Uhapšeni distributeri alata koje su autori malvera koristili za izbegavanje antivirusnih programa
Sajber hronika, 26.11.2020, 10:30 AM
Rumunska policija uhapsila je dve osobe zbog osumnjičene za distribuciju zlonamernog softvera namenjenog izbegavanju antivirusne zaštite, saopštio je Europol. Ovaj softver kupilo je više od 1560 sajber-kriminalaca koji su ga koristili za šifrovanje različitih vrsta malvera, uključujući trojance koji obezbeđuju daljinski pristup, malvere za krađu informacija i ransomware.
Osim distribucije alata CyberSeal i DataProtector, osumnjičeni su nudili i uslugu CyberScan koja je omogućavala njihovim klijentima da testiraju svoje malvere protiv antivirusnih programa.
Ovu operaciju vodila je rumunska policija, a u akciji su učestvovali i američki FBI, Australijska Federalna policija, norveška Nacionalna služba za krivične istrage (KRIPOS) i Europol.
CyberSeal i DataProtector koje su uhapšeni prodavali drugim sajber-kriminalcima su alati koji omogućavaju programerima malvera da šifruju, odnosno sakriju kod u delu svog softvera, tako da izgleda kao nešto bezazleno dok se ne instalira na računaru. Usluga CyberScan je klon Googleove usluge VirusTotal. Ona je omogućavala autorima malvera da otpremaju i skeniraju svoje malvere i vide da li će ih antivirusni softver otkriti.
Razlika između CyberScana i VirusTotala je u tome što CyberScan nije delio rezultate skeniranja sa proizvođačima antivirusnih programa, omogućavajući autorima malvera da testiraju svoj softver bez straha da će „upozorenje o otkrivanju“ biti poslato antivirusnoj kompaniji i pokrenuti istragu.
Ovakve usluge nude se u sajber-podzemlju još od 2010. godine.
Dvojac iz Rumunije bio je prisutan na tržištu bar od 2014. godine kada su prvi put počeli da reklamiraju CyberSeal. Dve druge usluge pokrenute su 2015. (DataProtector) i 2019. (CyberScan).
Klijenti osumnjičenih su za usluge kriptovanja plaćali između 40 i 300 dolara, u zavisnosti od uslova licence. Usluge koje su pružali osumnjičeni bile su “dobro strukturirane”, sa redovnim ažuriranjama i korisničkom podrškom.
Za CyberScan cena je varirala od 7 do 40 dolara.
U sklopu akcije, rumunska policija je takođe pretresla i četiri stana u Bukureštu i Krajovi, gradu na jugu Rumunije. Osim uhapšenih, saslušane su još dve osobe, za koje se veruje da su članovi grupe, saopštio je rumunski Direktorat za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma.
Zaplenjeni su i serveri u Rumuniji, Norveškoj i SAD a sajtovi cyber-seal.org i cyberscan.org, nekada korišćeni za hostovanje pomenutih alata, sada više nisu dostupni.
Izdvojeno
Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja
Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje
Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton
Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje
Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge
U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje
Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu
Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje
Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora
Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje
Pratite nas
Nagrade