Američka obaveštajna agencija NSA priznala da ilegalno kupuje podatke o pretraživanju korisnika interneta

Vesti, 29.01.2024, 13:30 PM

Američka obaveštajna agencija NSA priznala da ilegalno kupuje podatke o pretraživanju korisnika interneta

Američka agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) priznala je da je kupovala privatne podatke Amerikanaca preko posrednika, bez sudskih naloga, kao i saglasnosti i znanja građana. Agencija je kupovala informacije o pretraživanju interneta kako bi identifikovala veb sajtove i aplikacije koje Amerikanci koriste a za šta bi inače bio potreban sudski nalog, otkrio je prošle nedelje američki senator Ron Vajden.

Senator demokrata iz Oregona objavio je pismo koje je napisao američkoj direktorki Nacionalne obaveštajne službe (DNI) Avril Hejns, pozivajući pozivajući vladu da preduzme korake da „osigura da američke obaveštajne agencije kupuju samo podatke o Amerikancima koji su dobijeni na zakonit način“.

„Vlada SAD ne bi trebalo da finansira i daje legitimnost sumnjivoj industriji čije flagrantno kršenje privatnosti Amerikanaca nije samo neetičko, već i nezakonito“, rekao je Vajden u pismu.

Metapodaci o pretraživanju korisnika mogu predstavljati ozbiljan rizik za privatnost, jer se informacije mogu koristiti za prikupljanje ličnih podataka o ljudima na osnovu veb sajtova koje posećuju. To može otkriti posete sajtovima koji nude informacije u vezi sa mentalnim zdravljem, pomoć žrtvama seksualnog napada ili zlostavljanja u porodici i sajtovima pružaoca usluga telezdravstva a u vezi lekova za kontrolu rađanja ili abortus.

Ovo se otkrilo nakon što je Federalna komisija za trgovinu (FTC) zabranila Outlogicu (ranije X-Mode Social) i InMarket Media da prodaju precizne informacije o lokaciji svojim klijentima bez informisane saglasnosti korisnika.

Kupovina osetljivih podataka od ovih „sumnjivih kompanija“ je u pravnoj sivoj zoni, primetio je Vajden, dodajući da brokeri podataka koji kupuju i preprodaju ove podatke nisu poznati korisnicima, koji se često drže u mraku kada je reč o tome sa kim se njihovi podaci dele ili gde se koriste.

Kao deo presude, FTC sada zahteva od brokera podataka da dobiju informisani pristanak pre prodaje podataka.

Senator Vajden, koji je član Obaveštajnog odbora američkog Senata, rekao je da je NSA konačno odgovorila njegovoj kancelariji, i potvrdila da „kupuje podatke o pretraživanju interneta Amerikanaca bez naloga“.

NSA je odgovorila na optužbe i rekla da se prikupljaju samo najkorisnije informacije relevantne za nacionalnu bezbednost i da se koriste štedljivo.

„U svim fazama, NSA preduzima korake da minimizira prikupljanje informacija o američkim građanima i da uključi primenu tehničkih filtera“, rekao je portparol NSA za Rojters.

U pismu, Vajden je takođe zatražio od američkih obaveštajnih agencija da naprave inventar svih ličnih podataka Amerikanaca prikupljenih do danas i da obrišu sve koji nisu u skladu sa novim standardima FTC-a.

Foto: AbsolutVision / Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje