Uhapšenog vlasnika sajta Silk Road 2.0 odala email adresa sa njegovim imenom i prezimenom

Sajber hronika, 09.11.2014, 20:33 PM

Uhapšenog vlasnika sajta Silk Road 2.0 odala email adresa sa njegovim imenom i prezimenom

Čovek za koga se sumnja da je rukovodio web sajtom Silk Road 2.0 na kome se trgovalo narkoticima, hakerskim alatima i falsifikovanim identifikacionim dokumentima uhapšen je u sredu u San Francisku, saopštilo je američko ministarstvo pravde.

Dvadesetšestogodišnji Blejk Bental uhapšen je zbog sumnje da je od decembra prošle godine rukovodio web sajtom Silk Road 2.0, pošto su američke vlasti zatvorile originalni Silk Road samo nekoliko nedelja pre toga, kada su uhapsile vlasnika Silk Roada Rosa Ulbrihta.

Druga verzija Silk Roada je bila “kriminalno preduzeće skoro identično prvobitnom" kojim je rukovodio Ulbriht, saopštio je američki tužilac Prit Barara.

“Da razjasnimo - taj “Put svile” (Silk Road), u bilo kom obliku, je put do zatvora”, rekao je Barara čija je kancelarija učestvovala u koordinisanoj akciji američke i policija 16 evropskih zemalja. On je poručio onima koji žele da krenu stopama sajber kriminalaca da će se policija vraćati tamo onoliko puta koliko bude neophodno da se zatvore ovakve kriminalne tržnice.

Bental koji je poznat pod nadimkom Defcon je rukovodio je sajtom Silk Road 2.0 koji su koristile hiljade narko dilera za distribuciju stotina kilograma narkotika širom sveta, saopštilo je američko ministarstvo pravde. Kriminalci su takođe koristili sajt za pranje novca, a Silk Road 2.0 je od septembra ostvarivao prodaju od 8 miliona američkih dolara i imao oko 150000 aktivnih korisnika.

Silk Road 2.0 počeo je sa radom u novembru prošle godine pošto je nekoliko nedelja ranije uhapšen vlasnik sajta Silk Road Ros Ulbriht, poznat pod nadimkom Dread Pirate Roberts. Ulbriht sada u Njujorku čeka suđenje koje bi trebalo da otpočne početkom sledeće godine.

Kao i njegov prethodnik, i Silk Road je bio isključivo dostupan preko Tor mreže, a sva plaćanja na sajtu obavljala su se samo sa bitcoinima da bi se sačuvala anonimnost korisnika sajta i da bi se oni zaštitili od policije. Na Silk Road 2.0 se uglavnom prodavala droga, a ponuda je bila više nego bogata i uključivala je psihodelične supstance, ekstazi, marihuanu i opijate.

Kada je pokrenut Silk Road 2.0 njime je rukovodio neko ko je koristio isti nadimak kao i uhapšeni Ulbriht, da bi u decembru prošle godine Bental preuzeo administraciju sajta koji je od tada bio u njegovom vlasništvu.

On je kontrolisao i nadgledao sve aspekte rada sajta, od tehničkih, preko uslova servisa i provizija, administratore i moderatore foruma, kao i ogroman profit koji je sajt ostvarivao od nezakonite trgovine.

Tokom istrage koju su sprovele američke vlasti, istražitelji su uspeli da ubace jednog svog agenta u ekipu administratora sajta, koji je od tada imao pristup privatnim delovima sajta kojima su pristup imali samo Bental i njegovi administratori. Tako je agent uspeo da stupi u kontakt i sa samim Bentalom.

Bentalov identitet je otkriven kada je FBI otkrio server web sajta Silk Road 2.0, koji je Bental registrovao sa svojom ličnom adresom [email protected]. Bental je istu adresu koristio i za registrovanje naloga na jednoj američkoj bitcoin berzi preko kog je primio prvu uplatu na dan kada je Silk Road 2.0 počeo sa radom. Zanimljivo je da je i Ros Ulbriht uhvaćen skoro na isti način kao i Bental. Ulbrihtov korisnički nalog na Silk Roadu registrovan je njegovim emailom koji je otkrio njegovo pravo ime - [email protected].

Optužnica tereti Bentala za zaveru sa ciljem obavljanja trgovine narkoticima, hakovanja, trgovine falsifikovanim identifikacionim dokumentima i pranje novca. Ako tužilaštvo dokaže svoje tvrdnje, Bental bi mogao da bude osuđen na višedecenijsku kaznu zatvora.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja

Ponuđena nagrada od 2,5 miliona dolara za hakera koji je malverima zarazio milione uređaja

Američki Stejt department ponudio je nagradu do 2,5 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude hakera Volodimira Kadarije (3... Dalje

Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton

Uhapšen tvorac zloglasnog ransomwarea Reveton

Bitanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala (NCA) je objavila da je uhapsila poznatog sajber kriminalca Maksima Silnikaua, koji je nakon ha... Dalje

Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge

Uhapšena banda koja je hakovala i prodavala Instagram naloge

U Ukrajini je uhapšena banda sajber kriminalaca koji su brute force napadima (napadi grube sile) otimali Instagram naloge. Osumnjičenima preti kazna... Dalje

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Hakeri uhapšeni zbog napada ransomwarea LockBit priznali krivicu

Dvojica ruskih državljana izjasnila su se krivim za napade ransomwarea LockBit na žrtve širom sveta, i štetu od 2 miliona dolara koju su prouzroko... Dalje

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Haker koji je povezan sa zloglasnim malverima Zeus i IcedID osuđen na 9 godina zatvora

Ukrajinski državljanin Vjačeslav Igorevič Penčukov, 37, osuđen je u SAD na zatvorsku kaznu od 9 godina za učešće u distribuciji dva zloglasna... Dalje