Uhapšen zbog seksualne ucene devojčica na Facebooku
Sajber hronika, 10.08.2017, 10:30 AM
Američke vlasti saopštile su početkom nedelje da su uhapsile dvadesetšestogodišnjeg Bastera Hernandeza osumnjičenog da je prisiljavao devojčice uzrasta od 9 do 12 godina da mu pošalju svoje eksplicitne fotografije.
Hernandez koji se na Facebooku lažno predstavljao kao Brajan Kil je to radio od 2012. godine, koristeći Tor mrežu kako bi zaštitio svoj identitet.
FBI je Hernandeza uspeo da uhvati u junu ove godine, koristeći NIT (Network Investigative Technique) koja podrazumeva dodavanje deanonimizujućeg koda u video fajl. Video fajl koji je FBI koristio kao mamac hostovan je na Dropbox nalogu koji je jedna od žrtava delila sa ucenjivačem, i kada je Hernandez preuzeo i otvorio fajl, kod iz fajla poslat je na servere FBI, pa su tako agenti saznali njegovu pravu IP adresu.
IP adresa odvela je FBI do Bejkersfilda, u Kaliforniji, gde je živeo Hernandez. Sud je odobrio zahtev FBI da se u kući osumnjičenog postavi video nadzor i uređaj za presretanje dolaznog i odlaznog internet saobraćaja.
To je potvrdilo agentima da su pratili pravog čoveka, koji je umešan u niz slučajeva "sextortiona", oblika seksualne ucene, koji su se dešavali unazad pet godina, ali za koje je FBI saznao tek u decembru 2015., kada su se dve žrtve iz Indijane obratile lokalnoj policiji, posle čega su pozvani istražitelji FBI.
Hernardez je devojčicama na Facebooku slao poruke u kojima je tvrdio da je video njihove golišave fotografije i pitao ih da li su svesne da su te fotografije videli nepoznati ljudi. Ako bi žrtve odgovorile potvrdno, Hernandez im je pretio da će poslati te fotografije njihovim prijateljima i rođacima ako mu ne pošalju još takvih fotografija. On je navodno išao toliko daleko da je pretio svojim žrtvama fizičkim nasiljem pa čak i ubistvom. Pretio je devojčicama da će ih posetiti u školi i tamo ubiti i njih i njihove prijatelje. Poruke do kojih je došao FBI a koje je slao Hernardez predstavljajući se kao Brajan Kil, otkrile su da je on pretio i bombama i ubistvom policajaca. Zbog ovih pretnji dve srednje škole i jedan tržni centar su bili zatvoreni na 24 sata.
Hernandez je koristio još jedno lažno ime kojim je potpisivao poruke u kojima je ismevao istražitelje zbog toga što nisu u stanju da ga uhvate.
FBI je u istrazi imao pomoć Facebooka.
Hernandez je optužen za pretnje eksplozivnim napravama, fizičkim nasiljem, za seksualno ucenjivanje dece i proizvodnju dečije pornografije.
Ako bude proglašen krivim, on bi mogao da bude osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od 15 do 30 godina.
Sudski dokumenti sadrže detalje o ucenjivanju tri žrtve, ali istražitelji veruju da je Hernandez umešan u brojne druge slučajeve, zbog čega je pozvao ostale žrtve da prijave svoj slučaj.
U nekim slučajevima, ovakvi ucenjivači zadržavaju materijal koji dobiju od žrtava za sebe, ali to nije uvek slučaj. Nekada takve fotografije i video snimci završavaju na 4chan, Imguru ili specijalizovanim portalima Dark Weba gde se prodaju. Za sada nije poznato šta je Hernardez radio sa materijalom koji je dobio od žrtava.
Izdvojeno
INTERPOL: Uhapšeno 260 internet prevaranata zbog romantičnih prevara i seksualne ucene
INTERPOL je saopštio da je u međunarodnoj operaciji pod nazivom „Contender 3.0“ uhapšeno 260 osoba osumnjičenih za romantične prevare... Dalje
Uhapšen haker koji je izazvao haos na aerodromima širom Evrope
Britanska policija uhapsila je četrdesetogodišnjeg muškarca u Zapadnom Saseksu zbog sajber napada koji je onesposobio sisteme za prijavu na nekolik... Dalje
Osnivač hakerskog foruma BreachForums ponovo osuđen na tri godine zatvora
Konor Brajan Ficpatrik, osnivač hakerskog foruma BreachForums, ponovo je osuđen na tri godine zatvora nakon što je američki savezni apelacioni sud... Dalje
Kako su jutjuberi razotkrili globalnu mrežu prevaranata koji su godinama varali starije ljude
Trojica jutjubera pomogla su razbijanju međunarodne mreže prevaranata koji su od 2019. godine oštetili na hiljade starijih ljudi od kojih su ukrali... Dalje
Uhapšena banda odgovorna za seriju napada na bankomate u Evropi
Austrijske vlasti zatražile su pomoć od kolega iz Nemačke i Holandije, kao i od Europola, nakon talasa napada na bankomate početkom godine. Istrag... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





