Uhapšena banda koja je hakovala poslovne email naloge
Sajber hronika, 21.02.2023, 07:30 AM
Europol je razbio francusko-izraelsku grupu koja stoji iza BEC napada (kompromitovanje poslovnih email naloga).
U jednom slučaju, prevaranti su uspeli da ukradu od jedne kompanije 38.000.000 evra u roku od nekoliko dana, brzo prebacujući novac širom Evrope, Kine da bi ga na kraju podigli u Izraelu.
Istraga koja je dovela do razbijanja kriminalne mreže bila je zajednička operacija Europola, francuske, hrvatske, mađarske, portugalijske i španske policije.
Tokom akcije, izvršeno je osam pretresa i zaplenjena elektronska oprema i automobili i zamrznuti bankovni računi na kojima se nalazi ukupno 5.100.000 evra i još 350.000 evra u kriptovaluti.
Policija je uhapsila osam osumnjičenih (šest u Francuskoj i dvojicu u Izraelu), francuske i izraelske državljane, uključujući i vođu grupe koji se nalazio u Izraelu.
Prevaranti su se lažno predstavljali kao izvršni direktori kada su se obraćali zaposlenima u računovodstvu ciljnih kompanija i prevarili ih da izvrše uplate na bankovne račune pod njihovom kontrolom.
BEC prevare podrazumevaju kompromitovanje email naloga ciljne kompanije koje napadačima omogućava da neprimetno nadgledaju komunikaciju i tako otkriju mogućnosti za prevaru, kao što je plaćanje na čekanju nekom podizvođaču.
Kada dođe pravi trenutak, prevaranti pošalju email od kompromitovanog korisnika i zahtevaju od računovodstva da u poslednjem trenutku izvrši promenu podataka o bankovnom računu primaoca.
Prevaranti mogu i da se lažno predstavljaju kao poslovni partneri i zahtevaju isplatu ili da se lažno predstavljaju kao direktor kako bi naložili računovodstvu da izvrši hitnu uplatu.
U decembru 2021., napadači su se lažno predstavljali kao izvršni direktor velike francuske metalurške kompanije i preusmerili 300.000 evra na bankovni račun u Mađarskoj. Nekoliko dana kasnije, oni su pokušali da ukradu još 500.000 evra, ali je transfer zaustavljen pošto je žrtva shvatila da je u pitanju prevara i prijavila je policiji.
U drugom slučaju, žrtva prevare bio je investitor za nekretnine u Parizu, kome su se prevaranti predstavili kao konsultanti koji navodno rade za renomiranu računovodstvenu kompaniju u zemlji. Oni su tako ubedili finansijskog direktora da prebaci milione evra u inostranstvo. Za svega nekoliko dana izvukli su od prevarene kompanije skoro 38 miliona evra.
Istražitelji iz više evropskih zemalja povezali su dva slučaja uz pomoć Europola i otkrili čitavu mrežu za pranje novca koju su kriminalci koristili u januaru 2022. godine kada su počele prve akcije razbijanja ove kriminalne grupe.
Naslovna fotografija: Tima Miroshnichenko, Pexels
Izdvojeno
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge
U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje
Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu
Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje
Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora
Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje
Pratite nas
Nagrade