12 hakerskih grupa stoji iza većine kineskih napada
Vesti, 14.12.2011, 08:07 AM

Istočnoevropski i ruski hakeri uglavnom kradu finansijske podatke, dok su njihove kineske kolege skoncentrisane u većini slučajeva na krađu intelektualne svojine i poverljivih podataka, kažu stručnjaci za kompjutersku bezbednost i američki zvaničnici, a najveći broj napada koji dolaze iz Kine mogu se dovesti u vezu sa jednom od 12 kineskih hakerskih grupa.
Kineske hakerske grupe su podržane ili dobijaju direktivu od kineskih vlasti iako je veoma teško dokazati ko ustvari stoji iza određenog napada.
Prema rečima neimenovanog američkog stručnjaka za kompjutersku bezbednost koje citira britanski The Guardian i kojeg angažuju privatne kompanije ali i vladine agencije svaka od ovih 12 grupa ima određeni “potpis” koji se prepoznaje po kodu, alatima i C&C (komandni i kontrolni) serverima koje koriste, pa je na osnovu toga moguće pretpostaviti koja grupa je odgovorna za neki konkretni napad.
Ponekad je na istom zadatku angažovano više hakerskih grupa čiji je zadatak da se domognu određenih informacija iz sistema koje treba napasti. Tada počinje takmičenje među njima ali i trka sa vremenom ko će prvi doći do traženih informacija.
Kineske vlasti konstantno poriču vezu sa hakerskim napadima koji dolaze iz te zemlje, a SAD nemaju mogućnost da traže ekstradiciju osumnjičenih jer dve države nemaju sporazum koji bi ovo omogućio.
S obzirom da broj hakerskih napada čiji je cilj špijunaža neprestano raste, SAD koje su do sada izbegavale da otvoreno pokažu prstom na Kinu i Rusiju, izgleda da se spremaju da promene pristup i da aluzije zamene otvorenim optužbama.
Po prvi put su prošlog meseca SAD otvoreno optužile Kinu i Rusiju za sistematsku krađu podataka čiji je cilj ekonomska dobit. Sledeći korak treba da bude otvoreno upozorenje Stejt Departmenta onda kada se otkrije napad koje bi državi iz koje dolazi napad trebalo da uputi zahtevajući od nje da obustavi napade, smatraju stručnjaci.
U avgustu su kineske vlasti rekle da će pooštriti kazne za one koji budu uhvaćeni da kupuju, prodaju ili prikrivaju nezakonito stečene podatke. Samo nekoliko dana ranije kineska državna televizija prikazala je prilog o softveru koji je razvila kineska vojska za potrebe napada na američke veb sajtove, navodi Guradian.

Izdvojeno
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Google prošle godine zbog prevara blokirao 5 milijardi oglasa
.jpg)
Prošle godine Google je suspendovao više od 39,2 miliona naloga oglašivača na svojoj platformi, što je tri puta više u odnosu na godinu ranije. ... Dalje
Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišća... Dalje
Broj napada ransomwarea nikada veći, ali zarada sajber kriminalaca opada

Novo istraživanje je otkrilo da do bogatstva koje se lako moglo steći napadima ransomwarea i šifrovanjem podataka kompanija, sada nije tako lako d... Dalje
Pratite nas
Nagrade