Administratori sajta sa kojeg su došli napadi na Facebook i Apple saznali o tome iz medija

Vesti, 21.02.2013, 07:48 AM

Administratori sajta sa kojeg su došli napadi na Facebook i Apple saznali o tome iz medija

Administratori iPhoneDevSDK, sajta koji je odgovoran za napade na Facebook, Apple i Twitter, nisu znali da se njihov sajt koristi za napade na posetioce sve do ove nedelje kada su se u medijima pojaville vesti o tome. Administratori sajta kažu da ih ni jedna od kompanija koje su se našle na udaru hakerskih napada nije obavestila o tome, ali da oni sada sarađuju sa Facebook-ovim timom za bezbednost kako bi se otkrilo šta se doogodilo.

Prema onome što je do sada ustanovljeno, izgleda da je jedan administorski nalog kompromitovan i da su hakeri iskoristili kompromitovani nalog da ubace JavaScript u sajt. U napadima je korišćen ranije nepoznati exploit za hakovanje računara određenih posetilaca sajta. Administratori sajta su pokušali da ustanove vremenski okvir delovanja exploit-a i druge pojedinosti, ali izgleda da su hakeri okončali aktivnosti 30. januara.

Sajt je resetovo sve lozinke korisnika foruma, kao meru predostrožnosti, iako nema dokaza da je bilo krađe podataka.

Napadi na računare zaposlenih u kompanijama Facebook, Twitter i Apple došli su sa istog sajta, odnosno sa iste stranice sajta iPhoneDevSDK. Ovakva tehnika ukazuje da je ovde reč o takozvanim „watering hole“ napadima, u kojima hakeri čekaju u zasedi svoje žrtve, kao što predatori čekaju svoj plen da dođe na pojilište. Željene žrtve su obično zaposleni u kompanijama u čije mreže hakeri pokušavaju da upadnu.

Apple nije naveo iPhoneDevSDK kao sajt sa kojeg su došli napadi na računare zaposlenih u kompaniji, već je u saopštenju za medije kao krivac naveden neimenovani sajt za programere softvera. Ipak, iz kompanije su rekli da je reč o istim napadačima koji su napali i Facebook. Zbog toga se pretpostavllja da je reč o istom sajtu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Hakeri manipulišu Google pretragom: malveri sakriveni u lažnim verzijama aplikacija Signal, WhatsApp i Chrome

Hakeri manipulišu Google pretragom: malveri sakriveni u lažnim verzijama aplikacija Signal, WhatsApp i Chrome

Istraživači iz FortiGuard Labs-a otkrili su novu kampanju u kojoj sajber kriminalci manipulišu rezultatima pretrage da bi prevarili korisnike da pr... Dalje

Sajber kriminalci imaju novi alat za krađu Microsoft 365 i Google naloga

Sajber kriminalci imaju novi alat za krađu Microsoft 365 i Google naloga

Istraživači iz Okta Threat Intelligence otkrili su novu platformu za onlajn prevare pod nazivom VoidProxy. U izveštaju objavljenom 11. septembra, i... Dalje

Apple upozorio korisnike na nove napade špijunskog softvera

Apple upozorio korisnike na nove napade špijunskog softvera

Apple je upozorio korisnike da su njihovi uređaji meta nove serije napada špijunskog softvera. Apple je ove godine do sada poslao najmanje četiri s... Dalje

Temu kažnjen sa 2 miliona dolara zbog kršenja zakona o pravima potrošača

Temu kažnjen sa 2 miliona dolara zbog kršenja zakona o pravima potrošača

Temu je pristao da plati 2 miliona dolara u nagodbi sa američkom Federalnom trgovinskom komisijom (FTC) i Ministastvom pravde (DoJ), zbog optužbi da... Dalje

Hakeri zloupotrebljavaju iCloud Calendar za slanje fišing poruka

Hakeri zloupotrebljavaju iCloud Calendar za slanje fišing poruka

Sajber kriminalci pronašli su način da zloupotrebe Apple-ovu iCloud Calendar funkcionalnost i da šalju fišing mejlove koji na prvi pogled izgledaj... Dalje