Adobe krišom instalirao ekstenziju za Chrome sa najnovijim ažuriranjem za Reader
Vesti, 16.01.2017, 08:30 AM

Adobe je u utorak, 10. januara, ažurirao Adobe Acrobat, Reader i Flash. Pored ispravki za propuste, korisnici su dobili i nešto što nisu očekivali: ekstenziju za Google Chrome koja je krišom instalirana na sistemima.
Sa popularnog Twitter naloga SwiftOnSecurity stiglo je upozorenje o neočekivanom dodatku za Google Chrome koji se instalira sa najnovijim ažuriranjem Adobe Readera i koji može da prikuplja informacije sa računara korisnika.
Ekstenzija koja je nazvana "Adobe Acrobat" je automatski dodavana Google Chromeu prilikom instalacije bezbednosnih ažuriranja. Ekstenzija zahteva od korisnika da je aktiviraju prilikom pokretanja browsera.
Ekstenzija traži nekoliko dozvola, uključujući i dozvolu za čitanje i izmenu svih podataka na web sajtovima koje korisnik posećuje, dozvolu za upravljanje preuzimanjima, i komunikaciju sa nativnim aplikacijama.
Ekstenzija se instalira sa besplatnim Adobe Readerom ali da bi radila, odnosno da bi omogućila konverziju web sajtova u PDF, neophodan je Adobe Acrobat koji se plaća, tako da je bez njega, ovo ustvari samo čitač PDF fajlova i ništa više.
Ali ono što je loše ovde je to što PDF čitač prikuplja neke podatke koje šalje Adobeovim serverima. Adobe kaže da on prikuplja samo informacije o vrsti i verziji browsera, informacije o verziji Adobe proizvoda, i korišćenju Adobeovih funkcija. Adobe nije spomenuo da se prikupljaju lični podaci korisnika.
Ali Adobe nije rekao ništa o tome da bezbednosna ažuriranja sadrže ekstenziju za Google Chrome, što korisnici nisu očekivali.
Tačno je da ekstenzija traži dozvolu pre nego što se aktivira, ali od korisnika nije traženo da omoguće instalaciju ekstenzije prilikom instalacije bezbednosnih ažuriranja. Dakle, problem je u tome što je Adobe instalirao dodatak za prikupljanje informacija sa sistema korisnika o čemu nije bilo ni reči i što se kompanija očigledno nadala da to niko neće primetiti.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade