Adobe traži od korisnika da do kraja godine deinstaliraju Flash Player
Vesti, 10.12.2020, 09:00 AM

Adobe je u utorak objavio poslednje ažuriranje za Flash Player, za koji će kompanija ukinuti podršku nakon 31. decembra 2020. godine. U najnovijem ažuriranju Flash Playera ažurirana je funkcionalnost zahteva za deinstalaciju da bi se podstakli korisnici da deinstaliraju Flash Player pre nego što Adobe od 12. januara 2021. počne da blokira pokretanje Flash sadržaja u Flash Playeru.
Adobe je, objavljujući poslednje ažuriranje, još jednom pozvao korisnike “da odmah deinstaliraju Flash Player kako bi zaštitili svoje sisteme”, jer nakon 31. decembra kompanija ne namerava da izdaje ispravke za Flash Player ili sigurnosne zakrpe, a da bi zaštitio sisteme korisnika Adobe će od 12. januara sledeće godine i blokirati pokretanje Flash sadržaja u Flash Playeru.
Promene koje donosi poslednje ažuriranje Adobe je najavio u junu kada je rekao da planira da do kraja godine prikaže upit za deinstalaciju svim korisnicima Flasha sa obaveštenjem da će podrška za softver uskoro biti ukinuta.
Preskakanje ovog poslednjeg Flash ažuriranja neće promeniti ishod. Adobe je rekao da “killswitch kod” dodat mesecima ranije, u prethodnim izdanjima, i da ovo poslednje ažuriranje Flasha samo menja jezik koji se koristi u poruci koja će tražiti od korisnika da deinstaliraju aplikaciju.
Kompanija je upozorila korisnike da verzije Flash Playera koje se nude za preuzimanje na drugim sajtovima Adobe nije odobrio i da korisnici ne bi trebalo da ih preuzimaju, a posebno zbog toga što se u njima često kriju malveri.
Flash EOL (end-of-life) je prvi put najavljen u julu 2017. godine kada su se Adobe, Apple, Google, Microsoft, Mozilla i Facebook složili da postupno uklanjaju sadržaj i tehnologije zasnovane na Flashu iz svojih proizvoda.
Svi glavni veb pregledači su već onemogućili Flash u svojim proizvodima i uklanjaju aktuelni Flash dodatak iz svog koda tokom decembra 2020. i januara 2021. godine.
Iako je to nekad bilo nezamislivo, očekuje se da će Flash EOL imati minimalan uticaj na veb ekosistem, gde samo 2,3% veb sajtova koristi Flash kod, što je zamemarljivo u odnosu na 28,5 % tržišnog udela na početku 2011. godine.
Microsoft je prošlog meseca objavio i opcionalno ažuriranje za Windows koje, kada se primeni, uklanja sve tragove Flash Playera na nivou celog OS-a.
Adobe se, kada je objavio poslednje ažuriranje, zahvalio svim korisnicima Flasha i veb programerima "koji su tokom poslednje dve decenije koristili i kreirali neverovatan Flash Player sadržaj".
“Ponosni smo što je Flash imao presudnu ulogu u razvoju veb sadržaja kroz animaciju, interaktivnost, audio, i video. Uzbuđeni smo što pomažemo u vođenju sledeće ere digitalnih iskustava.”

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade