35000 računara zaraženo malverom VictoryGate koji ih koristi za rudarenje kriptovalute
Vesti, 27.04.2020, 09:00 AM

Istraživači iz kompanije ESET saopštili su da su uspeli da preuzmu kontrolu nad delom bot mreže sa najmanje 35000 zaraženih Windows računara koje su napadači krišom koristili za rudarenje kriptovalute Monero.
Malver “VictoryGate” aktivan je od maja 2019. godine, a infekcije su uglavnom registrovane u Latinskoj Americi, posebno u Peruu u kome je 90% inficiranih uređaja.
“Glavna aktivnost botneta je rudarenje Monero kriptovalute”, rekli su iz ESET-a. “Među žrtvama su organizacije u javnom i u privatnom sektoru, uključujući i finansijske institucije.”
ESET je rekao da su uz pomoć provajdera No-IP uspeli da obore deo servera za komandu i kontrolu (C2) malvera i da su koristili lažne domene (sinkhole) kako bi nadgledali aktivnost botneta.
Podaci pokazuju da se između 2000 i 3500 zaraženih računara svakodnevno povezivalo sa C2 serverima tokom februara i marta ove godine.
Prema istraživačima ESET-a, VictoryGate se širi preko prenosivih uređaja kao što su USB uređaji, koji, kada se povežu sa uređajem žrtve, instaliraju malver.
Od 2019., otkrivene su najmanje tri verzije inicijalnog modula malvera (detektovanog kao MSIL/VictoryGate) sa oko 10 sekundarnih payloada koji su se preuzimali posle infekcije incijalnim modulom. Ovaj modul komunicira sa C2 serverom da bi dobio sekundarni payload koji zapravo omogućava rudarenje Monera.
Na osnovu podataka koje su prikupili, istraživači ESET-a tvrde da je za rudarenje Monera dnevno u proseku korišćeno oko 2000 zaraženih uređaja i da su oni koji stoje iza ove kampanje sakupili najmanje 80 Monera.
Budući da se USB uređaji koriste kao vektor širenja, ESET je upozorio na nove infekcije koje bi se mogle desiti u budućnosti. Ali s obzirom na to da je C2 infrastruktura većim delom preuzeta, botovi više neće primati sekundarni payload. Međutim, oni koji su bili kompromitovani pre nego što su C2 serveri preuzeti, i dalje će rudariti Monero.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade