Uhapšen bugarski haker poznat po krađi stotina hiljada dolara sa računa Bila Gejtsa
Sajber hronika, 15.04.2015, 00:30 AM
Tridesetdvogodišnji bugarski haker Konstantin Simeonov Kavrakov, uhapšen je u Kvezon Citiju na Filipinima, dok je pokušavao da podigne novac sa bankomata uz pomoć falsifikovanih kartica.
On je ukrao stotine hiljada dolara uz pomoć falsifikovanih platnih kartica.
Ovo nije prvo pominjanje Kavrakova u medijima. O njemu se iz medija saznalo još 2011. godine kada je zbog istih aktivnosti uhapšen u Paragvaju.
On je bio član grupe koju su mediji nazvali "Grupa bugarskih super hakera", a grupa je još od 2004. bila poznata po falsifikovanju platnih kartica i krađi novca sa bankovnih računa.
2011. u Paragvaju je zajedno sa Kavrakovim i još dvojicom njegovih sunarodnika uhapšen je i Aleksej Petrov Kolarov, koga su u matičnoj zemlji zvali “kraljem hakera”. Njega je policija u glavnom gradu Paragvaja uhvatila na delu, dok je kupovao falsifikovanim karticama. Grupa se proslavila time što je sa bankovnih računa osnivača Microsofta Bila Gejtsa uspela da ukrade stotine hiljada dolara. Kolarov je u tom trenutku bio vođa ove kriminalne grupe.
U trenutku kada je uhapšen prošle nedelje Kavrakov je kod sebe imao sedam falsifikovanih kreditnih kartica koje pripadaju različitim osobama, i torbu u kojoj se nalazilo 76000 filipinskih pezosa (oko 1600 evra). On je taj novac po svemu sudeći podigao sa devet bankomata jer je policija kod njega u trenutku hapšenja pronašla devet potvrda o podignutom novcu.
Prema nekim izvorima, Kavrakov je čak pokušao da podmiti policajce nudeći im više od 11000 evra da bi ga pustili.
Falsifikovanje platnih kartica je stara metoda krađe kojom se služe sajber kriminalci širom sveta. Informacije koje su im potrebne za pravljenje lažnih platnih kartica oni obično dobijaju sa foruma koje kontroliše sajber podzemlje.
Sajber kriminal je sada organizovan kriminal, tako da postoje grupe koje su specijalizovane za krađu podataka o karticama i prodaju ovih podataka na internetu drugim kriminalcima koji već imaju razrađene šeme za podizanje novca sa bankomata.
U većini slučajeva, podaci o karticama se dobijaju kompromitovanjem POS sistema u trgovinama. Ali, oni takođe mogu biti snimljeni i pomoću specijalnih uređaja postavljenih na bankomatima.
Ako su ukradeni iz PoS sistema, hakeri ih mogu brzo prodati i izbeći nepotrebne rizike. Ali nekada ista grupa kontroliše i kriminalce koji falsifikuju kartice, kao i saradnike koji podižu novac sa bankomata.
Izdvojeno
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge
U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje
Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu
Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje
Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora
Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje
Pratite nas
Nagrade