Ako imate instaliranu ekstenziju za Chrome Copyfish, uklonite je odmah
Vesti, 01.08.2017, 10:30 AM

Nepoznati napadač je u petak, prošle nedelje, preoteo ekstenziju za Chrome Copyfish od njenih autora i ažurirao je tako da ubacuje reklame na web stranice koje posećuju korisnici.
Ovo se dogodilo zbog toga što su programeri ekstenzije naseli na fišing i kliknuli na link iz emaila za koji su mislili da ga šalje Googleov tim za Chrome. Međutim, email je poslao napadač koji je ubedio autore ekstenzije da ažuriraju ekstenziju kako ne bi bila uklonjena iz Chrome Web prodavnice.
Kada je neko od programera ekstenzije kliknuo na link, preusmeren je na lažnu Googleovu stranicu za prijavljivanje, gde je uneo lozinku za Copyfish programerski nalog.
Ta lažna stranica bila je hostovana na chormedev.freshdesk.com što programer izgleda nije smatrao neobičnim, iako Google hostuje stranice za podršku na svojim domenima duže od decenije.
Dan kasnije, u subotu, napadač je objavio maliciozno ažuriranje (v2.8.5) za Copyfish ekstenziju, koja je inače alat koji izvlači tekst iz slika i PDF fajlova.
Ažuriranju je dodat JavaScript koji je učitavao reklaame na svim stranicama koje su korisnici posetili. Iako je takvo ponašanje ekstenzije bilo nemoguće ne uočiti, programerima Copyfisha je bio potreban ceo dan da shvate šta se dogodilo.
Nažalost, do tada je napadač uspeo da prebaci ekstenziju na svoj programerski nalog, van domašaja originalnih autora, koji su očajnički pokušavali da kontaktiraju Google da bi se ekstenzija povukla.
U ponedeljak je tekst sa bloga Copyfish tima našao na sajtu Hacker News, što je pomoglo autorima ekstenzije da kontaktiraju zaposlene u Googleu ali i da se zaustavi prikazivanje reklama pošto je vlasnik Unpkg CDN sevisa sklonio maliciozne JavaScript fajlove koje je korstila ekstenzija.
Ekstenzija je još uvek van kontrole njenih autora, pa je korisnicima preporučeno da je uklone iz browsera. Autori originalne ekstenzije kažu da je dodatak za Firefox bezbedan i pod njihovom kontrolom.

Izdvojeno
WhatsApp blokirao napade špijunskog softvera na Androidu

WhatsApp je popravio ranjivost koja se koristi u napadima špijunskog softvera na mete visokog profila. Citizen Lab je objavio rezultate istrage o izr... Dalje
Razotkrivene veze zloglasne ransomware bande sa ruskim vlastima

Nedavno procurela gomila logova četova razotkrila je moguće veze između ransomware bande BlackBasta i ruskih vlasti. Procurelo je više od 200.000 ... Dalje
Europol upozorava na „savez u senci“ između država i sajber kriminalaca

Digitalne i AI tehnologije omogućavaju „hibridnim“ akterima pretnji iz Rusije i drugih zemalja da se udruže sa sajber kriminalcima i de... Dalje
Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju
.jpg)
Vlasnik aplikacije Telegram, rođen u Rusiji, rekao je da se vratio u Dubai nakon što je nekoliko meseci proveo u Francuskoj zbog krivične istrage u... Dalje
Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Barracuda Networks upozorava na prevarante koji se predstavljaju kao ransomware banda Clop, pokušavajući da iznude novac od žrtava. Ovakvi incident... Dalje
Pratite nas
Nagrade