Ako ste korisnik Opere proverite računar: u sredu portal.opera.com preusmeravao posetioce na maliciozni sajt
Vesti, 16.11.2012, 09:57 AM

Ako ste korisnik Opere, i ako vam početna stranica brauzera nije promenjena ili ste posetili portal.opera.com u sredu, trebalo bi da proverite da li vam je računar zaražen malverom.
Proizvođač antivirusa BitDefender izvestio je proizvođača brauzera Opera da se posetioci veb sajta portal.opera.com preusmeravaju na maliciozni veb sajt na kome se nalazi ozloglašeni BlackHole exploit kit. Prema tvrdnjama BitDefendera takva situacija je trajala satima.
Do ovoga je došlo zahvaljujući malicioznoj skripti koju je učitavao portal.opera.com, najverovatnije preko reklama. Skriveni kod je ubacivao iFrame koji je učitavao maliciozni sadržaj sa drugog sajta, a korisnici su automatski preusmeravani na drugu stranicu. Računari korisnika koji nisu menjali podrazumevanu početnu stranicu brauzera mogu biti zaraženi jer se maliciozni sadržaj učitavao sa drugog veb sajta svaki put kada bi pokrenuli brauzer.
Računari ovih korisnika mogli bi biti zaraženi novom verzijom Zbot Trojanca, koju je BitDefender detektovao kao Trojan.Zbot.HXT.
Za sada nije poznato koliko korisnika je moglo bit izloženo ovim drive-by download napadima sa Operinog portala kao ni koliko računara je zaraženo u tim napadima.
Ako sumnjate na infekciju ovim malverom, BitDefender je ponudio brzo rešenje - posetite veb sajt Quickscan i proverite svoj računar.
Iz Opere kažu da je istragau toku i da je kompanija preduzela određene mere predostrožnosti, između ostalih i tu da su onemogućene reklame na portal.opera.com.
Incidenti sa takozvanim „malvertisingom“, kada se reklame koriste za distribuciju malvera nisu retki. Među mnogima, žrtve ovakvih incidenata ranije su bili i posetioci The Pirate Bay, ITV.com, Spotify i drugih sajtova.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade