na sajtu "webstresser.org" je danas postavljena tzv. "STOP stranica", na kojoj je i grb MUP-a Republike Srbije i drugih policija koji su učestvovale u akcijama.

Protiv korisnika ovog kriminalnog servisa preduzete su dalje operativne mere, a dosadašnjom istragom nisu pronađeni dokazi o internet portalima iz Srbije koji su napadani na ovakav način , kao ni dokazi da je bilo korisnika servisa iz Srbije.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ruski haker optužen za razvoj zloglasnog malvera TrickBot

Ruski haker optužen za razvoj zloglasnog malvera TrickBot

Državljanin Rusije Vladimir Dunajev (40) proglašen je krivim zbog svoje uloge u razvoju i širenju malvera TrickBot, saopštilo je Ministarstvo prav... Dalje

Uhapšeni članovi ransomware grupe odgovorne za napade na kompanije u više od 70 zemalja

Uhapšeni članovi ransomware grupe odgovorne za napade na kompanije u više od 70 zemalja

U saradnji sa Evropolom i Evrodžastom i policijama sedam zemalja, u Ukrajini su uhapšeni ključni članovi ransomware grupe povezane sa napadima na ... Dalje

Demontirana bot mreža IPStorm, malver i dalje na zaraženim uređajima

Demontirana bot mreža IPStorm, malver i dalje na zaraženim uređajima

Državljanin Rusije i Moldavije Sergej Makinin izjasnio se krivim za hakovanje na hiljade elektronskih uređaja širom sveta i kasniju prodaju pristup... Dalje

Policija ugasila platformu mračnog veba za trgovinu narkoticima, u toku identifikacija prodavaca i korisnika

Policija ugasila platformu mračnog veba za trgovinu narkoticima, u toku identifikacija prodavaca i korisnika

Finske vlasti su zajedno sa Evropolom i kompanijom za sajber bezbednost Bitdefender zatvorile tržište mračnog veba pod nazivom PIILOPUOTI. Platform... Dalje

Ruski haker koji je napravio malver NLBrute priznao krivicu

Ruski haker koji je napravio malver NLBrute priznao krivicu

Ruski državljanin, 28-godišnji Darij Pankov, zvani dpxaker, mogao bi provesti narednih pet godina iza rešetaka nakon što se izjasnio krivim za raz... Dalje