Adobe traži od korisnika da do kraja godine deinstaliraju Flash Player
Vesti, 10.12.2020, 09:00 AM

Adobe je u utorak objavio poslednje ažuriranje za Flash Player, za koji će kompanija ukinuti podršku nakon 31. decembra 2020. godine. U najnovijem ažuriranju Flash Playera ažurirana je funkcionalnost zahteva za deinstalaciju da bi se podstakli korisnici da deinstaliraju Flash Player pre nego što Adobe od 12. januara 2021. počne da blokira pokretanje Flash sadržaja u Flash Playeru.
Adobe je, objavljujući poslednje ažuriranje, još jednom pozvao korisnike “da odmah deinstaliraju Flash Player kako bi zaštitili svoje sisteme”, jer nakon 31. decembra kompanija ne namerava da izdaje ispravke za Flash Player ili sigurnosne zakrpe, a da bi zaštitio sisteme korisnika Adobe će od 12. januara sledeće godine i blokirati pokretanje Flash sadržaja u Flash Playeru.
Promene koje donosi poslednje ažuriranje Adobe je najavio u junu kada je rekao da planira da do kraja godine prikaže upit za deinstalaciju svim korisnicima Flasha sa obaveštenjem da će podrška za softver uskoro biti ukinuta.
Preskakanje ovog poslednjeg Flash ažuriranja neće promeniti ishod. Adobe je rekao da “killswitch kod” dodat mesecima ranije, u prethodnim izdanjima, i da ovo poslednje ažuriranje Flasha samo menja jezik koji se koristi u poruci koja će tražiti od korisnika da deinstaliraju aplikaciju.
Kompanija je upozorila korisnike da verzije Flash Playera koje se nude za preuzimanje na drugim sajtovima Adobe nije odobrio i da korisnici ne bi trebalo da ih preuzimaju, a posebno zbog toga što se u njima često kriju malveri.
Flash EOL (end-of-life) je prvi put najavljen u julu 2017. godine kada su se Adobe, Apple, Google, Microsoft, Mozilla i Facebook složili da postupno uklanjaju sadržaj i tehnologije zasnovane na Flashu iz svojih proizvoda.
Svi glavni veb pregledači su već onemogućili Flash u svojim proizvodima i uklanjaju aktuelni Flash dodatak iz svog koda tokom decembra 2020. i januara 2021. godine.
Iako je to nekad bilo nezamislivo, očekuje se da će Flash EOL imati minimalan uticaj na veb ekosistem, gde samo 2,3% veb sajtova koristi Flash kod, što je zamemarljivo u odnosu na 28,5 % tržišnog udela na početku 2011. godine.
Microsoft je prošlog meseca objavio i opcionalno ažuriranje za Windows koje, kada se primeni, uklanja sve tragove Flash Playera na nivou celog OS-a.
Adobe se, kada je objavio poslednje ažuriranje, zahvalio svim korisnicima Flasha i veb programerima "koji su tokom poslednje dve decenije koristili i kreirali neverovatan Flash Player sadržaj".
“Ponosni smo što je Flash imao presudnu ulogu u razvoju veb sadržaja kroz animaciju, interaktivnost, audio, i video. Uzbuđeni smo što pomažemo u vođenju sledeće ere digitalnih iskustava.”

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade