Uhapšeni distributeri alata koje su autori malvera koristili za izbegavanje antivirusnih programa
Sajber hronika, 26.11.2020, 10:30 AM

Rumunska policija uhapsila je dve osobe zbog osumnjičene za distribuciju zlonamernog softvera namenjenog izbegavanju antivirusne zaštite, saopštio je Europol. Ovaj softver kupilo je više od 1560 sajber-kriminalaca koji su ga koristili za šifrovanje različitih vrsta malvera, uključujući trojance koji obezbeđuju daljinski pristup, malvere za krađu informacija i ransomware.
Osim distribucije alata CyberSeal i DataProtector, osumnjičeni su nudili i uslugu CyberScan koja je omogućavala njihovim klijentima da testiraju svoje malvere protiv antivirusnih programa.
Ovu operaciju vodila je rumunska policija, a u akciji su učestvovali i američki FBI, Australijska Federalna policija, norveška Nacionalna služba za krivične istrage (KRIPOS) i Europol.
CyberSeal i DataProtector koje su uhapšeni prodavali drugim sajber-kriminalcima su alati koji omogućavaju programerima malvera da šifruju, odnosno sakriju kod u delu svog softvera, tako da izgleda kao nešto bezazleno dok se ne instalira na računaru. Usluga CyberScan je klon Googleove usluge VirusTotal. Ona je omogućavala autorima malvera da otpremaju i skeniraju svoje malvere i vide da li će ih antivirusni softver otkriti.
Razlika između CyberScana i VirusTotala je u tome što CyberScan nije delio rezultate skeniranja sa proizvođačima antivirusnih programa, omogućavajući autorima malvera da testiraju svoj softver bez straha da će „upozorenje o otkrivanju“ biti poslato antivirusnoj kompaniji i pokrenuti istragu.
Ovakve usluge nude se u sajber-podzemlju još od 2010. godine.
Dvojac iz Rumunije bio je prisutan na tržištu bar od 2014. godine kada su prvi put počeli da reklamiraju CyberSeal. Dve druge usluge pokrenute su 2015. (DataProtector) i 2019. (CyberScan).
Klijenti osumnjičenih su za usluge kriptovanja plaćali između 40 i 300 dolara, u zavisnosti od uslova licence. Usluge koje su pružali osumnjičeni bile su “dobro strukturirane”, sa redovnim ažuriranjama i korisničkom podrškom.
Za CyberScan cena je varirala od 7 do 40 dolara.
U sklopu akcije, rumunska policija je takođe pretresla i četiri stana u Bukureštu i Krajovi, gradu na jugu Rumunije. Osim uhapšenih, saslušane su još dve osobe, za koje se veruje da su članovi grupe, saopštio je rumunski Direktorat za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma.
Zaplenjeni su i serveri u Rumuniji, Norveškoj i SAD a sajtovi cyber-seal.org i cyberscan.org, nekada korišćeni za hostovanje pomenutih alata, sada više nisu dostupni.

Izdvojeno
Policija zaplenila platforme za naručene DDoS napade, uhapšene četiri osobe

Europol je objavio da su uhapšene 4 osobe koje su pružale usluge DDoS napada po narudžbini i koje su odgovorne za pokretanje na hiljade napada šir... Dalje
Haker koji je hakovao i ucenjivao Dizni priznao krivicu
.jpg)
Muškarac iz Kalifornije izjasnio se krivim za hakovanje kompanije Dizni pomoću lažnog AI alata koji je predstavljan kao generator AI slika. Napad k... Dalje
Nastavljena operacija Endgame: uhapšeni korisnici malvera Smokeloader

U nastavku operacije Endgame, koja je započeta u maju prošle godine, uhapšeno je pet osoba za koje se sumnja da su bili korisnici botneta Smokeload... Dalje
Ugašena pedofilska platforma Kidflix

Višegodišnja policijska operacija protiv pedofilske platforme Kidflix dovela je do desetina hapšenja i zaplene desetina hiljada ilegalnih video sni... Dalje
Programer ''najdestruktivnije ransomware grupe na svetu'' izručen Sjedinjenim Državama
.jpg)
Programer LockBit-a, nekada „najaktivnije i najdestruktivnije ransomware grupe na svetu“, izručen je iz Izraela, gde je uhapšen prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade